Milyen a jó természetgyógyász?
- Dátum: 2017.11.20., 21:21
- egészségügy, életmód-tanácsadó, fülakupunktúra, fülakupunktúrás addiktológus, gyógyászat, gyógyítás, gyógyulás, kineziológus, kuruzsló, orvos, természetgyógyász, természetgyógyászat alapmodul
Neked mi jut eszedbe a természetgyógyász szó hallatán? Egy cserzett arcú nénike, aki gyógynövényeket gyűjt, szárít, teákat kever, és mindenkinek azokat ajánlja? Esetleg egy lepelbe burkolózó különc? Nem is tévedhetnél nagyobbat! Magyarországon szigorúan szabályozott, hogy ki lehet természetgyógyász. Sokszor pont az ezen sztereotípiáknak megfelelő gyógyítók követik el a kuruzslás vétségét. Lássuk csak, kiket nevezhetünk hivatalosan természetgyógyásznak!
Magyarországon a természetgyógyászoknak először az Egészségügyi Továbbképző Intézetben vizsgázniuk kell természetgyógyászati alapmodulból (az összes természetgyógyászati ág alapszintű ismeretéről, a működés hivatalos módjáról, kötelezettségekről, a jogi, és az etikai, erkölcsi vonatkozásokról). Továbbá egészségügyi alapmodul vizsgát is kell tenniük (anatómia, élettan körülbelül egészségügyi érettségi-szintű ismerete) A két alapmodul után kezdheti tanulni az általa választott szakágat (pl. életmód-tanácsadó és terapeuta, kineziológus, fitoterapeuta, fülakupunktúrás addiktológus, stb.) Az adott szakmából tett vizsga után nevezheti magát az ember természetgyógyásznak. Vannak orvosi diplomához kötött, és attól független szakágak is, de csak érettségi vizsgával lehet már az alapmodulokat is letenni. A természetgyógyászokat az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara tartja nyilván.
Ha tehát végzett természetgyógyászhoz fordulunk, biztosak lehetünk benne, hogy egészségügyi problémáink figyelembevételével hoz majd döntést, arról, hogy kompetens-e az adott probléma megoldásában, és szükség esetén tanácsot adhat, hogy melyik szakág képviselőit válasszuk. Sokszor figyelnünk kell, mert sokan hívják magukat pl életmód-tanácsadónak, akiknek valójában ilyen végzettségük nincs, de edzőként életmódbeli tanácsokat is adnak. Olyan is van (bár lényegesen kevesebb), aki gyógynövényterápiát ajánl végzettség nélkül, a sokéves családi és saját tapasztalatai alapján (füves asszonyok, füves emberek). Sokszor ők hasznos tanácsokkal szolgálnak, de az alapvető természetgyógyászati és egészségügyi tanulmányok hiányában nincs átfogó rálátásuk a természetgyógyászatra, nem beszélve esetleg az emberi test működéséről.
A jó természetgyógyász mentes az omnipotencia vágyától, nem hiszi, hogy mindent meg tud oldani, illetve, hogy mindent neki kellene megoldani. Ne legyünk bizalmatlanok, ha esetleg valamire nem tud válaszolni, vagy ha kollégát ajánl inkább maga helyett! Nem arról van szó, hogy velünk nem akar foglalkozni, hanem saját dicsősége és anyagi haszna helyett ilyen módon igyekszik a legjobb tudása szerint szolgálni egészségünket. Természetgyógyász elméletileg sosem mondhatja, hogy gyógyít. Sajnos sokszor pont azok a kuruzslók, akik magabiztosan állítják, meg tudnak minket gyógyítani.
Következő cikkeinkben sorra vesszük a különböző természetgyógyászati ágakat, hogy tudjuk, az orvosokon kívül kihez fordulhatunk problémáinkkal.
A keserűsó jótékony hatásai
A keserűsónak nincs köze a hagyományos konyhasóhoz, csak a kristályos formája az, amiben hasonlít rá. Kémiai neve a magnéziumszulfát, ami onnan ered, hogy zömében magnéziumból, oxigénből és kénből áll. Mivel eredetileg az angliai Epsom városban fedezték fel, Epsom sónak is szokták nevezni, amit gyógyszertárakban is be lehet szerezni.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.
Tippek társkereső profil létrehozásához
A társkereső profil fontos kiindulópont, ami képet ad arról, hogy milyen kapcsolatot keresünk, kik vagyunk, és milyen pár mellett képzeljük el a jövőnket.
Edzés foghúzás után
A foghúzások után nagyon fontos a pihenő, ez kulcsfontosságú a gyors és szövődménymentes gyógyuláshoz, de vajon mit szabad és mit nem egy fogkőleszedés, egy fogtömés, foghúzás vagy implantáció után?
Amit a nagymamáink tettek megfázás ellen
Ki ne emlékezne, mennyire tiltakoztunk gyerekként, mikor törülközővel letakart fejjel jóanyánk odatolta a forrázott kamillateát és inhalálni kellett. Pedig egy rendkívül hatásos módszerről van szó!