Menü

Mozgás időskorban: jobban kell, mint egy falat kenyér

Az idősekkel foglalkozó cikksorozatunk keretében az e heti témánk a testmozgás fontossága. Hogyan és miként mozogjon a bölcs generáció? Mozogjon-e egyáltalán, vagy tud-e mozogni? Nos, érthető, ha érettebb korban úgy gondoljuk, a sport a fiataloknak való, és a mi testünk már fáradékonyabb. Nem is kell ugyanúgy sportolni, mint az előző korosztálynak, de a mozgás kulcsfontosságú a jó életminőséghez.

A felmérések szerint a 60 év felettiek nagyon kis százaléka végez valamilyen rendszeres testmozgást. Leginkább azokra jellemző, hogy mégis aktívak, akik fiatalbb korukban, és egész életükön át sportoltak, vagy akik kertészkedni szeretnek, esetleg jellemzően fiatalosak külső és belső jellemvonásaikat tekintve is. Az adatok azért elszomorítóak, mert nagyon nagy szükség lenne valamilyen aktív tevékenységre ebben az életkorban is. Felsoroljuk, hogy miért:

- Nem csak hogy jótékony hatással van az egészségre, de sok orvosi kezelést és gyógyszert is helyettesíteni tud a rendszer testmozgás.
- Fiatalon tart - ez nem csak egy bolondos és divatos szlogen. Természetesen nem úgy kell elképzelni, hogy 20 évesek leszünk tőle, hanem hogy a testfelépítésünk és az egészségünk változik tőle oly módon, hogy sokat letagadhatunk a korunkból általa.
- Pozitív hatással van a lélekre: számos kutatás igazolta a testmozgás és a lelki egészség, valamint hangulat kapcsolatát. Nem csak a szignifikált sportolás, hanem bármilyen testmozgás alkalmas a hangulat javítására. Ráadásul a friss gondolatok, ötletek, a memória frissen tartása is mind-mind alátámasztják a fontosságát.
- Az időskori szomorúság, esetleg depresszió fontos okai közé tartozik, hogy sokan vagyunk gondolatban a múltban, de a jelen nem foglalkoztat, vagy nem tölt el örömmel, jövőbeli terveket pedig már nem szövögetünk. A mozgás segít abban, hogy jelen legyünk a pillanatban, és ne csak a múlton merengjünk. Arról nem is beszélve, hogy sok mozgásforma a szociális kapcsolatainkra is jó hatással lehet.

S vajon mit is jelent az a "nem szignifikált sportolás"? Sok idősebb korú embert megijeszt, hogy valamilyen konkrét sporttevékenységet űzzön. "Nekem ebben az életkorban már nincs kedvem ugra-bugrálni, és az egészségi állapotom sem teszi ezt lehetővé. Az ilyesmit meghagyom a fiataloknak." - hangzik a leggyakoribb válasz. Ezzel nincs is probléma, hiszen rengeteg olyan típusú testmozgás létezik, amely nem "ugrabugra", és kímélő mozgásnak minősül. Már az is sokat jelent, ha valaki rendszeresen sétál, kertészkedik, takarít, nordic walking-ozik (síbotokhoz hasonlítható eszközzel végzett aktív séta), túrázik (ez nem jelent teljesítménytúrát).

De rengeteg olyan mozgási ág is létezik, amely ajánlott az érett korosztály számára. Például kímélő gerinctornák, callanetics, vagy a jóga bizonyos ágai a számukra is alkalmasak. Az Anamé nevével fémjelzett Kundalini Program egy olyan mozgásforma, amelyet Balázs Valéria Anamé olyan betegen fejlesztett ki, amikor gyakorlatilag csak a légzéssel tudott gyógyulni. Ebből a súlyosan beteg kiindulópontból tehát olyan mozgásformát alakított ki, amely nehéz egészségügyi állapotban is segít, sőt gyógyít. Érdemes keresgélni a lehetőségeket a testi és lelki egészségünk érdekében!

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.