Amikor hiába kérlek, hogy ne a napon focizz
- Dátum: 2018.08.07., 07:36
- Martinka Dia
- ágynyugalom, betegség, borogatás, csecsemő, enyhít, fej, fekszik, foci, gépkocsi, gyermek, hányás, háttérzaj, homlok, hőguta, hűvös, itat, kisfiam, láz, lázcsillapítás, megelőzés., meleg, napozókrém, napsütés, napszúrás, orvos, sapka, sötétített szoba, strandolás, szakember, szervezet, tarkó, tea, tűző nap, üdítő, vírus, víz
Néha azon aggódom, hogy vajon miről fogok írni Nektek, de tényleg igaz a mondás: "a téma az utcán hever". Jelen esetben nem az utcán, hanem az ágyikójában, ott pihenget a kisfiam. Hiába mondom én el ezerszer, hogy ne focizzanak annyit a tűző napon és adok rá sapkát, itatom a melegben, kenem be és csalogatom az árnyékba... mintha a falnak beszélnék. Napszúrás.
Ha már így alakult, kicsit nézzük ezt a témát közelebbről, mit tehetünk ellene, vagy, ha már "eső után köpönyeg", akkor mivel enyhíthetjük. Kisfiam reggel hányással és lázzal indított, amúgy semmi betegsége, baja nem volt, vírus nem lehet, meg nem fázott, valószínű enyhe napszúrást kapott. A szervezet meleg érzése 30-35 foknál jelentkezik, erre testünk hőleadással válaszol. A napszúrást tartós, hosszabb ideig történő, tűző napon tartózkodás váltja ki. Ehhez járul hozzá a fedetlen fejet érő napsütés direkt hatása, s ha hosszabb ideig éri fokozott hősugárzás a fejet, hőguta alakul ki.
Már nem vagyok annyira para-anyuka, mint 6-7 éve, már előfordul, hogy nyugodtan kezelem a helyzetet és tudom mit kell tennem. Napszúrás esetén a legfontosabb teendő, hogy célszerűen hűvös helyiségbe jusson a beteg. A tarkóra helyezett hideg vizes borogatás jó hatású. Kisfiamat megitattam vízzel, teával (semmiképp sem mással, tejjel, vagy üdítővel, pláne nem szénsavas dolgokkal), kapott lázcsillapítót és sötétített szobában lefektettem, borogatást csempészve a homlokára, lábára - 4 évesről beszélünk, nem mindent enged meg - s háttérzajként nagyfiam könyörgésére bekapcsoltam a tévében az autóversenyt, erre azonnal elaludt mind a kettő, szóval még a végén kiderül, hogy terápiásan javasolhatóak a hasonló monoton zajok.
Enyhe esetben a napszúrás otthoni, egy-két napos ágynyugalom után elmúlik, azonban ha a tünetek nem javulnak vagy esetleg rosszabbodnak, mindenképpen kórházi kezelés szükséges. Csecsemőket pedig minden esetben lássa orvos. Soha egy percig nem haboznék, inkább fussak felesleges kört az orvosnál, de nézze meg szakember.
A napszúrás megelőzésénél a legfontosabb, hogy fedetlen fővel ne tartózkodjon senki a tűző napon. fiamnak adtam egy világos sapkát a fejére, de úgy tűnik ez most kevés volt. Az, hogy gyermeket, állatot egyetlen percre sem hagyunk a melegben a gépkocsiba zárva az annyira alap, hogy le sem kéne írnom, de ha egyvalaki ennek hatására nem tesz ilyet, akkor már megérte leírnom.
Alap dolog az is, hogy 11 és 15 óra között nem tartózkodunk a napon, védjük magunkat és családunkat napozókrémekkel és folyamatosan isszuk a vizet, gyakran itatjuk a gyerekeket. Hogy a fiaim máskor vajon megértik-e, miért kell bejönni az udvarról, amikor szólok, miért kell árnyékba húzódni a Balatonon a legnagyobb melegben strandolás közben, miért kell felvenni a sapkát és miért ne focizzanak még délután öt órakor sem a tűző napon órákig, azt sajnos nem tudom garantálni, de azért én legközelebb is kitartóan próbálkozom a megelőzéssel.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?