Menü

Mikor mondj búcsút a kozmetikumodnak? – A szavatossági idő

Az interneten fellelhető cikkek, leginkább a felbontás után kezdődő időintervallumokra mutatnak rá. Pedig fontos lenne, azt is figyelembe venni, mikor készült egyáltalán a termék. Dolgoztam drogériában, így tudom, hogy egyes termékek: parfümök, krémek… stb. akár hónapokig is, a raktárban várhatják a polcra kikerülést. Ilyenkor, még mindig nem a fogyasztó kezébe kerül. Általánosan azonban meg lehet saccolni, és a termékek legtöbbje is feltünteti az ajánlott időt, ami alatt még biztonságosan használhatjuk kedvenc krémünket, vagy sminkünket, így erről hoztam egy kisebb összegzést.

Persze mindez nagyban függ attól, hogyan és hol tároljuk kedvenc portékáinkat. A legtöbb ajánlás a sötét, elzárt, aránylag hűvösebb helyekre szól. A tiszta kézzel, ecsettel és egyéb eszközzel való kontaktus, pedig szintén sokat dob a készítmény élettartamán.

A parfümök kibontás nélkül akár 4-5 évet is gond nélkül elállnak, felbontás után azonban az átlag „életkoruk” 2 év. Tartsuk őket jól lezárva és elzárva is, különben elpárologhat.

Az alapozók körülbelül egy évig használhatóak. Azonban, ha kézzel visszük fel, vagy nyúlunk bele a tégelybe, akkor ez az idő a baktériumok elszaporodásával arányosan csökken. Az alapozók esetén érdemesebb tubusban gondolkodni, mert a krémek leghasznosabb hatóanyagai általában érzékenyek a fényre- és a levegőre. A tégelyes kiszerelésben pedig fokozottan ki vannak téve ennek, így csökken a hatékonyságuk.

Legkevesebb ideig a szempillaspirálok bírják, három hónap után érdemes, érzékeny búcsút venni tőle. Mégis ez idő alatt, normális használat mellett is, érezhetően csökken a minősége. Ha gyulladást okoznak, azonnal mehet a kukába!

A por alapú készítményekkel viszont jól járunk, mert szinte nincs bennük romlandó anyag. Két-három, bontatlanul akár 5 évig probléma nélkül használhatóak, abban az esetben, ha ecsettel, kézzel nem viszünk rá baktériumokat, amelyek aztán vígan elszaporodnak. Általában a megváltozott szagukról már felismerhető a probléma, olyankor inkább vegyünk tőlük búcsút.

A rúzsok, szájfények ritkán élik meg a szavatossági idejük végét, mivel magas zsíros-olajos összetevőik miatt gyakran megavasodnak. Ha mégis szerencsénk van, és mindig gondosan lezárjuk, akár 3 évig is használhatjuk.

A krémek, maszkok egy évnél tovább nem húzzák, ha pedig a víz és olaj különválik, azonnali kidobásra ítélhetjük a terméket. A szemkrémek ennél is kevesebb, csupán néhány hónapig használhatóak. Ugyanis a termékek igyekeznek a legkevesebb tartósítószert tartalmazni, a szemkörnyéki érzékeny bőr miatt.

Ha bármilyen állag-, vagy illatváltozást érzékelünk a megszokottan használt termékeinkkel, akkor az pontos jele annak, hogy búcsút kell vennünk egymástól. Vásárláskor pedig szánjunk időt annak ellenőrzésére is, hogy mikor gyártották a terméket, ezt is belekalkulálva az együtt töltött idő lehetőségébe.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.