Az online orvoslás előnyei és hátrányai
- Dátum: 2017.03.30., 09:16
- beteg, betegség, doktor, egészség, egészségtudatos, információ, internet, net, online, orvos, páciens, tájékozódás, tájékozottság
Vajon segít vagy ront az egészségi állapotunkon, hogy az internetről már rengeteg információt meg tudunk szerezni? Természetesen is - is. Kiváló, hogy lehetőségünk nyílt a tájékozódásra, hiszen a netkorszak előtt csak bonyolult könyvekből informálódhattak a betegek - a köznép számára viszonylag kevés volt az elérhető olvasmány egy-egy közismert köteten kívül.
Mindez jelentősen megváltozott, hiszen minden betegségről, gyógymódról, alternatív lehetőségről hihetetlen mennyiségű információ lát napvilágot az online felületeken. A háziorvosok például meg is érzik a szemléletváltást - a betegek egy része úgy érzi, mindent tud, hiszen "elolvasta a neten". Sőt, a webfelületekről kinyomtatott cikkekkel kopogtatnak be a doktorokhoz, hogy alátámasszák nézeteiket a betegségüket illetően. Talán mondanunk sem kell - az orvosok nemigen örülnek ennek a szokásnak.
Természetesen a páciensek nézőpontja is érthető, hiszen sokszor kerülnek olyan helyzetbe, hogy nem kapják meg orvosuktól a vágyott figyelmet és törődést. Betegen kiszolgáltatottnak érezhetjük magunkat, s a doktoroktól várjuk a megoldást, de nekik nem mindig jut idejük, lehetőségük annyi törődést szentelni a betegeiknek, amennyit azok igényelnének. A különböző elszomorító, egészségügyet érintő betegsztorival pedig igencsak tele a padlás.
De akkor mit lehet tenni? Jó lenne, ha az internetező társadalom a helyén tudná kezelni a dolgokat. Kiváló dolog, ha igyekszünk magunk is tájékozódni az egészségünket, betegségünket illetően, és holisztikus szemlélettel megnézzük, hogy mi az, amit megtehetünk önmagunkért, valamint hathatós segítség után nézünk. Viszont figyeljünk oda rá, hogy ne higgyünk el mindent anélkül, hogy megszűrnénk az információt - esetenként még akkor sem, ha hitelesnek tűnő weboldalakról van szó.
Hiszen a neten könnyű bármit publikálni anélkül, hogy valaki megvizsgálná az információk valódiságát. Persze mindenről találhatunk pro és kontra véleményeket, így nem vagyunk egyszerű helyzetben. Az online tájékozódásra lehetőségként tekintsünk, ne pedig feltétel nélkül elfogadható tájékoztató adatbázisként!
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.