Menü

Milyen a jó természetgyógyász?

Neked mi jut eszedbe a természetgyógyász szó hallatán? Egy cserzett arcú nénike, aki gyógynövényeket gyűjt, szárít, teákat kever, és mindenkinek azokat ajánlja? Esetleg egy lepelbe burkolózó különc? Nem is tévedhetnél nagyobbat! Magyarországon szigorúan szabályozott, hogy ki lehet természetgyógyász. Sokszor pont az ezen sztereotípiáknak megfelelő gyógyítók követik el a kuruzslás vétségét. Lássuk csak, kiket nevezhetünk hivatalosan természetgyógyásznak!

Magyarországon a természetgyógyászoknak először az Egészségügyi Továbbképző Intézetben vizsgázniuk kell természetgyógyászati alapmodulból (az összes természetgyógyászati ág alapszintű ismeretéről, a működés hivatalos módjáról, kötelezettségekről, a jogi, és az etikai, erkölcsi vonatkozásokról). Továbbá egészségügyi alapmodul vizsgát is kell tenniük (anatómia, élettan körülbelül egészségügyi érettségi-szintű ismerete) A két alapmodul után kezdheti tanulni az általa választott szakágat (pl. életmód-tanácsadó és terapeuta, kineziológus, fitoterapeuta, fülakupunktúrás addiktológus, stb.) Az adott szakmából tett vizsga után nevezheti magát az ember természetgyógyásznak. Vannak orvosi diplomához kötött, és attól független szakágak is, de csak érettségi vizsgával lehet már az alapmodulokat is letenni. A természetgyógyászokat az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara tartja nyilván.

Ha tehát végzett természetgyógyászhoz fordulunk, biztosak lehetünk benne, hogy egészségügyi problémáink figyelembevételével hoz majd döntést, arról, hogy kompetens-e az adott probléma megoldásában, és szükség esetén tanácsot adhat, hogy melyik szakág képviselőit válasszuk. Sokszor figyelnünk kell, mert sokan hívják magukat pl életmód-tanácsadónak, akiknek valójában ilyen végzettségük nincs, de edzőként életmódbeli tanácsokat is adnak. Olyan is van (bár lényegesen kevesebb), aki gyógynövényterápiát ajánl végzettség nélkül, a sokéves családi és saját tapasztalatai alapján (füves asszonyok, füves emberek). Sokszor ők hasznos tanácsokkal szolgálnak, de az alapvető természetgyógyászati és egészségügyi tanulmányok hiányában nincs átfogó rálátásuk a természetgyógyászatra, nem beszélve esetleg az emberi test működéséről.

A jó természetgyógyász mentes az omnipotencia vágyától, nem hiszi, hogy mindent meg tud oldani, illetve, hogy mindent neki kellene megoldani. Ne legyünk bizalmatlanok, ha esetleg valamire nem tud válaszolni, vagy ha kollégát ajánl inkább maga helyett! Nem arról van szó, hogy velünk nem akar foglalkozni, hanem saját dicsősége és anyagi haszna helyett ilyen módon igyekszik a legjobb tudása szerint szolgálni egészségünket. Természetgyógyász elméletileg sosem mondhatja, hogy gyógyít. Sajnos sokszor pont azok a kuruzslók, akik magabiztosan állítják, meg tudnak minket gyógyítani.

Következő cikkeinkben sorra vesszük a különböző természetgyógyászati ágakat, hogy tudjuk, az orvosokon kívül kihez fordulhatunk problémáinkkal.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.