Menü

A rostok, avagy tápcsatornánk házmesterei

Az élelmiszereken feltüntetett tápértéktáblázatok egyik mellékesnek tűnő eleme az élelmi rost. Sokat tudunk már a cukorról, a zsírokról és fehérjékről, de vajon miért lényeges számunkra a rostfogyasztás?

Az élelmi rostoknak 2 az 1-ben, fogyni vágyóknak pedig 3 az 1-ben funkciója van:

1. A bélflóra karbantartása. Az emberi szervezet zavartalan működéséhez elengedhetetlen a megfelelő összetételű bélflóra jelenléte. A beleinkben lakozó mikroszkopikus élővilág tömege elérheti a 2 kg-ot is. E hatalmas mikroorganizmus-populáció összetétele dinamikusan változik: más-más tápanyagok más-más mikroorganizmusoknak kedveznek. Amelyik baktérium vagy gomba jobban hasznosít egy-egy forrást, az elhódítja az életteret más típusú versenytársaitól. Egy-egy típusú bélflóraelem azonban csak a megfelelő mennyiségben hasznos (vagy semleges) számunkra, míg túlszaporodva problémák kialakulásához vezet.

Ekkor jönnek a hosszú és keserves diéták, melyek során igyekszünk élelmes albérlőinket kiéheztetni, vagy antibiotikum kúrával kirúgni. Ezek elsőre nem mindig sikeresek. A rendszeres rostfogyasztás azonban segít elejét venni az ilyen problémáknak és karbantartja a bélflórát. A számunkra emészthetetlen rostok finoman karcolják, 'smirglizik' a bélfalainkon élő baktérium- és gombasejtekből álló bevonatot. Ezzel lényegében újabb belakható felületet biztosítanak a bélflóra-elemeknek. Ez azért fontos, mert dinamikusabbá teszi a flóraösszetétel változását, vagyis megnehezíti egy-egy flóraelem túlszaporodását a többivel szemben.

Másrészt a rostok maguk is hatalmas betelepíthető felületet biztosítanak a baktériumok és gombák számára. Az ide települő mikroorganizmusok a bélfallakókkal szemben viszont a széklettel távoznak.

2. Mi magyarok csupán napjainkban kezdünk odafigyelni arra, hogy ne fogyasszunk szükségképpen tetemes mennyiségű szénhidrátot egy-egy étkezéshez (kenyér, burgonya, tészta, rizs, stb.). Sokan közül is legtöbbször fehér és félbarna kenyeret (szinte ugyanaz), fehérrizst és egyéb, nagy tisztaságú és gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyasztanak. Ezekből egyszerre sokat fogyasztva igencsak kilőjük a vércukorszintünket, a rendszeres kiugró vércukorszint pedig egyéb tényezőkkel együtt cukorbetegséghez (II-es típusú) vezethet.

A kívánt mennyiségű szénhidrátot rosttal lekísérve (zöldségkörettel) azonban valamelyest elejét vehetjük a vércukorszint kiugrásának. A rostok a bélfalra tapadva lassítják a táplálék felszívódását, így elnyújtva a vércukorszint-emelkedés egyébként hegyesen csúcsos görbéjét is, kímélve ezzel a glükózreceptorokat.

3. Fogyni vágyóknak pedig kifejezetten ajánlott a rostban gazdag ételek fogyasztása. A rost ballasztanyag, vagyis emészthetetlen természete ellenére is növeli az elfogyasztott táplálék mennyiségét, azaz tömegét. A 100% rosttartalmú papír fogyasztása helyett válasszák inkább a zöldségeket, kiváltképp a levélzöldségeket! Magas rosttartalmuk mellett ezek sok vizet is tartalmaznak, amely tömegével ugyancsak valamicskét hozzátesz a jóllakottság érzésének kialakulásához.

Indulás gyanánt mindenkinek: a hagyományos köretekből célszerű fél adagot kérni, a hiányzó felet pedig zöldségkörettel, salátával helyettesíteni. Valamint emlékezzünk a főzelékekre is!

Jó étvágyat!

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.