Menü

A menstruációs tünetek biológiai okairól

Mindannyiunk családjában vagy ismeretségi körében élnek olyan lányok, nők, akiknek a havi ciklus maga a rémálom. Gyötrelmes fejfájással, hasgörccsel, hányingerrel kísért tünetek jelentkezhetnek, de sajnos egyre többen produkálnak ájulásos tüneteket is.

A modern orvoslás szerencsére már felismerte, hogy a betegségeknek és az azokat kísérő különböző tüneteknek lelki eredetük is van, de természetesen a biológiai háttér is mindenhol meg van magyarázva.

Ezen tünetek legfőbb okait összefoglaló néven premenstruációs szindrómának nevezik. Ez az állapot a menstruációs ciklusnak körülbelül az utolsó hetében kezdődik, és számos tünet kísérheti, például sírás, ingerlékenység, hangulati ingadozások, fáradság, puffadás, a mell érzékenysége, pattanások serkenése, étvágytalanság, hőhullámok, végtagok duzzanata, fej- és hasfájás, hányinger, esetleg ájulás. Súlyosabb esetben az állapotot premenstruációs diszfóriás zavarnak nevezik. A tünetek ilyenkor nagyjából hasonlóak, csak sokkal intenzívebben jelentkeznek. Sokkal kifejezettebb a fáradtságérzet vagy az ingerültségi fok, illetve a hangulati ingadozások is áthatóbban jelentkeznek.

A tünetekről sokáig úgy gondolták, hogy a menstruációval elmúlnak, de néhány évvel ezelőtt rájöttek, hogy az első néhány napban is fennállhatnak. A tüneteket karbantartása – amíg működik – legtöbbször életmódváltással kezdődik, de sok nőgyógyász (sajnos egyből) a gyógyszeres megoldáshoz nyúl, így fordulhat elő az is, hogy tizenéves lányok antidepresszánsokat, illetve fogamzásgátlót szednek.

Vannak azonban bizonyos táplálékkiegészítők is, amelyek esetlegesen segíthetnek a tünetek csökkentésében, például a B6 vitamin, a kalcium, illetve a magnézium. A sok mozgás, a kisebb mértékű koffeinbevitel javíthatja a helyzetet, illetve sok helyen lehet arról olvasni, hogy a ciklus utolsó hetében ajánlott több szénhidrátot fogyasztani, ez ugyanis segíthet a hangulat javításában.

A gyógynövények közül a barátcserje lehet jótékony hatással a tünetek enyhítése során. Erre már orvosi készítmény is létezik, amelyet sok nőgyógyász ajánl kúraszerűen.

Az orvostudományban nyert bizonyítékok arra utalnak, hogy ezen szindrómák tüneteit a hormonszintek változása és az agyban jelen lévő és fontos szerepet betöltő különböző ingerületátvivő anyagok, illetve ezek együttesen okozzák.

Ha a tünetek rendkívül súlyosra fordulnak, érdemes elmenni egy kivizsgálásra, ahol neurológiai, ultrahangos, belgyógyászati, illetve egyéb vizsgálatok is elvégeznek. Lehet, hogy valami más áll tüneteink hátterében, mint a premenstruációs szindróma maga.

A betegség és a hozzá tartozó tünetek, például az ájulás lelki okairól hamarosan olvashatnak egy következő cikkünkben.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.