Menü

Mikor mondj búcsút a kozmetikumodnak? – A szavatossági idő

Az interneten fellelhető cikkek, leginkább a felbontás után kezdődő időintervallumokra mutatnak rá. Pedig fontos lenne, azt is figyelembe venni, mikor készült egyáltalán a termék. Dolgoztam drogériában, így tudom, hogy egyes termékek: parfümök, krémek… stb. akár hónapokig is, a raktárban várhatják a polcra kikerülést. Ilyenkor, még mindig nem a fogyasztó kezébe kerül. Általánosan azonban meg lehet saccolni, és a termékek legtöbbje is feltünteti az ajánlott időt, ami alatt még biztonságosan használhatjuk kedvenc krémünket, vagy sminkünket, így erről hoztam egy kisebb összegzést.

Persze mindez nagyban függ attól, hogyan és hol tároljuk kedvenc portékáinkat. A legtöbb ajánlás a sötét, elzárt, aránylag hűvösebb helyekre szól. A tiszta kézzel, ecsettel és egyéb eszközzel való kontaktus, pedig szintén sokat dob a készítmény élettartamán.

A parfümök kibontás nélkül akár 4-5 évet is gond nélkül elállnak, felbontás után azonban az átlag „életkoruk” 2 év. Tartsuk őket jól lezárva és elzárva is, különben elpárologhat.

Az alapozók körülbelül egy évig használhatóak. Azonban, ha kézzel visszük fel, vagy nyúlunk bele a tégelybe, akkor ez az idő a baktériumok elszaporodásával arányosan csökken. Az alapozók esetén érdemesebb tubusban gondolkodni, mert a krémek leghasznosabb hatóanyagai általában érzékenyek a fényre- és a levegőre. A tégelyes kiszerelésben pedig fokozottan ki vannak téve ennek, így csökken a hatékonyságuk.

Legkevesebb ideig a szempillaspirálok bírják, három hónap után érdemes, érzékeny búcsút venni tőle. Mégis ez idő alatt, normális használat mellett is, érezhetően csökken a minősége. Ha gyulladást okoznak, azonnal mehet a kukába!

A por alapú készítményekkel viszont jól járunk, mert szinte nincs bennük romlandó anyag. Két-három, bontatlanul akár 5 évig probléma nélkül használhatóak, abban az esetben, ha ecsettel, kézzel nem viszünk rá baktériumokat, amelyek aztán vígan elszaporodnak. Általában a megváltozott szagukról már felismerhető a probléma, olyankor inkább vegyünk tőlük búcsút.

A rúzsok, szájfények ritkán élik meg a szavatossági idejük végét, mivel magas zsíros-olajos összetevőik miatt gyakran megavasodnak. Ha mégis szerencsénk van, és mindig gondosan lezárjuk, akár 3 évig is használhatjuk.

A krémek, maszkok egy évnél tovább nem húzzák, ha pedig a víz és olaj különválik, azonnali kidobásra ítélhetjük a terméket. A szemkrémek ennél is kevesebb, csupán néhány hónapig használhatóak. Ugyanis a termékek igyekeznek a legkevesebb tartósítószert tartalmazni, a szemkörnyéki érzékeny bőr miatt.

Ha bármilyen állag-, vagy illatváltozást érzékelünk a megszokottan használt termékeinkkel, akkor az pontos jele annak, hogy búcsút kell vennünk egymástól. Vásárláskor pedig szánjunk időt annak ellenőrzésére is, hogy mikor gyártották a terméket, ezt is belekalkulálva az együtt töltött idő lehetőségébe.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.