Ötletek téli depresszió ellen
- Dátum: 2018.01.13., 19:08
- Martinka Dia
- apró örömök, arcpakolás, boldogsághormon, célok, D-vitamin, depresszió, diéta sport, edzésterv, egészség, feladatok, fényhiány, fényterápia, film, fogadalmak, fogyókúra, fürdő, gőzfürdő, gyümölcs, hétköznapok, hideg, illóolaj, kedvetlenség, kocogás, közösségi oldalak, krémek, levertség, melankólia, mókuskerék, mozgás, nappal, napsütés, nyaralás, olvasás, omega-3, programok, pszichológus, reggeli, reggeli edzés, rendrakás, rohanás, rosszkedv, séta, stressz, szabadság, szakember, szálláshely, szauna, szolárium, szünet, szürkeség, tea, teendők, telefon, tervezés, új év, újévi fogadalmak, ünnepek, üresség, vásárlás, vércukor, vitamin, zöldség
Szürke januári üresség, ködös reggelek. Hideg. Az ünnepek elmúlta. Mókuskerék. Fogadalmak, fogyókúrák, iskola-óvoda, dolgos hétköznapok, rohanás. Ismerős?
Januárban nem nehéz depresszióssá válni. A napok rövidek és sötétek, alig süt a nap, az ünnepek elmúltak, a karácsonyfát lebontottuk, a szilveszteri buli véget ért. Az év végi stressz és a fényhiány okozhat levertséget, rossz hangulatot, depressziót. Télen lemerül a szervezet energiaszintje, jellemző a fáradékonyság, a nyomott hangulat, a kedvetlenség. Azonban nem kell feltétlenül ebben a melankóliában elkezdeni a 2018-as esztendőt, az új évet, a januárt, a téli hétfőket. Lássunk néhány ötletet, amivel fel tudjuk dobni téli hétköznapjainkat!
Legyen könnyebb visszatérni a munkánkhoz! Kezdjük rendrakással, takarítással a munkát, takarítsuk ki az ünnepek felhalmozódott e-maileket, reklámleveleket, majd írjunk egy listát, az elvégezendő dolgainkról, s osszuk be az időnket. Jó érzés látni a kipipált feladatokat a teendők listáján, s kevésbé érezzük azt, hogy összecsapnak a hullámok a fejünk felett.
Gondoljunk a következő vakációra, szünetre, szabadságra! Nézzünk szálláshelyeket, programokat a neten a tavaszra, foglaljunk le nyaralást, tervezzünk és élvezzük, hogy válogathatunk a lehetőségek között.
Szánjunk magunkra időt! Telefon, közösségi oldalak kizárva, legyünk lusták, olvassunk órákon át, hagyjuk a takarítást, tegyünk fel egy arcpakolást, nézzünk egy jó filmet, igyuk a kedvenc teánkat, vásároljunk valamit, amire vágyunk, legyünk kicsit önzőek, s foglalkozzunk csak magunkkal.
Gondoljuk végig az újévi fogadalmainkat, s tegyünk érte! Tervezzük meg a diétát, írjunk célokat, keressünk a neten edzéstervet, fogjunk bele az áhított vállalkozásba, írjunk könyvet, gyakorlatilag bármiről is álmodunk, a megvalósulás első lépését senki nem teheti meg helyettünk. Itt az idő! Szenteljünk időt a terveinknek!
Elő a boldogsághormonokkal! A fizikai tevékenység kiváló módja annak, hogy boldogabbak legyünk, kezdjünk hát sportolni! Lehet könnyű mozgás, kellemes esti séta, vagy reggeli kocogás, vezessük le a stresszt és hagyjuk, hogy boldogsághormonok által jobban érezzük magunkat!
Szedjünk vitaminokat! A nagy dózisú D-vitamin bevitele a téli depresszió tüneteit is csillapítja, fogyasszunk több omega 3-at, együnk sok halat, zöldséget, kevés gyümölcsöt. Keressünk fel a lakóhelyünkhöz legközelebbi fürdőt, töltsünk el egy kis időt a szaunában, alkalmazzuk a fényterápiát, próbáljuk ki a gőzfürdőt, mértékkel használva nyugodtan vegyük igénybe a szoláriumot, otthon párologtassunk illóolajat, használjunk fürdősókat, gyújtsunk mellé illatos teamécsest.
Reggelizzünk! Kezdhettem volna ezzel is a cikket, annyira fontos! Egy vitamin- és tápanyag dús reggeli rengeteget segíthet az immunrendszerünk szinten tartásában, illetve a kedvünk javításában, emellett a megfelelően összeállított tápláló és egészséges reggeli egész napra rendben tartja a vércukorszintünket.
Szeretek korábban kelni, s ezért is merem javasolni, hogy ha legalább fél órával előbb felkelünk, sokkal nyugodtabb a reggeli készülődés, elkerülhetjük a kapkodást, s akár egy kis könnyű edzés is belefér az időnkbe.
Törekedjünk arra, hogy értékeljük az élet apró örömeit: érdemes minden este végiggondolni, hogy aznap milyen jó dolgok történtek velünk. Ha a fent említett tippek nem segítenek, s nem javul a helyzet, a probléma súlyosbodik, ne szégyelljünk szakembertől segítséget kérni.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Melyek a verbális bántalmazás jelei?
Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?
Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?
A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.