Az ekcémáról röviden
- Dátum: 2017.08.17., 15:01
- autoimmun, betegség, bőrbetegség, ekcéma, feszültség, immun, kesztyű, lelkiállapot, nap, napfény, napozás, pszichoszomatikus, reaktiválódás, stressz
Az ekcéma (eczema) egy autoimmun betegség, amely bárkinél kialakulhat. A tudomány mai állása szerint nem gyógyítható, de kezelhető. Hagyományosan előbb nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel kezelik, aztán ha azok nem használnak, akkor szteroidos készítményekkel. Emellett az ekcéma néhány praktikával egészen jól karban tartható.
Ekcéma kialakulásakor immunsejtjeink olyan fehérjéinkkel találkoznak, amelyeket valamiért "ellenségesnek" ismernek fel. Ekkor az érintett bőrfelület gyulladásos tüneteit látjuk. A felület lehet hólyagos vagy száraz, de mindenképp viszket. Ilyenkor tömegével érkeznek immunsejtek az ekcémás, ún. "reaktív" területre.
Az ekcéma sokszor a kézen alakul ki, általában a nem megfelelő bőrfiziológia következtében. Ilyen az oldószerek bőrre kerülése, a kézbőr kiszáradása, túlzott lehűlése, kisebesedése, a mikrosérülésekbe kerülő szennyező anyagok, stb. Azt már korábban is tudták, hogy az ekcéma (és a pikkelysömör, vagyis psoriasis) karbantartására valamiért jó a napfény. Sok vizsgálódás után kiderült, hogy miből fakad e jótékony hatás. A konkrét válasszal magyar kutatók álltak elő, melyet kísérletesen is bizonyítottak: a napfény egy része (bizonyos hullámhosszú sugártartománya) eljut a sekély bőrrétegekbe, ahol a problémát okozó, gyulladáskeltő immunsejteket egyszerűen megsüti. Növelhető az ilyen kezelés hatékonysága azzal, ha a gyógyulni vágyó olajjal bekeni az érintett bőrfelületet napozáshoz, ez ugyanis megkönnyíti a napsugarak bejutását a bőrbe.
Mint sok minden más is, az ekcéma is ún. pszichoszomatikus betegség, vagyis aktivitása függ a lelkiállapottól. Reaktiválódását nagymértékben előmozdítja a lelki stressz, érzelmi instabilitás és a fizikai túlhajszoltság.
Akinek tehát ekcémája van, az napoztassa azt! Mindenki ügyeljen továbbá arra (megelőzés gyanánt is), hogy kézbőre mindig gondosan hidratált legyen. Ősztől tavaszig hordjon kesztyűt, mert az ekcéma reaktiválódásának (és aktiválódásának) kedvez a hideg és az ezzel járó bőrszárazság. És végül, de leginkább elsősorban találjon módot arra, hogy megfelelően levezesse a feszültséget!
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.