Menü

Mi árthat a fogainknak?

Először is nézzük meg, miből épülnek fel a fogaink. A dentin adja az alapvázat, ami egy különleges csontszövet. Ebben futnak az erek és az idegek is. Ezt védi az íny felett a korona, ami fogzománcból áll, az ínyen belül pedig a gyökér, amit pedig a cement alkot. A fogzománc rendkívül erős védelmet nyújt, azonban ha megsérül, nem tud regenerálódni, mivel nem tartalmaz sejteket.

Ilyen sérülés például az, ha a fog szuvasodni kezd. Ilyenkor minél hamarabb menjünk fogorvoshoz, hogy kezeljék a problémát, ugyanis ha a dentin rész a felszínre kerül, az nagyon gyorsan elkezd romlani. Ha pedig eléri a lyuk a fogbelet, akkor elég erős fogfájással kell szembenéznünk.

Az egyik leggyakoribb ok a szuvasodás kialakulásánál: az esti fogmosás elhanyagolása. Ilyenkor tökéletes az alkalom a baktériumoknak a szaporodásra. Az elszaporodott baktériumok anyagcseréjük során különböző savakat termelnek, a savak pedig mint köztudott, károsítják a fogzománcot. De nem csak a baktériumok által termelt savak lehetnek károsak fogainkra, hanem az önként elfogyasztottak is. Éppen ezért figyeljünk oda, hogy a következőkből minimálisat fogyasszunk: gyógyteák, sportitalok, fehérbor és ecet. Persze nem csak a savtartalom fontos, hanem az is, hogy mennyi ideig fogyasztjuk. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ha gyorsan lehajtunk egy pohár bort, akkor az nem árt a fogaknak. Inkább étkezés közben fogyasszunk bort, vagy igyunk meg egy-egy pohár vizet borozgatás közben. Így egyrészt pótoljuk az alkohol által a szervezetünkből elvont vizet, másrészt közömbösítjük a savakat.

Alternatíva lehet a gyümölcsteák helyett, a fekete és zöld tea. Ezek nem csak helyettesítik a károsabb társaikat, de egyenesen a fogszuvasodás ellen hatnak. A zöld tea antioxidáns hatása miatt csökkenti a fogszuvasodás kockázatát, a fekete tea pedig, a plakkok kialakulását gátolja.

Sokszor nem a helytelen életmód miatt alakulnak ki fogászati problémák. A cukorbetegek és a terhes nők körében nagyon gyakori az ínyvérzés, ínygyulladás. A terhes nőknél a megváltozott hormonműködés okozza az íny érzékenységét, ami miatt pedig hamarabb begyullad, ha nem fordítunk kellő figyelmet a szájhigiéniára. A cukorbetegeknél egész más az ok. Náluk a csökkent nyálelválasztás miatt kialakult savasabb pH-érték a felelős. A már korábban említett baktériumok könnyen elszaporodhatnak savas környezetben, ezzel pedig csak még inkább növelik a fogszuvasodás kockázatát.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.