Előzd meg az őszi megfázást!
- Dátum: 2017.09.24., 17:55
- étkezés, folyadék, folyadékbevitel, fűtés, immunerősítés, immunrendszer, ivás, klíma, konfliktus, lélek, megfázás, meghűlés, nátha, öltözködés, problémamegoldás
Sokan számolnak be arról, hogy amint elérkezik az igazi ősz, máris megfáznak minden évben. Pedig ez a helyzet megelőzhető! Mit tehetünk érte, hogy elkerüljön minket a hidegebb évszak beköszöntével szokásos meghűlés, nátha? Így készülj fel kívül-belül, hogy kitarthass egészségesen!
1. Öltözködés
Gyakori hiba, hogy nem reagálunk időben az öltözködésünkkel a nyár végére, és a hőmérséklet higanyszálának csökkenésére. Ha melegebb ruhát is veszünk fel, valójában nem öltözünk fel eléggé, vagy esetleg túlöltözünk. Igen, ez utóbbi is veszélyes, mert a sok meleg ruha alatt izzadhatunk, ha pedig ilyenkor csalóka módon iparkodunk megszabadulni meleg gönceinktől, akkor máris kísért a megfázás. A fő tanács tehát, hogy öltözködjünk rétegesen! Így nem kell mindent levennünk, de pont annyi ruha lehet rajtunk, amennyit kellemesnek érzünk. Ezen segíthetnek a vékonyabb kabátok, kendők, poncsók, bolerók, blézerek, férfiaknál pedig a zakók, sportzakók, dzsekik és cipzáros pulóverek. Lábunk tekintetében is legyünk körültekintőek, hiszen a talpnál is könnyű fel- és megfázni. A hidegebb napokon bizony kevés lehet egy csinos vékony harisnya vagy zokni és egy elegáns cipő.
2. Étkezés
Nehézség ebben az évszakban, hogy kezdenek kikopni az étrendünkből a nyáron szezonális zöldségek és gyümölcsök, és másfajta, tartalmasabb és melegebb hatású ételekre vágyunk. Figyeljünk oda, hogy ilyenkor is fogyasszunk elegendő vitamin- és ásványi anyag tartalmú ennivalót is. Tartsuk meg szokásunkat, ha járunk piacra, és ne felejtsük el továbbra is vásárolni a "növényeket". A gombának szezonja van, ami szintén segít egészségünk megőrzésében.
3. Immunerősítés
Ne vegyük félvállról, hogy megacélozzuk az immunrendszerünket! A vitaminok szedése mellett jó, ha fogyasztunk citrusféléket, grapefruitmag- és echinacea cseppeket. A gyógyteák is segítségünkre siethetnek, a lándzsás útifű tea jó immunerősítő, de a hársfatea is segít ugyanebben.
4. Folyadékbevitel
Egy felmérés szerint a betegségek 80%-a azért alakul ki, mert nem fogyasztunk elegendő folyadékot. Ősszel különösen fennállhat ez a kockázat, hiszen automatikusan kevesebb innivalóra vágyik a szervezetünk: vége a hőségnek, a kánikula miatti izzadásnak, már nem hiányoznak a hideg italok. No de azért akkor is inni kell! Főleg vizet, még ha nem is hideget, és zöldteát, valamint gyógyteákat. Az összes többi már nem alkalmas a folyadékpótlásra, tehát nem számolhatjuk bele a napi folyadékbevitelbe!
5. Hűtés-fűtés
Sajnos sok iroda- és középületben tapasztalhatjuk, hogy még ősszel is klímát használnak, és fújják a hideg levegőt - általában teljesen feleslegesen. Ez még rosszabbul eshet a testünknek, mint nyáron. Készüljünk erre, és legyen nálunk egy kendő vagy kabát megelőzésképpen. Szintén kockázat lehet, ha nem kezdünk el időben fűteni, vagy olyan helyen tartózkodunk, ahol még nem indították be a fűtést. Ez esetben természetesen szintén az öltözködésünkkel szükséges kompenzálnunk. Otthon pedig fűtsünk, ha van rá lehetőségünk, még ha nem is csinálunk "bugyimeleget".
6. A lelki felkészülés fontossága
A hit ereje sok mindenre képes - negatív irányban is. Hogy értjük ezt? Sok embernél azért következik be azonnal a hideg idő beálltával az őszi megfázás, mert lelkileg erre vannak kondícionálva, és elhiszik, tapasztalatukkal igazolják maguknak, hogy ez így van. De ezt a számunkra felesleges hitrendszert bármikor elengedhetjük!
A másik, hogy az ősz a "bekuckózás" ideje, a nyári programokkal teli pörgést követően felerősödnek az érzelmek, az iskolai és munkahelyi stressz pedig tovább erősítheti a meglévő konfliktusokat, nehézségeket. Ideje, hogy szembenézzünk a problémákkal, és megoldjuk azokat! Ne féljünk segítséget kérni, akár szakember, akár előadások, könyvek és hanganyagok formájában.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?