Menü

Egyre gyakoribb probléma a PCOS

Talán csak a diagnosztikai módszerek fejlődése miatt, vagy a nőgyógyászati vizsgálati módszerek egyre bővülő tárháza miatt, de egy biztos: egyre több nőt érint a PCOS, vagyis policisztás ovárium szindróma. Ez egy összetett, hormonális eredetű, több szervet is érintő betegség.

Tünetegyüttese nem jellegzetes, sokan talán nem is tudnak róla, hogy ilyen problémájuk van, azonban, ha több tünet is igaz a lentebb említettek közül, nem árt kivizsgáltatni magunkat.

- menstruációs zavar
- aknés (pattanásos) bőr
- erőteljes szőrnövekedés
- hajhullás, férfias kopaszodás
- súlyproblémák, túlsúly
- policiszták észlelése ultrahangos vizsgálat során
- meddőség
- emelkedett inzulinszint a vérben

Sok esetben a betegek azért fordulnak orvoshoz, mert rendszertelen a menstruációjuk, kimaradt, késett, vagy a vérzés mennyiségében volt valami rendellenes. Persze elsősorban nőgyógyászati vizsgálattal indul, de más szakorvosokkal együttműködve jelenthető csak ki biztosan a diagnózis.

Alapvetően egyszerűen kezelhető a betegség. A leggyakoribb és legegyszerűbb gyógymód, ha még nem alakult ki semmilyen szövődmény, az egészséges életmód. Rendszeres mozgással és megfelelő diétával a tünetek szinte teljesen visszafordíthatók, illetve eleve megakadályozható a betegség kialakulása.

Egy másik alternatíva lehet a fogamzásgátló használata, mivel nem csak megszünteti a kellemetlen „esztétikai” mellékhatásait a betegségnek, mint például az aknés bőr, vagy a hajhullás, de a menstruációs ciklust is beállítja. Persze vannak, akiknél ez sajnos ki van zárva, mivel genetikailag nagyobb esélyük van trombózis kialakulására, így nem szedhetnek semmilyen hormonalapú gyógyszert.

Egy harmadik lehetőség a metformin hatóanyagot tartalmazó tabletta, viszont ez csak pár hónap, de van, hogy fél év után kezdi el kifejteni a hatását. A már kialakult cisztákat műtét útján is kezelhetik, de csak nagyon ritkán alkalmazzák, mivel itt tulajdonképpen kimetszik a petefészek egy részét.

A betegségre végleges gyógymód sajnos nincsen, viszont a kezelések mellett a tünetek enyhülnek. Bár a kialakulás okát sem ismerjük pontosan, az egészséges életmód megelőzheti a PCOS kialakulását.

szerző: Balogh Emese

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?