Menü

Döntéshelyzet betegség esetén

Gyakran jelentkezhetnek kínzó, kellemetlen egészségügyi tüneteink: láz, fejfájás, köhögés, torokfájás. De fájhat a hátunk, vagy lehet arcüreggyulladásunk is. Közben pedig azon morfondírozunk, vajon menjünk-e másnap dolgozni, vagy elengedjük-e gyermekünket az iskolába. Mi alapján döntsünk?

Első körben azt gondoljuk át, hogy magunkat, illetve másokat veszélyeztetünk-e azzal, ha dolgozni megyünk, vagy gyermekünket közösségbe engedjük. Fertőző betegség esetében egyszerű a döntés: maradjunk otthon, mivel ilyenkor más emberek egészségét is kockáztatjuk. Saját egészségünk kockáztatása nem éri meg: ha a tüneteink viszonylag súlyosak, vagy a gyógyszeres kezelésnek van olyan hatása, amely munka közben balesetet okozhat, és így mások is megsérülhetnek, esetleg óriási hibát követhetnénk el munkafolyamataink során, szintén az otthoni pihenés a legésszerűbb döntés.

Ha gyermekünk betegsége más gyerekekre is átragadhat, maradjon otthon! Sok iskolában terjesztik már azt a rendszabályt, miszerint a gyermeknek csak akkor ajánlott közösségbe mennie, ha tüneteit már legalább 24 órája nem kíséri lázas állapot. Igaz, ez a módszer csak bizonyos esetekben működik. Vannak ugyanis olyan fertőzések is, amelyek könnyen terjednek, és nem is feltétlenül kíséri őket láz. Ezekre néhány példa:

- a megfázás
- kötőhártya-gyulladás
- fülfájdalom, gyulladás
- gastroenteritis (~ gyomor-bélrendszeri betegség).

Ahelyett, hogy csak a láz kérdését vennénk figyelembe, körültekintőnek kell lennünk, és más tüneteinket is meg kell vizsgálnunk. Sokszor ugyanis nagyobb gondot is okozhatunk: lehet, hogy egy munkatársunk esetleg éppen kemoterápiás kezelés alatt áll, vagy valamilyen krónikus problémával rendelkezik, esetleg egy munkatársnőnk állapotos lehet. Ezek – és még sorolhatnánk – mind olyan állapotok, amikor az emberek az immunrendszer legyengült állapota miatt fogékonyabbak a fertőzésekre. Saját egészségünk mellett gondoljunk mindig a környezetünkre is!

Forrás: www.medicinenet.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.