Legyél te is otthoni környezetvédő!
- Dátum: 2017.10.10., 16:40
- ásványvíz, hulladék, hulladékgyűjtés, környezetbarát, környezetvédelem, műanyag palack, PET-palack, szelektív, szemét, szóda
Közismert tény kivéve Trump elnöknél, hogy Földünk bajban van, mondhatni a huszonötödik órában. Ha felelősen gondolkodunk, és szeretnénk, hogy "gyermekeink, unokáink is lássák", ahhoz szükséges lépéseket tennünk - pontosabban szakkifejezéssel élve csökkentenünk az ökológiai lábnyomunkat. Rajtunk is múlik, mindannyiunkon - de legtöbben nem tudjuk, mivel is segíthetnénk. Azt hisszük, elegendő, ha szelektíven gyűjtjük a hulladékot. De ez sajnos tévedés...
Cikksorozatunkban most kézzelfogható ötletekkel és információkkal próbálunk segíteni, hogy te is környezetvédő lehess a saját otthonodban - anélkül, hogy a csodára (vagy a politikusokra) várnál.
Kezdjük akkor máris ezzel, a (szelektív) hulladékgyűjtéssel. Belegondoltunk már, hogy mennyi energiafelhasználással jár legyártani például egy műanyag palackot, majd azt összeszedni műanyag hulladékként, szétválogatni, eljuttatni az újrahasznosítóhoz, és valamit abból újra előállítani? Sajnos nehéz úgy kihozni a folyamatot, hogy az valóban óvja a környezetet. Arról nem is beszélve, hogy a szelektíven összegyűjtött hulladékok töredékét tudják csak a valóságban újra felhasználni. Állítólag az újrahasznosítás mértéke 5% közötti. Ha ez a szám növekszik, növekedett azóta, az még mindig kevés. De mi a megoldás? Csökkentsük a saját felhasználást ezen a téren az alábbi módszerekkel:
- NE vegyünk műanyag palackos vizet! Aki szénsavas ásványvizet fogyaszt, az igyon cserélhető szódát, a többiek pedig csapvizet, forrásvizet, kútvizet, tisztított vizet... Legyen egy műanyag vagy üvegflakonunk, amit megtöltve mindig viszünk magunkkal. Ha pedig otthon sok ásványvizet fogyasztottunk eddig, akkor érdeklődjünk szolgáltatóknál a cserélhető nagy palackok elérhetőségéről - olyan ez, mint amiket az irodaházakban és egészségügyi központokban láthatunk. Sokszor nem drágább, mint a bolti ásványvíz, de környezetbarátabb, ráadásul még cipelnünk sem kell a boltból az ásványvizet.
- Figyeljünk oda rá, hogy mennyi szemetet termelünk! A szeméttelepek olyan mértékben telítődnek, hogy azok kezelése komoly kihívást és szomorú jövőt tár elénk. Keressük az olyan termékeket, amik nem egyenként csomagoltak, például a lapka vagy a mackó sajt feleslegesen sok szemetet termel, de még rengeteg példát lehetne sorolni.
- Sokszor írtunk már róla: vigyünk magunkkal bevásárláskor zacskókat és szatyrokat, vagy bevásárlókosarat. Hamarosan mindenhol jelentősen megdrágulnak ezek a termékek, s ez jól is van így: nem jelent nagy erőfeszítést, ha ennyivel átgondoltabban megyük bevásárolni, és van nálunk néhány kis zacskó, meg összehajtható szatyor.
- Ha házon kívül étkezünk, akkor olyan étkezdét vagy éttermet válasszunk, ahol mosogatnak! Igaz, hogy ez is jár energiahasználattal, de mégis kevesebbel, mint az eldobható tányérok és evőeszközök használata.
- A műanyag flakonok kreatív otthoni felhasználására rengeteg ötletet, tippet találhatunk a neten: lefesthetjük, s így máris széleskörű kreatív megoldásokra alkalmazhatóak. Lehet belőle postaláda, ceruzatartó, palántázószett, virágcserép, stb.
A cikksorozat következő részeiben szó lesz még a papír valamint az alumíniumdobozokkal kapcsolatos környezetvédelemről, és sok más érdekességről, tarts velünk!
Neked is van ötleted, amit itt nem olvastál? Küldd el üzenetben a Hajráegészség facebook oldalán, és akár névvel, akár név nélkül megjelentetjük tippjeidet a sorozat következő részeiben!
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.