A szénsavas üdítők hatása a szervezetre
- Dátum: 2018.07.10., 22:21
- Varga Ágnes Kata
- betegség, csont, cukor, cukorbetegség, egészség, egészségmegőrzés, életmód, elhízás, fog, folyadék, folyadékbevitel, folyadékfogyasztás, hidratálás, károsodás, máj, szénhidrát, szénsav, táplálkozás, üdítő, víz
Hiába tudjuk, hogy az egészséges életmódba nem illeszthetőek bele a szénsavas, cukros üdítők, ettől függetlenül mégis látjuk, hogy roskadásig állnak a boltok polcain a különböző ízű és márkájú italok. Az manapság már nem titok, hogy a cukorra hogyan reagál a szervezetünk, de a többi hatásról is érdemes tudomást szerezni.
Foszforsav
A szénszavas üdítők savanyúságát foszforsavval kompenzálják általában, mely nagy mennyisében a szervezetben megköti a kálciumot, amely így nem tud felszívódni. Márpedig tudjuk, hogy a kálcium, igen komoly szerepet játszik a csontképződésben. Néhány kutatás kimutatta, hogy sokkal gyakoribb a tinédzserek körében a csonttörés a szénsavas üdítőt rendszeresen fogyasztók körében, mint nem így tevő társaiknál.
Dehidratáltság
A szénsavas üdítők szinte mindegyike tartalmaz koffeint, ami nem csak az éberségünkért felelős, de a szervezetre vízhajtóként hatnak. Szomjúság érzetünket, csak pillanatokig csillapítja, igazából sokkal inkább szárít. Ihatjuk literszámra, a megfelelő hidratáltságot nem érhetjük el vele.
Májkárosodás
A cukros üdítők elhízáshoz vezethetnek, sokszor épp ezért mesterséges édesítőszerrel ízesített típusait vesszük kézbe. Bár ,így a cukor káros hatásaitól megvédjük a szervezetet, viszont az édesítőszerek bontásáért a máj komoly feladatot végez. Hosszú távon a folyamatos megterheléstől májkárosodás és zsírbontási problémák is létrejöhetnek.
Mi a helyzet a bubis vízzel?
A szénsavas ásványvíz esetén, nem állapítottak meg specifikus károsító hatásokat eddig még, azonban a refluxosok és a gyomorsav túltengéssel élők jobb, ha hanyagolják. Szintén vannak arról vélemények, hogy vese károsodásában szerepet játszik a túlzott bevitel, de erre- egyelőre- semmilyen konkrét, orvosi bizonyíték nincs. A bubis víz, azonban segítheti az emésztést, ezért érkezés után kellemes hatással van a szervezetre. Edzés után, azonban jobb kerülni, mivel telít és puffaszt, és annak illúzióját adja, hogy elég vizet ittunk, mely enyhe kiszáradáshoz is vezethet.
Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek
Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?
“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”
Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.
Fecskementés
Sajnos nagy bajban vannak a fecskék, országos szinten. Az utóbbi napokban hazánk számos pontján tapasztalható volt a fecskék tömeges megjelenése, ennek oka, hogy szinte egyik napról a másikra 35 fok helyett 10 fok vagy azalatti hőmérséklet köszöntött be, ez pedig nehéz próba elé állítja a természetben élő állatokat, madarakat, köztük a fecskéket is.
Allergia ősszel
Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!
Amit a nyiroködémáról tudni kell
A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.