Út egy új karrier felé
- Dátum: 2016.10.19., 17:22
- erőforrás, karrier, munkahelyváltás, önismeret, pályamódosítás, újrakezdés
Ma egy életpályamodell többnyire nem egy karrierből áll, hanem egyre inkább fontos a váltás, változtatni tudás és ehhez kapcsolódóan a szakmai újrakezdés kihívása is megjelenik. Ez már csak azért is így van, mert az emberek ma már úgy szocializálódnak, hogy a saját vágyak, tervek, célok nagyon fontosak, és ha valamit nem szeretünk csinálni, akkor igenis tovább kell lépni. És persze ma már munkáltatói oldalról sincsenek úgynevezett „bebetonozott” állások, vagyis a munkahelyváltás abszolút gyakori, természetes jelenség lett.
Pontosan emiatt kell, vagy lenne fontos, hogy mindenkinek legyenek alternatív tervei, vagyis bejön a „több lábon állás” fogalma. Amit nem csak úgy kell érteni, hogy egzisztenciális szempontból bebiztosítjuk magunkat, hanem úgyis, hogy ahogyan haladunk előre a karrierünkben, és tapasztalataink alapján önismeretben is előrébb jutunk, el kezdhetünk az aktuális foglalkozásunktól eltérő területek felé is nyitni.
Ha egy adott területen kiégünk, vagy egyszerűen úgy érezzük, nem a mi utunk és váltani szeretnénk, könnyebb dolgunk van, ha már korábban elkezdtünk „építkezni” (tanulni, tapasztalatot szerezni, kipróbálni, tájékozódni) egy másik irányba.
De adódhat úgy is, hogy kényszerből kell újrakezdenünk. A nehézség abban rejlik, hogy a komfortzónából kilépve újból kell építkeznünk, ami nem megy egyik napról a másikra, a szakértők szerint 1-2 évbe is beletelik, mire egy karrierváltás megvalósul, és ki is forrja magát.
Ha nincs tartalék ötletünk, akkor az az első, hogy alkotunk egy víziót, azzal kapcsolatban, hogy mit szeretnénk elérni, milyen lehetséges területek jöhetnek szóba az újrakezdés fókuszát illetően. Elkerülhetetlen, hogy őszintén szembenézve magunkkal felmérjük az erősségeinket, a gyengeségeinket, és erőforrásainkat. Hiba, ha túlpozícionáljuk magunkat arra vonatkozóan, hogy esetleg gyors sikert várunk, de nyilván az alacsony önbizalom sem segíti az újrakezdést. Az önvizsgálatot követően jöhet az iránykijelölés, vagyis a célok meghatározása (mikor lennénk elégedettek, hova akarunk eljutni).
A víziónk felállításakor engedjük el fantáziánkat, gondolkozzunk nagyban, de a mindennapokban kis feladatok, célok megvalósítása mentén érdemes haladni, amikor karriert építünk.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Melyek a verbális bántalmazás jelei?
Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?