Menü

Tudatos súlytartás az ünnepek alatt

Karácsonyi időszak, mértéktelen evés és ivás, majd nem tetsző szám a mérlegen, szűk nadrágok, fogadalom, fogyókúra és tele edzőtermek... Röviden így lehetne jellemezni az év végi és újévi életmód-menetrendet. Muszáj ennek így lennie? Mi lenne, ha időben gondolkodnánk már az ünnepek előtt, és tudatosan készülve elkerülnénk ezt az őrületet?

Most, november végén éppen tökéletes az időpont arra, hogy okosan felkészüljünk, és idén ne legyünk részesei a kollektív adventi elhízásnak. Íme néhány tipp és ötlet, amit megfogadva tarthatod a súlyodat az év leginkább súlyveszélyeztető időszakában!

1. Mindjárt kezdődik az Advent - ilyenkor a lelkes anyukák és apukák akár minden nap édességekkel, nassolnivalókkal kényeztetik a gyerekeket és más családtagjaikat az adventi naptár segítségével. Kétségtelen, hogy nagyon kedves ötlet majdnem egy hónapon át valami kis apróságot adni és kapni, de kötelező ennek hízlaló dolognak lennie? Idén csokik és cukrok helyett készüljünk apró aranyos tárgyakkal! Lehetnek ezek díszek, írószerek, vagy zokni, a lehetőségek tárháza végtelen, és ha megnézzük az édességek árát, hamar kiderül, hogy ilyen összegből valami maradandót is vásárolhatunk.

2. Ugyanez igaz a Mikulás-ajándékokra is. A boltokban döbbenetes mennyiségű egészségtelen csokitélapó fogy, holott ezeket nagyon kevesen szeretik, valójában még a gyerekek közül is. Számoljuk ki, hogy mennyiért vennék édességeket a "Miki-csomagba", és ilyen értéken keressünk inkább valamilyen kézzelfoghatót! A gyerekeknek kisebb játékot, bögrét, a nagyobbaknak sálat, pénztárcát vagy más hasonló dolgot, aminek örülhetnek.

3. Tervezzük meg időben a karácsonyi menüt, és alakítsuk át egészségesre! Ez nem is annyira bonyolult feladat, a legtöbb családi kedvencünkről nem kell lemondanunk, elég, ha egészségesebb hozzávalókból készítjük el. Manapság már akár mézeskalácsot vagy más süteményeket is készíthetünk jobb alapanyagokból. Annak pedig lehet, hogy a család is örülni fog, ha a karácsonyi vacsora mellé valamilyen finom salátát is felszolgálunk.

4. A legtöbb karácsonyi pluszkalória és pluszkiló forrása nem más, mint az ELVÁRÁSOK. A szülők elvárják, hogy egy bizonyos recept alapján készüljön az ebéd? A nagyi elvárja, hogy ne csak egy szelet bejglit együnk, hanem legalább egy rudat? Biztos, hogy éppen a szeretet ünnepén ez kell legyen a családi béke és öröm kulcsa...? Érvényesítsük a saját érdekeinket, és szóljunk nekik előre, hogy idén másképpen lesz! Ha előre felkészülnek, akkor nem fogja őket akkora csalódás érni, amennyiben nem pusztítunk el két doboz süteményt a vendégségben. Éljünk az asszertív kommunikáció eszközeivel, és kedvesen, szeretetteljesen közöljük az érveinket!

5. Az emberek többségének fejében összemosódik a két ünnep közötti időszak, és ilyenkor is a mértéktelen evési üzemmódban marad a kapcsolójuk. Vajon miért? Tényleg ettől érezzük jobban magunkat? Bátran szóljunk rá magunkra, hogy ehetünk "normálisan" is. Nem veszi el senki :) S nem leszünk ettől kevesebbek, maximum súlyban, ami a legtöbbek számára egyáltalán nem baj. Ha kell, írjuk be a naptárba a figyelmeztető, de pozitív mondatot: Ma is csak normális mennyiségű ételt fogyasztok!

6. Nyilvánvalóan a másik kritikus pont a szilveszter. Legyen szó bálokról, házibulikról vagy fizetett rendezvényekről, általában roskadozik az asztal a sok-sok ennivalótól. Természetesen ínycsiklandozó a kínálat, de itt is emlékeztessük magunkat: nem valószínű, hogy a boldogságunk kulcsát jelenti, ha mindegyik ételt megkóstoljuk, és jól megtömjük a bendőnket. Próbáljuk emlékeztetni magunkat, hogy normális mennyiségű étel elegendő ilyenkor is! Ha ezen múlik, inkább ne drága vacsorára fizessünk be, hanem szervezzünk valamilyen aktív programot. S még mielőtt azzal általnánk magunkat, hogy a tánccal minden kalóriát elégetünk, számoljunk ennek utána! Óránként jó esetben 200 kcal-t tudunk elégetni a táncolással, de ugyanennyit pillanatok alatt meg lehet enni...

7. Nagyon fontos, hogy figyeljünk oda a folyadékkal bevitt kalóriafogyasztásra! Az alkoholos italokban, gyümölcslevekben, cukros üdítőkben döbbenetesen sok a kalória, így már akkor is sokat teszünk önmagunkért, ha ezek helyett vizet vagy cukormentes teát választunk. Az ünnepek további kedvelt italai a tejszínhabos kávé, valamint forrócsoki, de azzal azért érdemes tisztában lenni, hogy ezek kalóriatartalma felérhet egy kiadós ebédével is.

8. A legtöbben pont a karácsonyi időszakban nem sportolnak, nem mozognak semmit. Vajon miért? Hiszen sokaknak ilyenkor több ideje is lenne rá. A pihenés pedig telhet aktívan is! Akik rendszeresen mozognak, ilyenkor se hagyják abba az edzést, a többiek pedig próbáljanak testmozgató programpontokat beiktatni. Tartalmas lehet a fallabdázás vagy a szobabiciklizés is, a lényeg, hogy ne csak a fotelben lustuljunk.

Nyári veszélyek a legkisebbekre – Amire minden szülőnek figyelnie kell

A nyár a szabadság, a családi kirándulások, a strandolás és a felhőtlen játék időszaka. A napsütéses hónapok azonban olyan veszélyeket is rejtenek, amelyek különösen a kisgyermekeket érinthetik. A szülők és nagyszülők fokozott odafigyelésével a legtöbb baleset megelőzhető, ezért érdemes tudatosan felkészülni a nyári időszak kihívásaira.

Nyári veszélyek kedvenceinkre: mire figyeljen minden felelős gazdi a kánikula idején?

A nyár a szabadtéri programok, kirándulások és közös élmények időszaka. Sokan ilyenkor még több időt töltenek kedvenceikkel a szabadban, azonban a forróság nemcsak az emberek szervezetét terheli meg, hanem a háziállatokét is.

Többet kaptam tőlük, mint tanácsokat – Egy háromgyermekes édesanya gondolatai a védőnőkről

Három gyermek édesanyjaként sokszor eszembe jut, hogy mennyi mindenre nem lehet igazán felkészülni. Hiába olvasunk könyveket, böngészünk az interneten vagy hallgatjuk meg mások tapasztalatait, amikor először tartunk a karunkban egy újszülöttet, hirtelen rengeteg kérdés és bizonytalanság jelenik meg bennünk. Azt hiszem, minden édesanya ismeri ezt az érzést. A Magyar Védőnők Napját 2007 óta június 13-án tartják.

Mit együnk kánikulában? – A legjobb ételek a forró nyári napokra

A nyári kánikula komoly kihívást jelenthet a szervezet számára. Amikor a hőmérséklet tartósan 30 Celsius-fok fölé emelkedik, testünk fokozott igénybevételnek van kitéve. 

Milyen gyógyszereket csomagoljunk a táborba a gyereknek?

A nyári táborozás a gyermekek számára az egyik legizgalmasabb élmény: új barátok, kalandok, sportprogramok és rengeteg szabadban töltött idő vár rájuk. A szülők számára azonban a csomagolás során gyakran felmerül a kérdés: milyen gyógyszereket és egészségügyi eszközöket érdemes a gyermek táskájába tenni, hogy egy kisebb probléma ne árnyékolja be a kikapcsolódást?