Menü

Limfóma: civilizációs betegség

A limfóma egy olyan betegség, melyről csak kevesen tudnak, pedig a betegek száma folyamatosan nő, Magyarországon évente kb. 3000 új esetet diagnosztizálnak. A limfóma a nyirokrendszer daganatos megbetegedését jelenti, mely korai stádiumban még jól kezelhető, de előrehaladott állapotban gyógyíthatatlan betegség.

Szakmai tanulmányok szerint a betegek 90%-a előzőleg nem hallott a limfómáról, pedig a korai tünetek észlelése nagyon fontos lenne a gyógyulás szempontjából. A nyirokcsomók megnagyobbodása sokszor már csak késői tünet, a következő panaszok azonban még időben figyelmeztethetnek minket a problémára: kiütések, viszketés, jelentősebb fogyás, láz, éjszakai izzadás, a lép megnagyobbodása.

A limfómának számos altípusa létezik, vannak agresszívebb fajták (gyorsan növekvő), de ezek általában érzékenyek a kemoterápiás kezelésre, vagyis ha a betegség időben felismerésre kerül, nagy valószínűséggel elérhető a teljes és végleges gyógyulás. Ám más altípusok esetében, melyek talán kevésbé agresszívak és gyors lefolyásúak, sokszor csak átmeneti javulás, tünetmentes időszak érhető el kezeléssel, a végeleges gyógyulás nem.

A figyelemfelkeltés tehát nagyon fontos, ha tudunk a betegségről, és az esetleges tünetekről, nagy valószínűséggel még időben fordulunk orvoshoz, ami a kezelés sikerességét nagyban meghatározza. Időben észlelt betegség esetén ugyanis, immunterápiával és kemoterápiával jelentős javulás érhető el.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.