Menü

Előzd meg az őszi megfázást!

Sokan számolnak be arról, hogy amint elérkezik az igazi ősz, máris megfáznak minden évben. Pedig ez a helyzet megelőzhető! Mit tehetünk érte, hogy elkerüljön minket a hidegebb évszak beköszöntével szokásos meghűlés, nátha? Így készülj fel kívül-belül, hogy kitarthass egészségesen!

1. Öltözködés

Gyakori hiba, hogy nem reagálunk időben az öltözködésünkkel a nyár végére, és a hőmérséklet higanyszálának csökkenésére. Ha melegebb ruhát is veszünk fel, valójában nem öltözünk fel eléggé, vagy esetleg túlöltözünk. Igen, ez utóbbi is veszélyes, mert a sok meleg ruha alatt izzadhatunk, ha pedig ilyenkor csalóka módon iparkodunk megszabadulni meleg gönceinktől, akkor máris kísért a megfázás. A fő tanács tehát, hogy öltözködjünk rétegesen! Így nem kell mindent levennünk, de pont annyi ruha lehet rajtunk, amennyit kellemesnek érzünk. Ezen segíthetnek a vékonyabb kabátok, kendők, poncsók, bolerók, blézerek, férfiaknál pedig a zakók, sportzakók, dzsekik és cipzáros pulóverek. Lábunk tekintetében is legyünk körültekintőek, hiszen a talpnál is könnyű fel- és megfázni. A hidegebb napokon bizony kevés lehet egy csinos vékony harisnya vagy zokni és egy elegáns cipő.

2. Étkezés

Nehézség ebben az évszakban, hogy kezdenek kikopni az étrendünkből a nyáron szezonális zöldségek és gyümölcsök, és másfajta, tartalmasabb és melegebb hatású ételekre vágyunk. Figyeljünk oda, hogy ilyenkor is fogyasszunk elegendő vitamin- és ásványi anyag tartalmú ennivalót is. Tartsuk meg szokásunkat, ha járunk piacra, és ne felejtsük el továbbra is vásárolni a "növényeket". A gombának szezonja van, ami szintén segít egészségünk megőrzésében.

3. Immunerősítés

Ne vegyük félvállról, hogy megacélozzuk az immunrendszerünket! A vitaminok szedése mellett jó, ha fogyasztunk citrusféléket, grapefruitmag- és echinacea cseppeket. A gyógyteák is segítségünkre siethetnek, a lándzsás útifű tea jó immunerősítő, de a hársfatea is segít ugyanebben.

4. Folyadékbevitel

Egy felmérés szerint a betegségek 80%-a azért alakul ki, mert nem fogyasztunk elegendő folyadékot. Ősszel különösen fennállhat ez a kockázat, hiszen automatikusan kevesebb innivalóra vágyik a szervezetünk: vége a hőségnek, a kánikula miatti izzadásnak, már nem hiányoznak a hideg italok. No de azért akkor is inni kell! Főleg vizet, még ha nem is hideget, és zöldteát, valamint gyógyteákat. Az összes többi már nem alkalmas a folyadékpótlásra, tehát nem számolhatjuk bele a napi folyadékbevitelbe!

5. Hűtés-fűtés

Sajnos sok iroda- és középületben tapasztalhatjuk, hogy még ősszel is klímát használnak, és fújják a hideg levegőt - általában teljesen feleslegesen. Ez még rosszabbul eshet a testünknek, mint nyáron. Készüljünk erre, és legyen nálunk egy kendő vagy kabát megelőzésképpen. Szintén kockázat lehet, ha nem kezdünk el időben fűteni, vagy olyan helyen tartózkodunk, ahol még nem indították be a fűtést. Ez esetben természetesen szintén az öltözködésünkkel szükséges kompenzálnunk. Otthon pedig fűtsünk, ha van rá lehetőségünk, még ha nem is csinálunk "bugyimeleget".

6. A lelki felkészülés fontossága

A hit ereje sok mindenre képes - negatív irányban is. Hogy értjük ezt? Sok embernél azért következik be azonnal a hideg idő beálltával az őszi megfázás, mert lelkileg erre vannak kondícionálva, és elhiszik, tapasztalatukkal igazolják maguknak, hogy ez így van. De ezt a számunkra felesleges hitrendszert bármikor elengedhetjük!

A másik, hogy az ősz a "bekuckózás" ideje, a nyári programokkal teli pörgést követően felerősödnek az érzelmek, az iskolai és munkahelyi stressz pedig tovább erősítheti a meglévő konfliktusokat, nehézségeket. Ideje, hogy szembenézzünk a problémákkal, és megoldjuk azokat! Ne féljünk segítséget kérni, akár szakember, akár előadások, könyvek és hanganyagok formájában.

Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek

Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?

Távoli munkavégzés: mit jelent és hogyan csináljuk?

Remote, azaz távoli munkavégzés. Nem kifejezetten home office, de nem is távmunka. Munka Amerikában, az Egyesült Királyságban? Miről van szó, hogyan csináljuk jól a gyakorlatban, és milyen háttere van ennek a munkavégzésnek?

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Hogyan vezess biztonságosan eső esetén

Az elmúlt hétben országszerte rengeteg csapadék leesett, megnehezítve ezzel a közlekedést. Csapadékos időben megváltoznak az útviszonyok, és érdemes óvatosabban vezetni, illetve odafigyelni néhány dologra, ha úgy döntünk ilyen időben is útra kelünk!