Menü

Mitől fáj a torkunk és mit kezdjünk vele?

A torokfájás sajnos a mindennapok velejárója az őszi és téli időszakban. Érdemes többet megtudni róla.

Minél többet vagyunk zsúfolt, zárt helyen, és minél több emberrel érintkezünk, annál nagyobb eséllyel kapunk el valamilyen fertőzést, amelynek terjedését a csapadékos, hűvös idő is fokozhatja. A gyermekintézmények, úgymint bölcsődék, óvodák, iskolák, de a játszóházak „remek” terepei ilyenkor (is) a különböző baktériumoknak és vírusoknak. A gyermek könnyen elkapja, majd pedig ugyanilyen könnyen végig is fertőzi a családot.

A torokfájást vírusok, vagy baktériumok okozzák és igen kellemetlen tünetekkel járhatnak, a viszkető érzéstől egészen az elviselhetetlenül égetőig. Az egész torokfájás lehet egy komplett felső légúti fertőzés része, ilyenkor láz, orrfolyás, köhögés is nehezíti szegény beteg dolgát.

Az ember torokfájás esetén teljesen természetesen első nekifutásra igyekszik csökkenteni valahogyan a fájdalmat. Ha gyógyszerhez nyúlunk, számos fájdalomcsillapító áll rendelkezésünkre, amely valóban hatékony lehet, de elképzelhető, hogy elég a megnövelt folyadékbevitel (pl.: meleg citromos teával), a torokfertőtlenítő cukorka, tabletta, vagy spray, esetleg a pihenés, borogatás. A közérzet javulása már fél eredmény, de figyelni kell rá, hogy maradjunk a gyógyulás útján, azaz folyamatosan csökkenjen a gyulladás, elmúljon az összes tünet.

Ha makacs a fertőzés, antibiotikumkúra jöhet, és van olyan, hogy az sem segít. Ilyenkor elképzelhető, hogy mintát vesznek azért, hogy megállapítsák, mivel lehetne elpusztítani a kórokozót.

Mint más esetben, itt is sokkal tisztább és fájdalommentesebb dolog a megelőzés. Mindenki tudja, a megfelelő táplálkozás és a gyakori kézmosás a kulcs, ugyanakkor bármennyire nem esik jól a hidegben kimenni a szabadba és az bármennyire veszélyes is, ajánlatos azt mindennap megtenni.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.