Menü

Néma betegség: a magas vérnyomás

A magas vérnyomás korunk betegsége, a népesség közel egyharmadát érinti. Egyértelműen a megváltozott életmód következménye, de odafigyeléssel, megelőzéssel nagyban csökkenhetjük kialakulásának kockázatát.

A szakemberek azt javasolják, hogy 40 év felett évente egyszer minimum érdemes elmenni olyan kivizsgálásra, ahol szakszerű körülmények között megmérik vérnyomásunkat, koleszterinszintünket, illetve vércukorszintünket. Ha időben diagnosztizálnak egy negatív tendenciát, és egyéb rizikófaktorok nem állnak fenn, akkor még életmódbeli változtatásokkal van esélyünk elkerülni a gyógyszeres kezelést. Ha állandósul a magas vérnyomás, a további következmények elkerülése érdekében nagyon fontos az orvos által irányított kezelés.

A magas vérnyomás, azért is „néma” betegség, mert nincsenek különösebb tünetek, panaszok, mégis ha elmarad a kezelés, mindenféle szív és érrendszeri betegség kialakulásának kockázata jelentősen megnő. Vagyis a magas vérnyomás következtében kialakulhat: szívelégtelenség, veseelégtelenség, stroke, infarktus is.

A magas vérnyomás kialakulása pedig elsősorban nem alkat kérdése, hanem szorosan köthető a nem megfelelő életmódhoz. Ezért sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Ehhez pedig a következőkre van szükség: rendszeres mozgás, normális testtömegindex megtartása, sószegény táplálkozás, a dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás kerülése.

Ha már kialakult a magas vérnyomás (vagyis rendszeresen 140-nél magasabb szisztolés és 90-nél magasabb diasztolés mérhető), akkor ez az állapot más rizikófaktorokkal együtt (pl.: elhízás) nem visszafordítható, bár életmódbeli változtatásokkal még ilyenkor is tehetünk egészségi állapotunk javulása érdekében.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.