Menü

Az online orvoslás előnyei és hátrányai

Vajon segít vagy ront az egészségi állapotunkon, hogy az internetről már rengeteg információt meg tudunk szerezni? Természetesen is - is. Kiváló, hogy lehetőségünk nyílt a tájékozódásra, hiszen a netkorszak előtt csak bonyolult könyvekből informálódhattak a betegek - a köznép számára viszonylag kevés volt az elérhető olvasmány egy-egy közismert köteten kívül.

Mindez jelentősen megváltozott, hiszen minden betegségről, gyógymódról, alternatív lehetőségről hihetetlen mennyiségű információ lát napvilágot az online felületeken. A háziorvosok például meg is érzik a szemléletváltást - a betegek egy része úgy érzi, mindent tud, hiszen "elolvasta a neten". Sőt, a webfelületekről kinyomtatott cikkekkel kopogtatnak be a doktorokhoz, hogy alátámasszák nézeteiket a betegségüket illetően. Talán mondanunk sem kell - az orvosok nemigen örülnek ennek a szokásnak.

Természetesen a páciensek nézőpontja is érthető, hiszen sokszor kerülnek olyan helyzetbe, hogy nem kapják meg orvosuktól a vágyott figyelmet és törődést. Betegen kiszolgáltatottnak érezhetjük magunkat, s a doktoroktól várjuk a megoldást, de nekik nem mindig jut idejük, lehetőségük annyi törődést szentelni a betegeiknek, amennyit azok igényelnének. A különböző elszomorító, egészségügyet érintő betegsztorival pedig igencsak tele a padlás.

De akkor mit lehet tenni? Jó lenne, ha az internetező társadalom a helyén tudná kezelni a dolgokat. Kiváló dolog, ha igyekszünk magunk is tájékozódni az egészségünket, betegségünket illetően, és holisztikus szemlélettel megnézzük, hogy mi az, amit megtehetünk önmagunkért, valamint hathatós segítség után nézünk. Viszont figyeljünk oda rá, hogy ne higgyünk el mindent anélkül, hogy megszűrnénk az információt - esetenként még akkor sem, ha hitelesnek tűnő weboldalakról van szó.

Hiszen a neten könnyű bármit publikálni anélkül, hogy valaki megvizsgálná az információk valódiságát. Persze mindenről találhatunk pro és kontra véleményeket, így nem vagyunk egyszerű helyzetben. Az online tájékozódásra lehetőségként tekintsünk, ne pedig feltétel nélkül elfogadható tájékoztató adatbázisként!

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.