Milyen a jó természetgyógyász?
- Dátum: 2017.11.20., 21:21
- egészségügy, életmód-tanácsadó, fülakupunktúra, fülakupunktúrás addiktológus, gyógyászat, gyógyítás, gyógyulás, kineziológus, kuruzsló, orvos, természetgyógyász, természetgyógyászat alapmodul
Neked mi jut eszedbe a természetgyógyász szó hallatán? Egy cserzett arcú nénike, aki gyógynövényeket gyűjt, szárít, teákat kever, és mindenkinek azokat ajánlja? Esetleg egy lepelbe burkolózó különc? Nem is tévedhetnél nagyobbat! Magyarországon szigorúan szabályozott, hogy ki lehet természetgyógyász. Sokszor pont az ezen sztereotípiáknak megfelelő gyógyítók követik el a kuruzslás vétségét. Lássuk csak, kiket nevezhetünk hivatalosan természetgyógyásznak!
Magyarországon a természetgyógyászoknak először az Egészségügyi Továbbképző Intézetben vizsgázniuk kell természetgyógyászati alapmodulból (az összes természetgyógyászati ág alapszintű ismeretéről, a működés hivatalos módjáról, kötelezettségekről, a jogi, és az etikai, erkölcsi vonatkozásokról). Továbbá egészségügyi alapmodul vizsgát is kell tenniük (anatómia, élettan körülbelül egészségügyi érettségi-szintű ismerete) A két alapmodul után kezdheti tanulni az általa választott szakágat (pl. életmód-tanácsadó és terapeuta, kineziológus, fitoterapeuta, fülakupunktúrás addiktológus, stb.) Az adott szakmából tett vizsga után nevezheti magát az ember természetgyógyásznak. Vannak orvosi diplomához kötött, és attól független szakágak is, de csak érettségi vizsgával lehet már az alapmodulokat is letenni. A természetgyógyászokat az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara tartja nyilván.
Ha tehát végzett természetgyógyászhoz fordulunk, biztosak lehetünk benne, hogy egészségügyi problémáink figyelembevételével hoz majd döntést, arról, hogy kompetens-e az adott probléma megoldásában, és szükség esetén tanácsot adhat, hogy melyik szakág képviselőit válasszuk. Sokszor figyelnünk kell, mert sokan hívják magukat pl életmód-tanácsadónak, akiknek valójában ilyen végzettségük nincs, de edzőként életmódbeli tanácsokat is adnak. Olyan is van (bár lényegesen kevesebb), aki gyógynövényterápiát ajánl végzettség nélkül, a sokéves családi és saját tapasztalatai alapján (füves asszonyok, füves emberek). Sokszor ők hasznos tanácsokkal szolgálnak, de az alapvető természetgyógyászati és egészségügyi tanulmányok hiányában nincs átfogó rálátásuk a természetgyógyászatra, nem beszélve esetleg az emberi test működéséről.
A jó természetgyógyász mentes az omnipotencia vágyától, nem hiszi, hogy mindent meg tud oldani, illetve, hogy mindent neki kellene megoldani. Ne legyünk bizalmatlanok, ha esetleg valamire nem tud válaszolni, vagy ha kollégát ajánl inkább maga helyett! Nem arról van szó, hogy velünk nem akar foglalkozni, hanem saját dicsősége és anyagi haszna helyett ilyen módon igyekszik a legjobb tudása szerint szolgálni egészségünket. Természetgyógyász elméletileg sosem mondhatja, hogy gyógyít. Sajnos sokszor pont azok a kuruzslók, akik magabiztosan állítják, meg tudnak minket gyógyítani.
Következő cikkeinkben sorra vesszük a különböző természetgyógyászati ágakat, hogy tudjuk, az orvosokon kívül kihez fordulhatunk problémáinkkal.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?
Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.