Menü

Limfóma: civilizációs betegség

A limfóma egy olyan betegség, melyről csak kevesen tudnak, pedig a betegek száma folyamatosan nő, Magyarországon évente kb. 3000 új esetet diagnosztizálnak. A limfóma a nyirokrendszer daganatos megbetegedését jelenti, mely korai stádiumban még jól kezelhető, de előrehaladott állapotban gyógyíthatatlan betegség.

Szakmai tanulmányok szerint a betegek 90%-a előzőleg nem hallott a limfómáról, pedig a korai tünetek észlelése nagyon fontos lenne a gyógyulás szempontjából. A nyirokcsomók megnagyobbodása sokszor már csak késői tünet, a következő panaszok azonban még időben figyelmeztethetnek minket a problémára: kiütések, viszketés, jelentősebb fogyás, láz, éjszakai izzadás, a lép megnagyobbodása.

A limfómának számos altípusa létezik, vannak agresszívebb fajták (gyorsan növekvő), de ezek általában érzékenyek a kemoterápiás kezelésre, vagyis ha a betegség időben felismerésre kerül, nagy valószínűséggel elérhető a teljes és végleges gyógyulás. Ám más altípusok esetében, melyek talán kevésbé agresszívak és gyors lefolyásúak, sokszor csak átmeneti javulás, tünetmentes időszak érhető el kezeléssel, a végeleges gyógyulás nem.

A figyelemfelkeltés tehát nagyon fontos, ha tudunk a betegségről, és az esetleges tünetekről, nagy valószínűséggel még időben fordulunk orvoshoz, ami a kezelés sikerességét nagyban meghatározza. Időben észlelt betegség esetén ugyanis, immunterápiával és kemoterápiával jelentős javulás érhető el.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.