Menü

Mozgás időskorban: jobban kell, mint egy falat kenyér

Az idősekkel foglalkozó cikksorozatunk keretében az e heti témánk a testmozgás fontossága. Hogyan és miként mozogjon a bölcs generáció? Mozogjon-e egyáltalán, vagy tud-e mozogni? Nos, érthető, ha érettebb korban úgy gondoljuk, a sport a fiataloknak való, és a mi testünk már fáradékonyabb. Nem is kell ugyanúgy sportolni, mint az előző korosztálynak, de a mozgás kulcsfontosságú a jó életminőséghez.

A felmérések szerint a 60 év felettiek nagyon kis százaléka végez valamilyen rendszeres testmozgást. Leginkább azokra jellemző, hogy mégis aktívak, akik fiatalbb korukban, és egész életükön át sportoltak, vagy akik kertészkedni szeretnek, esetleg jellemzően fiatalosak külső és belső jellemvonásaikat tekintve is. Az adatok azért elszomorítóak, mert nagyon nagy szükség lenne valamilyen aktív tevékenységre ebben az életkorban is. Felsoroljuk, hogy miért:

- Nem csak hogy jótékony hatással van az egészségre, de sok orvosi kezelést és gyógyszert is helyettesíteni tud a rendszer testmozgás.
- Fiatalon tart - ez nem csak egy bolondos és divatos szlogen. Természetesen nem úgy kell elképzelni, hogy 20 évesek leszünk tőle, hanem hogy a testfelépítésünk és az egészségünk változik tőle oly módon, hogy sokat letagadhatunk a korunkból általa.
- Pozitív hatással van a lélekre: számos kutatás igazolta a testmozgás és a lelki egészség, valamint hangulat kapcsolatát. Nem csak a szignifikált sportolás, hanem bármilyen testmozgás alkalmas a hangulat javítására. Ráadásul a friss gondolatok, ötletek, a memória frissen tartása is mind-mind alátámasztják a fontosságát.
- Az időskori szomorúság, esetleg depresszió fontos okai közé tartozik, hogy sokan vagyunk gondolatban a múltban, de a jelen nem foglalkoztat, vagy nem tölt el örömmel, jövőbeli terveket pedig már nem szövögetünk. A mozgás segít abban, hogy jelen legyünk a pillanatban, és ne csak a múlton merengjünk. Arról nem is beszélve, hogy sok mozgásforma a szociális kapcsolatainkra is jó hatással lehet.

S vajon mit is jelent az a "nem szignifikált sportolás"? Sok idősebb korú embert megijeszt, hogy valamilyen konkrét sporttevékenységet űzzön. "Nekem ebben az életkorban már nincs kedvem ugra-bugrálni, és az egészségi állapotom sem teszi ezt lehetővé. Az ilyesmit meghagyom a fiataloknak." - hangzik a leggyakoribb válasz. Ezzel nincs is probléma, hiszen rengeteg olyan típusú testmozgás létezik, amely nem "ugrabugra", és kímélő mozgásnak minősül. Már az is sokat jelent, ha valaki rendszeresen sétál, kertészkedik, takarít, nordic walking-ozik (síbotokhoz hasonlítható eszközzel végzett aktív séta), túrázik (ez nem jelent teljesítménytúrát).

De rengeteg olyan mozgási ág is létezik, amely ajánlott az érett korosztály számára. Például kímélő gerinctornák, callanetics, vagy a jóga bizonyos ágai a számukra is alkalmasak. Az Anamé nevével fémjelzett Kundalini Program egy olyan mozgásforma, amelyet Balázs Valéria Anamé olyan betegen fejlesztett ki, amikor gyakorlatilag csak a légzéssel tudott gyógyulni. Ebből a súlyosan beteg kiindulópontból tehát olyan mozgásformát alakított ki, amely nehéz egészségügyi állapotban is segít, sőt gyógyít. Érdemes keresgélni a lehetőségeket a testi és lelki egészségünk érdekében!

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.