Ajándékvásárlás: többet szívvel, mint pénzzel!
- Dátum: 2016.12.19., 23:26
- ajándék, ajándéktárgy, környezettudatosság, ünnep, vásárlás
Nem kell teljesen kivonódni az ünnepeket megelőző ajándék vásárlási lázból, de némi józan megfontolással, sokat tehetünk környezetünkért ebben az időszakban is.
Tényleg egyszerű dolgokról van szó. A lényeg, hogy legalább kicsit mérsékeljük az ebben az időszakban igen csak elszabaduló pénzköltésünket, vagyis vásároljunk kevesebbet, mint amit egyébként megtehetnénk. Ha például meg szoktuk határozni, hogy családtagjainknak milyen értékben veszünk ajándékot, akkor ezt az értéket mondjuk felezzük meg. Rossz tanácsadó a „kire mennyi pénzt szánunk” elv, ebből származik a legtöbb felesleges ajándék. Mert nem a másik fél lebeg a szemünk előtt, hanem a keretösszeg.
Ezért bár közhelyesnek hangozhat, de az ötletes, személyre szóló ajándékok nemcsak nagyobb örömet tudnak általában okozni, de mivel nem haszontalan, felesleges tárgyak, ezért kevesebb terhet rónak környezetünkre is. A legjobb, ha nem (csak) tárgyi ajándékokban gondolkozunk, hanem élményekben.
Például családon belül is érdemes lehet alkalmazni a közösségekben szokás, „húzós” ajándékozás gyakorlatát. Vagyis, hogy mindenki csak egy személynek vesz ajándékot, annak, akit előzetesen kihúzott. Ebben az esetben csak egy-egy személyre kell koncentrálnunk, így könnyebb ötletesnek és eredetinek lenni az ajándékvásárlásban, ráadásul így csökkenthető a felesleg (felesleges, haszontalan, nem személyre szabott ajándék).
Élményre pedig jó példa lehet, ha családon belül úgy döntenek, hogy ajándék helyett elutaznak valahova, vagy részt vesznek közösen valamilyen programon. Nem muszáj persze pont karácsony napjára időzíteni ezt a közös családi programot. A lényeg, hogy azt az összeget, amit az ajándékokra szánnánk, inkább élményre, családi együttlétre költjük.
Mielőtt minket is magával rántana az ünnepi köntösbe öltöztetett fogyasztási, vásárlási láz, érdemes lassítani, és kívülről ránézni erre az „őrületre”. Legyünk tudatosabbak, és vásároljunk idén, legalább eggyel kevesebb felesleges ajándéktárgyat, mint tavaly!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Kristályok, amelyek segítenek a negatív energiák megóvásától

A kristályok valóban lenyűgöző eszközök lehetnek a negatív energiák elkerülésében és a belső egyensúly megteremtésében. Az alábbiakban összefoglalom a felsorolt kristályok főbb jellemzőit, és hogy hogyan segíthetnek a stressz és a negatív hatások kezelésében.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.