Menü

Ne tömd tele cukorral a gyereket karácsonykor sem

Tudta? Az adventi időszakban nagyon sok gyerek cukorfüggővé válik – hacsaknem már előtte is az volt. Csakhogy ez a jelenség igen lappangó, hiszen a felnőttek többsége teljesen normálisnak gondolja, ha a gyerek örökké édességért ácsingózik. A kicsik szeretik az édes ízt - ez pedig számukra mindent megmagyaráz. Sajnos a gyerekek negyedénél ennél jóval többről van szó.

Persze nem egyszerű a felnőttek dolga, a kevésbé tájékozottak úgy gondolják, a reggeli cukros kakaópor teli van szükséges vitaminokkal, a csokoládé pedig kell energiát ad a dolgozatokhoz és a vizsgákhoz. A cukor pedig nagyon is veszélyeztetheti az egészségét a fiatal korosztálynak is, hiszen a testük és gondolkodásuk tanulási folyamatban van. Ilyenkor tanulják meg, mi az egészséges és mi nem, és a zsírsejtjeik is ebben az időszakban alakulnak ki.

Ünnepek ide vagy oda, ilyenkor is figyeljünk a gyermekek egészségére, és ne tömjük őket tele cukros édességekkel. Igen, létezik más megoldás!

Klasszikus, és mára elavult szemlélet, hogy cukorkával és csokoládéval kell megörvendeztetni őket Mikulás és karácsony idején. Amikor ez kialakult, a legtöbb család még nem tehette meg, hogy minden nap kerüljön valami édesség az asztalra, az ünnepi időszak pedig kivételesnek számított. Ezzel szemben az alsó középosztálytól kezdve a legtöbb gyermek 1-3 naponta juthat efféle nyalánkságokhoz.

Mivel örvendeztessük meg a kicsiket, ha nem effajta édességekkel? Válasszunk például az alternatív lehetőségek közül: kaphatóak már cukormentes, egészséges édesítőszerrel készült csokoládék, vagy ajándékozzunk több gyümölcsöt, aszalt gyümölcsöt, olajos magvat, esetleg apróbb, de hasznos vagy kedves ajándéktárgyakat. Kiváló megoldás az is, ha időt, tehát élményajándékot adunk a gyerekeknek, vagy szeretetteli gondolatokat tartalmazó üzeneteket, esetleg kreatív, egyedi és jószívvel készített apróságokat.

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?