Menü

Hogyan „kell” jól futni?

Ha érezzük, hogy a szervezetünknek mozgásra van szüksége, de nem a mi terepünk a konditerem vagy az aerobik-szerű edzések, esetleg nincs társunk, akivel sportolni lenne kedvünk, jusson eszünkbe a futás!

A futás egy rendkívül megosztó mozgásforma. Sok ismerősöm a következőkhöz hasonlóan nyilatkozik róla:
„Mi a jó a futásban? Olyan unalmas!”
„Majd akkor futok, ha kergetnek!”

Ha futásra adjuk a fejünket, hagyjuk el a „Mi értelme…” kezdetű gondolatokat!

Személy szerint nem vagyok jó futó, de élvezem ezt a mozgásformát, mert a futás – sokak nagy meglepetésére – a maga nemében tud nagyon is izgalmas lenni, ahogy újabb és újabb eredményeket érünk el. De vannak kiegészítő lehetőségek is, például a súlyzóval való futás vagy a technika tökéletesítése és a mozgás kiszínezése (indiánszökdelés, pulzus figyelése közben).

Kezdetben sokat gondolkodtam, mert terepen gyakran kibicsaklott a bokám, ám szerencsére mindig sérülés nélkül megúsztam. Ennek ellenére minden alkalommal úgy éreztem, ez volt az utolsó, hogy ekkora „szerencsém” volt.

Egy kis utánanézést követően kiderült, hogy rossz volt a technikám. Azt javasolják ugyanis, hogy igyekezzünk úgy futni, ahogy mezítláb is futnánk. Tehát próbálgassuk otthon a házban, a lakásban, a kertben, az udvaron, hogy milyen érzés mezítláb futni. Észre fogjuk venni, hogy ösztönösen nem a sarkunkra érkezünk – mint legtöbbször, ha cipőben futunk -, hanem a lábfejünk elülső részére. Ha ráéreztünk a technikára, igyekezzünk azt megtartani cipőben való futás esetén is.

Észre fogjuk venni, hogy sokkal jobban tudjuk koordinálni a mozgásunkat, az esetleges botlásokat jobban tudjuk majd korrigálni. Arról nem is beszélve, hogy ezzel a módszerrel a térd és a boka fokozottabb tehermentesítésére is képesek leszünk.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?

Lúgosításra fel

Jön a jó idő, nem csak a kedvünknek kell jobbnak lennie, hanem a testünknek is ideje kiadni magából a káros anyagokat. Irány a lúgosítás!