Koránkarácsony
- Dátum: 2017.11.19., 11:27
- Martinka Dia
- advent, ajándékozás, ajándékozni, ajándéktárgy, anyagiak, bejgli, bevásárlás, bevásárlólista, fogyasztói társadalom, karácsonyi ajándék, karácsonyi hangolódás, karácsonyi készülődés, kívánságlista, korai karácsony, mákos bejgli, marketing, szentmise, szeretet, ünnep, várakozás, vásárlás
Koránkarácsony. Új szó. Tulajdonképpen nem is erről akartam írni, hanem a szeretetről, várakozásról, adventi hangulatról, népszokásokról és ilyen kedves témákról, mint a karácsonyi készülődés, adventi naptár készítése és a mákos bejglim receptje.
Csakhogy. Nem tudok elmenni amellett szótlanul, hogy bizonyos üzletekben nem hogy már most, hanem október közepe óta karácsony van. Meg mikulás. Meg advent és lassan szilveszter meg húsvét is egyszerre. Ennyi erővel akár ki is tehetnék egyszerre az összes terméket januárban, aztán majd eldönti a vásárló évközben, hogy melyik hónapban mit vegyen.
Flegma vagyok, tudom. Valamelyik alkalommal csak álltam a csokimikulások előtt és arról beszélgettem egy másik vásárlóval - a gyönyörű, őszi, napsütéses 25 fokban, rövid ujjú felsőben -, hogy vajon milyen hónapot írunk. A döbbenetemben mások is osztoztak. Érthető a marketing és az, hogy karácsonyig minél többet vásároljunk, de hol marad az ünnepre hangolódás, a vágyott hóesés, a decemberi tél hangulata… Egy kicsit várhatnának még az ajándékvásárlás erőltetésével. Az egyik üzletben tegnap a kezembe nyomtak egy csomag csillagszórót, a vásárlás „jutalmául”.
„Most komolyan, kinek van karácsonyi hangulata már ilyenkor?”
„Idegesítő, irritáló, ünneprontó”
„Pár év és egész évben karácsony lesz”
„Miért a baj, ha már most kirakják, legalább nem az utolsó pillanatban veszik meg az emberek”
„Én szoktam korán vásárolni, de ez nem azért van, mert az üzletek kirakják. Régen is korán vettem meg”
- Ilyen és ehhez hasonló hozzászólásokat olvasok erről a neten. Mindenkinek igaza van. Vagy mégse?
Szeretem a karácsonyt. Igazán jó dolog hangolódni, karácsonyi zenék mellett ajándékot csomagolni, vagy a bevásárló listámmal megvenni a diót a bejglihez, kacsát a vacsorához, ünnepkor együtt lenni, közösen szentmisére menni.
Az efféle erőltetett korai marketinggel azonban félő, hogy épp elmúlik, kialszik a várakozás lángja, hiszen már ősszel nekiállunk összevásárolni a szükséges (és sok kevésbé szükséges, de ha már akciós…) termékeket. Pedig decemberben is biztosan lehet kapni majd szaloncukrot és csoki mikulást is. Akkor nem ráér?
Fontos ezt a készülődést akár már októberben elkezdeni, és ha igen, akkor mivel töltjük a hátralévő időt karácsonyig?
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.