Menü

Érvek az öregedés mellett

Öregedni, megöregedni igenis jó! A mai társadalom fiatalság-fétise elképesztő, és óriási üzlet rejlik ebben a szemléletben - talán ezért esik kevesebb szó arról, hogy miért is jó idősebbnek lenni. Ne csak a hátrányokról panaszkodjunk, hanem élvezzük ki a fantasztikus lehetőségeit és előnyeit! Összegyűjtöttük azokat az érveket, amik igenis amellett szólnak, hogy "nem csak a húszéveseké a világ".

A bölcsesség nem csak közhely

A legtöbbet emlegetett közhely, hogy egyszerre leszünk öregebbek és bölcsebbek. Önmagában ez nem hangzik túl izgalmasan, hiszen valamiféle unalmas vének tanácsára asszociálunk belőle, vagy éppen olyasfajta lexikális tudásra, amiből nem derül ki, miért is lenne nagy érték az a sokat emlegetett bölcsesség.

Valójában pedig igenis élvezetes, hiszen idővel megtanuljuk jól, jobban kezelni az élethelyzeteinket, megismerjük a világ működését és önmagunkat. Míg tizen-huszonévesen szinte kiszolgáltatottak vagyunk információk nélkül, mostanra tájékozódhattunk azokról a dolgokról, amik segítenek minket a mindennapi életünk során, és mindezeket alkalmazni is tudjuk magunkra nézve.

Azt csinálunk, amit akarunk

Idővel az ember egyre inkább megtanulja elengedni a megfeleléskényszert, és kevésbé buzog benne a vágy, hogy mindenkinek tetsszen az, amit csinál. Ahogy idősödünk, úgy lesz egyre több döntési jogkörünk, és ez bizony jól tud esni! Már nem szabják meg, hogy mit tanuljunk, mit olvassunk, vagy hogy éppen hogyan neveljük a gyereket - aki esetleg már ki is repült mostanra. A szabadidőnket szabadabban oszthatjuk be, az iskolában nem osztályozzák le, hogy megvolt-e a tegnap esti mosogatás és azt olvashatunk, tanulhatunk, amit csak akarunk. Ez a fajta szabadság pedig igen kedves tud lenni.

Békében önmagunkkal

Igaz, hogy a szépség, a külső idővel fakul, mégis jellemző, hogy az idő előrehaladtával jobban el tudjuk fogadni magunkat. Talán rájövünk, hogy a fiatalon oly fontos külső csillogás vajmi keveset ad hozzá a boldogsághoz. S noha a celebek, akik egész életükben a külsejükből éltek, nehezebben barátkoznak meg az öregedés gondolatával, a legtöbben azért az évek számának növekedésével egyre inkább megbarátkoznak saját magukkal. Érdekes volt az a felmérés, amely kimutatta, hogy a külsőleg szebb emberek azok, akik nehezebben viselik külsejük változásait, míg az "átlagosak" könnyebben kezdenek el a valódi értékekre figyelni ezen az úton.

Fontos a saját felelősség

Noha az idősebb generációról az a kép él, hogy fillérre számolgatja a nyugdíját a gyógyszertár előtt, ez azért egy nagyon leszűkített nézőpont. Mondhatjuk, hogy könnyebben boldogok a más országok öregebbjei, hiszen kellemes anyagi körülmények közt élnek. De tudjuk, a boldogság egy belülről kifelé induló folyamat, így hát nem is elsősorban a pénzen múlik. A generáció nehézsége, hogy kevésbé tanították meg a saját felelősségvállalásra, ami az életüket és a boldogságukat illeti. Pedig elsősorban mindenki saját maga tehet azért a legtöbbet, hogy jól érezze magát a bőrében - méghozzá életkortól függetlenül.

Tény és való, hogy a test használódik az idők folyamán, de a gondolkodásunk befolyásolja legjobban a fizikai testünk működését. Az életkorral járó betegségek nem csak és nem elsősorban abból adódnak, hogy sejtjeink nehezebben regenerálódnak, hanem abból, hogy a betegségeket okozó konfliktusokat, kríziseket nem oldottuk meg, és az ebből fakadó nehézségek és testi jelzések halmozódnak. Tehát a szellemi és fizikai egészségünk megőrzéséért úgy tehetünk legtöbbet, ha odafigyelünk az életmódunkra, testi-lelki egészségünkre egyaránt. Ezt pedig kortól függetlenül bárki megteheti, csak elhatározás kérdése.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!