Hogyan segít az olvasás mindennapjaink során?
- Dátum: 2018.04.18., 22:27
- állásinterjú, egészség, értelmezési képesség, fejlődés, gyorsaság, kompetencia, koncentráció, lélek, memória, memóriafejlesztés, műveltség, nyugalom, olvasás, önfejlesztés, stressz, test, választékosság
Általános iskolában megtanulunk olvasni, és úgy érezzük, kinyílik a világ. Később, mégis saját magunk szűkítjük azt be, egyéb elfoglaltságaink és érdeklődési körünk miatt. Mégis érdemes kézbe venni azokat a bizonyos könyveket, és ha nem is naponta, de kétnaponta lassan, értelmezve olvasni. Hogy miért? Most kiderül!
Az első dolog, ami eszünkbe jut a könyvek hasznáról valószínűleg az, hogy műveltté tesznek, ismereteket nyújtanak, növelik a képzelőerőnket. Ez mind igaz. Sőt, nagyban hozzájárulnak a szókincs gyarapodásához, valamint a kifejezőképességet is fejlesztik. Ettől választékosabban és gördülékenyebben tudjuk megfogalmazni a gondolatainkat, ami jól jöhet például egy állásinterjún.
Az olvasás az elménkre nagyobb hatást is gyakorol. Fejleszti a grammatikai kompetenciát, amely feladatért az agy bal féltekéje felel. Ezáltal könnyebben tanulhatunk meg új nyelvet, és használhatjuk a sajátunkat. Emellett javítja a koncentrációt, könnyebbé teszi a megértést egyszeri olvasásra, így nem kell többször is átfutni a szövegen ahhoz, hogy megértsük. Ez szinte minden téren hasznosítható. Gondoljunk csak bele: amikor recept alapján főzünk, többször is átolvassuk, értelmezzük, főzés közben pedig lépésenként olvasgatjuk, és előfordulhat, hogy a következő alkalommal ugyanezt tesszük. Azonban, akik könnyebben értelmezik, amit olvastak, elég, ha egyszer-kétszer átolvassák a receptet, és könnyebben meg is tanulják azt.
Akik esténként tévézés és internetezés helyett olvasnak, nyugodtabban alszanak és kipihentebben ébrednek. Ez a napi teljesítményükre is hatással van. Könnyebben és hosszabb ideig tudnak koncentrálni, nyugodtabbak, kevésbé stresszes a napjuk, ezáltal maguknak egy kellemesebb munkahelyi légkört teremthetnek. A stresszmentes napok, pedig a testi egészségre is jó hatással vannak, hosszú távon pedig ennek számos előnyét élvezhetjük. Természetesen maga az olvasás nem elég ahhoz, hogy mindez megvalósuljon, de ez is egy elem, amely által közelebb kerülünk a nyugodtabb mindennapokhoz.
Az internetes csalások veszélyei, megelőzése
Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?
Szeptember avagy a vakáció vége
A szeptember kezdete hasonlóan ikonikus, mint az év első napja. Az ősz beköszöntével még akkor is felvesszük a „valóság fonalát”, ha az időjárás még mindig nyárias, a gyerekeknek elkezdődik az iskola, az emberek újult erővel térnek vissza a munkába, új kihívások és friss hobbik után néznek. Az iskolában hozzászoktunk ahhoz, hogy az ősz kezdetével indul el ismét a tanév, és ez az élmény annyira belénk ivódhat, hogy felnőttként is gondolhatunk a szeptemberre új kezdetként, egyfajta nem hivatalos évkezdésként, amit az iskolából viszünk magunkkal.
Szelfiturizmus?
Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.
Elektromos vagy benzines motorkerékpár?
Miért érdemes elektromos motorkerékpárt venni benzines helyett? Ez egy nagyon aktuális kérdés lehet a mindennapi közlekedésben résztvevőknek, és a felnövekvő generációnak is. Az új motorosokat nem kötik a beégett motoros előítéletek, mint a kötelező nagy köbcenti, a nagy hang, a sok lóerő, mert attól vagyok igazi férfi, stb… Ők nyitottabbak az új technológia előnyeire, és szép lassan mindenkire hat az elektromos forradalom.
Pilates avagy a „nyugati ember jógája”
A Pilates torna egy több mint száz éve létező testformáló módszer, amely hazánkban sokáig nem volt ismert. A mozgástechnikát Joseph Hubertus Pilates fejlesztette ki és Controll-nak nevezte el, azonban mindenki csak Pilates tornaként emlegeti, mai napig így ismert.