Így neveld olvasásra a gyereked
- Dátum: 2017.02.24., 09:59
- agy, bébiszitter, e-book olvasó, gyerek, gyereknevelés, internet, képernyő, képregény, könyv, olvasás, számítógép, újság
"A mai gyerekek nem szeretnek olvasni, csak a képernyő érdekli őket" - halljuk sok helyről a megállapítást, ami nincs is messze a valóságtól. Jóval kevesebb gyerek számára jelent hobbit az olvasás, ha van internet, okostelefon, számítógép és tévé. Enélkül nehéz lekötni a figyelmüket, és jobbára csak unatkoznak akkor is, ha roskad a könyvespolc. Igen ám, de a szülők-nevelők is felelősek azért, hogy egyre kevesebb fiatal olvas! Mit tehetünk, hogy csemetéink később örömmel forgassák a könyveket?
Kezdjük korán
Az olvasásra is igaz, hogy minél korábban kezdjük el a gyerekek ezirányú nevelését, annál több esélyünk van rá, hogy lesz eredménye. Így már egészen kisgyerekkortól érdemes odafigyelni és tenni azért, ha intelligens és olvasó gyermekre vágyunk.
A példa fontossága
Tudjuk, a gyerekek nem az alapján tanulnak elsősorban, amit mondunk nekik, hanem próbálnak minket leutánozni. Ha azt látják a szülőktől, hogy ők is szívesen olvasnak, könyvesboltba, könyvtárba járnak, otthon lépten-nyomon találhatóak könyvek, akkor ők is érdeklődőek lesznek e tekintetben. De ha csak azt látják tőlünk, hogy nyomkodjuk a távírányítót vagy a billentyűzetet, akkor ne várjunk csodát...
Életkorfüggő történetek
Elsődleges szempont, hogy rendszeresen, lehetőleg minden nap esti mesét olvassunk a gyereknek, kapjon ajándékba szép mesekönyveket, képeskönyveket. Később pedig ahogy növekszik, lássuk el az életkorának és érdeklődésének megfelelő olvasmányokkal, hogy lássa - nem csak a kicsiknek szólnak a könyvek. Ha nő a gyermek, akkor is olvashatunk fel neki - a gyerekek igazán szokták szeretni akár kora kamaszkorban is ezt a programot.
Ne csak könyvet
Szintén kiváló, ha újságokat, képregényeket olvashatnak a gyerekek. Manapság sok szülő sajnálja a pénzt az efféle kiadványokra, hiszen interneten keresztül akár ingyen elérhetőek ezek a tartalmak, de sajnos nagyon nem mindegy, hogy kézzel foghatóan, vagy képernyőn keresztül olvasnak-e. Az e-book olvasó kellemes átmeneti megoldást képezhet. Ne gondoljuk, hogy ugyanaz lenne, mint a tablet, vagy a telefon, ennek a kijelzője ugyanis szemkímélő, valamint nem vonja el a figyelmet, nem szakítja meg a folytonosságot az internet és a beérkező üzenetek.
Elektronikus bébiszitter
Nagy akadályt jelent, hogy sok szülő a tévét, valamint a számítógépes mesenézést rendszeresen alkalmazza, ha szeretné a gyermek mellett elvégezni a feladatait, vagy egy kis nyugalomra vágyik. A törekvés érthető a fáradt kisgyerekes anyukák és apukák, nagyszülők részéről, de ezzel rendszeres képernyőzésre szoktatják a kicsiket és azt sugallják nekik: ha egyedül vagy, a képernyő az, ami leköt téged és társaságot ad neked. Innentől pedig kevésbé válnak érdekessé a könyvek.
Olvasás mint izomfejlesztés
Tudjuk, hogy az olvasás teljesen más agyi területeket mozgat meg, mint a képernyő. Míg az előbbi esetén aktivizálódik a fantázia, és egyszerre befogad, valamint működik az agy, az utóbbi esetén kvázi kikapcsol. Nem véletlenül alakult ki a szokás, hogy hullafáradtan tévét nézünk. De mindez olyan, mint az izom: ha nem edzzük magunkat, egy idő után ellustulunk. Az agy átáll a könnyedebb szórakozási formára, és az olvasás fárasztani fogja, vagy nem lesz olyan érdekes a számára. Megszokja, hogy nem kell képeket alkosson, hanem azt megkapja kívülről. Hozzászokik a gyorsabb információáramláshoz, és a könyvek, az olvasás világa már ingerküszöb alá kerül. Ennek tudatában érdemes bánnunk a képernyő adta szórakozási formákkal...
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.
A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!