Út egy új karrier felé
- Dátum: 2016.10.19., 17:22
- erőforrás, karrier, munkahelyváltás, önismeret, pályamódosítás, újrakezdés
Ma egy életpályamodell többnyire nem egy karrierből áll, hanem egyre inkább fontos a váltás, változtatni tudás és ehhez kapcsolódóan a szakmai újrakezdés kihívása is megjelenik. Ez már csak azért is így van, mert az emberek ma már úgy szocializálódnak, hogy a saját vágyak, tervek, célok nagyon fontosak, és ha valamit nem szeretünk csinálni, akkor igenis tovább kell lépni. És persze ma már munkáltatói oldalról sincsenek úgynevezett „bebetonozott” állások, vagyis a munkahelyváltás abszolút gyakori, természetes jelenség lett.
Pontosan emiatt kell, vagy lenne fontos, hogy mindenkinek legyenek alternatív tervei, vagyis bejön a „több lábon állás” fogalma. Amit nem csak úgy kell érteni, hogy egzisztenciális szempontból bebiztosítjuk magunkat, hanem úgyis, hogy ahogyan haladunk előre a karrierünkben, és tapasztalataink alapján önismeretben is előrébb jutunk, el kezdhetünk az aktuális foglalkozásunktól eltérő területek felé is nyitni.
Ha egy adott területen kiégünk, vagy egyszerűen úgy érezzük, nem a mi utunk és váltani szeretnénk, könnyebb dolgunk van, ha már korábban elkezdtünk „építkezni” (tanulni, tapasztalatot szerezni, kipróbálni, tájékozódni) egy másik irányba.
De adódhat úgy is, hogy kényszerből kell újrakezdenünk. A nehézség abban rejlik, hogy a komfortzónából kilépve újból kell építkeznünk, ami nem megy egyik napról a másikra, a szakértők szerint 1-2 évbe is beletelik, mire egy karrierváltás megvalósul, és ki is forrja magát.
Ha nincs tartalék ötletünk, akkor az az első, hogy alkotunk egy víziót, azzal kapcsolatban, hogy mit szeretnénk elérni, milyen lehetséges területek jöhetnek szóba az újrakezdés fókuszát illetően. Elkerülhetetlen, hogy őszintén szembenézve magunkkal felmérjük az erősségeinket, a gyengeségeinket, és erőforrásainkat. Hiba, ha túlpozícionáljuk magunkat arra vonatkozóan, hogy esetleg gyors sikert várunk, de nyilván az alacsony önbizalom sem segíti az újrakezdést. Az önvizsgálatot követően jöhet az iránykijelölés, vagyis a célok meghatározása (mikor lennénk elégedettek, hova akarunk eljutni).
A víziónk felállításakor engedjük el fantáziánkat, gondolkozzunk nagyban, de a mindennapokban kis feladatok, célok megvalósítása mentén érdemes haladni, amikor karriert építünk.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.