Menü

Előzd meg az őszi megfázást!

Sokan számolnak be arról, hogy amint elérkezik az igazi ősz, máris megfáznak minden évben. Pedig ez a helyzet megelőzhető! Mit tehetünk érte, hogy elkerüljön minket a hidegebb évszak beköszöntével szokásos meghűlés, nátha? Így készülj fel kívül-belül, hogy kitarthass egészségesen!

1. Öltözködés

Gyakori hiba, hogy nem reagálunk időben az öltözködésünkkel a nyár végére, és a hőmérséklet higanyszálának csökkenésére. Ha melegebb ruhát is veszünk fel, valójában nem öltözünk fel eléggé, vagy esetleg túlöltözünk. Igen, ez utóbbi is veszélyes, mert a sok meleg ruha alatt izzadhatunk, ha pedig ilyenkor csalóka módon iparkodunk megszabadulni meleg gönceinktől, akkor máris kísért a megfázás. A fő tanács tehát, hogy öltözködjünk rétegesen! Így nem kell mindent levennünk, de pont annyi ruha lehet rajtunk, amennyit kellemesnek érzünk. Ezen segíthetnek a vékonyabb kabátok, kendők, poncsók, bolerók, blézerek, férfiaknál pedig a zakók, sportzakók, dzsekik és cipzáros pulóverek. Lábunk tekintetében is legyünk körültekintőek, hiszen a talpnál is könnyű fel- és megfázni. A hidegebb napokon bizony kevés lehet egy csinos vékony harisnya vagy zokni és egy elegáns cipő.

2. Étkezés

Nehézség ebben az évszakban, hogy kezdenek kikopni az étrendünkből a nyáron szezonális zöldségek és gyümölcsök, és másfajta, tartalmasabb és melegebb hatású ételekre vágyunk. Figyeljünk oda, hogy ilyenkor is fogyasszunk elegendő vitamin- és ásványi anyag tartalmú ennivalót is. Tartsuk meg szokásunkat, ha járunk piacra, és ne felejtsük el továbbra is vásárolni a "növényeket". A gombának szezonja van, ami szintén segít egészségünk megőrzésében.

3. Immunerősítés

Ne vegyük félvállról, hogy megacélozzuk az immunrendszerünket! A vitaminok szedése mellett jó, ha fogyasztunk citrusféléket, grapefruitmag- és echinacea cseppeket. A gyógyteák is segítségünkre siethetnek, a lándzsás útifű tea jó immunerősítő, de a hársfatea is segít ugyanebben.

4. Folyadékbevitel

Egy felmérés szerint a betegségek 80%-a azért alakul ki, mert nem fogyasztunk elegendő folyadékot. Ősszel különösen fennállhat ez a kockázat, hiszen automatikusan kevesebb innivalóra vágyik a szervezetünk: vége a hőségnek, a kánikula miatti izzadásnak, már nem hiányoznak a hideg italok. No de azért akkor is inni kell! Főleg vizet, még ha nem is hideget, és zöldteát, valamint gyógyteákat. Az összes többi már nem alkalmas a folyadékpótlásra, tehát nem számolhatjuk bele a napi folyadékbevitelbe!

5. Hűtés-fűtés

Sajnos sok iroda- és középületben tapasztalhatjuk, hogy még ősszel is klímát használnak, és fújják a hideg levegőt - általában teljesen feleslegesen. Ez még rosszabbul eshet a testünknek, mint nyáron. Készüljünk erre, és legyen nálunk egy kendő vagy kabát megelőzésképpen. Szintén kockázat lehet, ha nem kezdünk el időben fűteni, vagy olyan helyen tartózkodunk, ahol még nem indították be a fűtést. Ez esetben természetesen szintén az öltözködésünkkel szükséges kompenzálnunk. Otthon pedig fűtsünk, ha van rá lehetőségünk, még ha nem is csinálunk "bugyimeleget".

6. A lelki felkészülés fontossága

A hit ereje sok mindenre képes - negatív irányban is. Hogy értjük ezt? Sok embernél azért következik be azonnal a hideg idő beálltával az őszi megfázás, mert lelkileg erre vannak kondícionálva, és elhiszik, tapasztalatukkal igazolják maguknak, hogy ez így van. De ezt a számunkra felesleges hitrendszert bármikor elengedhetjük!

A másik, hogy az ősz a "bekuckózás" ideje, a nyári programokkal teli pörgést követően felerősödnek az érzelmek, az iskolai és munkahelyi stressz pedig tovább erősítheti a meglévő konfliktusokat, nehézségeket. Ideje, hogy szembenézzünk a problémákkal, és megoldjuk azokat! Ne féljünk segítséget kérni, akár szakember, akár előadások, könyvek és hanganyagok formájában.

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba?

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba? Plüss nyuszi/csirke/kacsa vagy csoki nyuszi/csirke/kacsa a tökéletes választás! – olvasom az egyik állatvédő egyesület facebook oldalán és megmondom őszintén teljes mértékben egyetértek a felhívásukkal!

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.