Menü

Szabadulj meg a fogcsikorgatástól!

Napjainkban sajnos egyre több fiatalt és már a gyermekeket is érinti a fogcsikorgatás mint betegség jelenléte. Az egyre nagyobb rájuk nehezedő nyomás, stressz, feszültség és az elvárások halmazának hatására rövid idő alatt is megjelenik a fogcsikorgatás.

Gyakran észre sem veszik, amíg valakivel egy szobában nem alszanak, vagy fel nem ébrednek saját fogaik csikorgásának zajára.

Másodéves egyetemista koromban hívta fel a figyelmemet az orvostanhallgató szobatársam, hogy reméli, tudok róla, hogy rettenetesen csikorgatom a fogaimat. Akkor elgondolkodtam: Szoktam érezni az állkapcsomon, hogy reggelre mintha elfáradna. Attól a naptól kezdve rendszeresen felébredtem a saját fogcsikorgatásomra.

Ha betegségként tekintünk erre a jelenségre, talán ez az egyik legfélreérthetetlenebb példa, amelynek során még a szkeptikusok is elhihetik, hogy a betegségek hátterében igenis lelki okok húzódhatnak meg.

Mi lehet a fogcsikorgatás lelki oka?

Szkeptikusoknak: Stressz!

Másoknak: Stressz, életmód, idegesség, belső feszültség, az elvárásoknak való töretlen megfelelni akarás, a tudatalattiban rejtőző problémák.

Amikor felfedeztem a problémámat, elkezdtem megoldások után kutatni, és rengeteg véleményt olvastam a különböző módszerekről. Természetesen a fizikai módszerekről, a tünetkezelésről. Annak ellenére, hogy a fogcsikorgatás egy az orvostudomány által is elismerten lelki okokkal rendelkező betegség, a legtöbb helyen mégis csak a tünetek kezeléséről lehet tájékozódni. Mintha az életnek kötelező módon mindig és kizárólag stresszel telinek kellene lennie.

Saját elhatározásomból tehát besétáltam egy testépítők boltjába, ahol vettem egy boxolóknak gyártott fogvédőt. Ez egy hőre lágyuló műanyag darab, amelyet az első alkalommal vízben felmelegítve a saját harapásunkra lehet alakítani. Gondolom, mondanom sem kell, hogy az olcsó „megoldás” mit sem segített, a fogvédő annyira nagy volt a kis női állkapcsomra, hogy egy pillanatig sem bírtam elviselni magamon.

Maradt tehát az orvosi megoldás, így a fogorvosom segítségével készítettem egy valódi, személyre szabott, drága, de igényes fogvédőt. Azt néhány hónapig használva, úgy éreztem, a tüneteim enyhültek, viszont a fogvédőt álmomban kiskutya módjára szétrágcsáltam, így már két lyuk van rajta.

Egy hétköznapi ember számára financiálisan nem egyszerű mindig új éjszakai fogvédőt csináltatnia, és akkor arról még nem is szóltunk, hogy nem hoz hosszú távú megoldást.

Sajnos szerény személyemnél is folyamatosan fennáll ez a probléma, így már csak azért használom a fogvédőt, hogy éjszaka mesterségesen viszonylag lazított állapotban tartsam az állkapcsomat, és a fogaim felülete ne sérüljön az állandó fizikai behatás hatására.

A megoldást viszont csak a lelki okok megszüntetése, a problémákhoz és a különféle helyzetekhez való hozzáállás megváltoztatása fogja meghozni. Ez rengeteg munkával, utánajárással jár, de jelen helyzetben úgy hiszem, valamiféle alternatív módszer fog segíteni, például a meditáció. Ezen felül pedig, amikor napközben észreveszem, hogy megint csikorgatom a fogaimat, az állkapcsomat tudatosan ellazított állapotban tartom úgy, hogy a két fogsorom között egy kisebb rés legyen.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

A disszociatív személyiségzavar jellemzői

Az általános eset az a disszociatív személyiségzavar esetén, hogy az egyik személyiség tisztában van a másik jelenlétével, ismeri, és ezzel együtt tud élni. A másik kialakult személyiség a legtöbb esetben teljesen mások a személyiségjegyei is.