Menü

Nagyobb eséllyel híznak el az asztmás gyerekek?

A legújabb felmérések szerint 50%-kal nagyobb eséllyel híznak el azok az asztmás gyerekek, akiknél a diagnózis már legalább 10 éve fennáll.

A kutatók szerint a légzés nehezítettsége azt okozza, hogy az asztmás gyermekek kevesebbet mozognak. Egy 10 éves tanulmány során azonban az is kiderült, hogy 43%-kal csökken az esélyük az elhízásra, ha a légzéskönnyítő inhalátoraikat rendszeresen használják.

Sajnos nagyon sok asztma elleni szernek mellékhatása a súlygyarapodás, ötből egy 10 és 11 év közötti brit kisgyermek túlsúlyos, míg 11-ből egynek írnak fel inhalátort vagy más gyógyszert.

A tudósok azonban még nem biztosak a pontos ok-okozati viszonyban az asztma és az egészségtelen mértékű súlygyarapodás között. „Az asztma és az elhízás gyakran jelentkezik együtt gyermekeknél, de az még nem tiszta, hogy az asztmás gyermekek rendelkeznek magasabb kockázati tényezőkkel az elhízásra, vagy a túlsúlyos gyermekek hajlamosabbak az asztmára.” – nyilatkozta Dr. Zhanghua Chen, a kutatás vezetője.

Ha egy gyermek asztmás és mellette még túlsúlyos is, nagyobb eséllyel alakulhatnak ki nála anyagcsere betegségek a későbbiekben, például II-es típusú cukorbetegség. Mindezen megállapítások igazolásához azonban még több kutatás szükséges, főleg ha a pontos okokat is meg szeretnék találni az asztma és az elhízás között.

Amit azonban addig is fontos megjegyeznünk, hogy észben tartsuk azt, hogy korai gyermekkori asztma diagnózis esetén azt megfelelően tudjuk kezelni, és ezáltal a tüneteket a minimális szintre tudjuk csökkenteni.

Forrás: www.telegraph.co.uk

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.