Menü

Pénzügyi helyzet idős korban

Az idősekkel foglalkozó cikksorozatunk újabb részében ezúttal az idős korosztály pénzügyi helyzetéről lesz szó. Nem könnyű témakör, ugyanis a helyzet cseppet sem vidító kis hazánkban. Hogy is állunk tulajdonképpen?

Nézzük meg először, hogy mi a felállás annál a korosztálynál, akik pár évvel a nyugdíj előtt vannak, és még dolgoznak. Milyen a helyzetük a munkaerőpiacon? Alkalmazottként igen nehéz. Legtöbben a biztonságot keresik, hiszen már nem akarnak változásokat, szeretnék nyugalomban és kockázatmentesen eltölteni a nyugdíjig rájuk váró éveket. Az okuk nem csak korosztályi jellegzetesség: ha valaki ezekben az években elveszíti a munkáját, akkor nehezen talál újabb állást, és a helyzet még a nyugdíjra is hatással van. Noha vannak olyan programok már hosszú évek óta, amely ennek a rétegnek az elhelyezkedését segíti és támogatja, a cégek, szervezeket legtöbbje mégsem él a lehetőséggel.

A fő indokuk ugyanis, hogy hosszú távon gondolkodnak, és nem szeretnének olyan embert betanítani, aki borítékolhatóan pár éven belül elmegy. Azt az összefüggést kevesen látják meg, hogy az általános tendencia szerint a munkavállalók nagyobb többsége egyébként is munkahelyet vált 5-7 év után, főleg akkor, ha nincs karrierlétra, és stagnáló státuszban vannak a munkahelyükön.

Magyarországon sajnos nincs kultúrája annak, hogy igenis sok szempontból megéri alkalmazni az említett korosztály tagjait, hiszen nyugodtabbak, tapasztaltabbak, és rengeteg olyan ismerettel rendelkeznek, amikkel fiatalabb társaik nem. Lehetséges, hogy kevésbé rugalmasak, vagy technikai tudásuk elavult, viszont azok a cégek a legsikeresebbek, ahol a munkavállalói csapat széles spektrumot fed le, mert így nagyobb objektívvel tudja szemlélni a piacot. A hátrányok oka viszont az is, hogy az idősebb generáció egyszerűen "nincs a látóhatáron", például a médián keresztül, amiről már írtunk is korábban.

De vajon miért van más helyzetben sok külföldi idős ember? Miért nem ennyire láthatatlanok ők a társadalomban, mint a magyar éltes korúak? Mert több lehetőségük van kikapcsolódni, jobb pénzügyi helyzetük révén könnyebben megengedhetik maguknak, hogy ők is részt vegyenek a különböző eseményeken. Persze tévedés lenne azt hinni, hogy ez csak a pénzről szól, dehogy! Fontos összetevő még az ítélkezés, ami sajnos a hazai kultúra szerves része. Aki pedig nem fitt és üde, azt hamar megbélyegzik, ahelyett, hogy kellő tiszteletet tanúsítanának. A negativitás, a pesszizmus zárja be leginkább az idős generációt.

S aztán ott van ugye az a réteg, aki már nyugdíjas. Elég kevesen vannak, akik jó nyugdíjjal rendelkeznek, amiből megfelelő életszínvonal biztosítható, és sokkal többen, akik a becsülettel végigdolgozott élet ellenére szűkös anyagi keretekkel rendelkeznek. A most nyugdíjas korosztálynak viszont van egy olyan előnye, amit a mostani fiatalok időssé válásukkor már kevésbé fognak birtokolni: ügyesen gazdálkodnak és jól tudnak spórolni. A történelmi és gazdasági helyzet volt az, ami nemhogy megtanította, de rákényszerítette őket erre. De talán ugyanebből eredeztethető az, ami gátolja is a mostani öregebb korosztályt: az általános kockázat- és cselekvésvállalás hiánya. A világszintű felmérések szerint ugyanis a pozitív változás nem a pénzügyi helyzetük konkrét javulásában, hanem a gondolkodásuk, tetteik frissítésében és aktiválásában rejtőzik.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!