Amikor már elviselhetetlen a kánikula
- Dátum: 2018.08.09., 08:08
- Martinka Dia
- ágy, álom, bőr, csap, csatakos, edzés, érzés, fejbőr, folyadék, frissít, frissítő, hajnal, hideg, hidratált, homokozó, hűtő, hűtőszekrény, izzad, izzadás, izzadtságfolt, jeges, kád, kánikula, kellemes, kókusztej, levegő, meleg, méregtelenít, mozgás, naptej, nyár, páratartalom, reggel, sport, szomjas, tejtermék, tél, törülköző, víz, vizes, zsíros étel
Ki nem állhatom, mikor a lépcsőházból már úgy lépek ki, hogy arcon csap a forró levegő, pár lépés után már rám ragad a ruha, a páratartalom miatt pedig a fejbőröm kezd el izzadni először, ami hamarosan csatakos, vizes hajat jelent, az izzadtságfoltokról nem is beszélve. A sminkről már rég lemondtam a nyáron (a májfoltokat úgysem tünteti el) a naptej meg annyira zsírossá válik a bőrünkön, hogy csak azon imádkozom a bekent gyerekeim ne a homokozó felé vegyék az irányt naptejes bőrrel. A kánikula azt hiszem sokunknak megkeseríti az életét, pedig én tényleg jobban szeretem a meleget, mint a jeges szelet és csontig hatoló hideget télen, így még ilyenkor is azt vallom, hogy örülök, hogy nyár van, viszont az ember nem lehet nonstop vízparton, bizony jól jönnek trükkök a mindennapi életben a forróság elviseléséhez.
Hogy kikerüljük a legnagyobb meleget, sportoljunk a kora reggeli, sőt, inkább a hajnali órákban. Tudom, hogy nem egyszerű felkelni, de tapasztalatból mondom, hogy a hajnal 5 óra is már határeset, ami a hőmérsékletet illeti, reggel 6 óra után pedig már kezdődik a fülledt kánikula. Az esti órákban sem igazán a legjobb az edzés, hiszen még este 10-11 órakor is nehezen tudunk álomba merülni, annyira kellemetlen a hőség. A hajnali órákban frissítőbb a levegő, ezt az időt célozzuk meg a mozgásra, a reggeli edzés ráadásul jobban méregtelenít, jobban pörgeti az anyagcserét.
A nyár leggyakoribb mondata az "igyunk elég folyadékot", ne is várjuk meg, amíg szomjasak leszünk, mindenképp töltsük fel vízkészleteinket, ilyenkor sokat izzadunk, pótolni kell a folyadékot, még lefekvés előtt is inni kell, hogy hidratáltak maradjunk.
Hűtsd le magad! Ezt minden értelemben...nálunk áll a kádban a víz és ha kell naponta többször beleteszem a fiaimat vagy magamat, felfrissít, igaz nem tart sajnos sokáig a felfrissülés. A hűtőben ilyenkor annyi vizet tárolok el, amennyi csak befér, lehet hideg víz, jeges tea, mentás-citromos víz, vagy akár egy pohár hideg tej, kókusztej. Nagyon sokszor szolgáljuk ki magunkat a hűsítő nedűkből, félő is, hogy ettől egyszer felmondja a hűtőnk a szolgálatot.
A lakást hajnalban alaposan átszellőztetem, majd reggel rögtön le is engedem a redőnyöket, s estig általában így is marad, észrevehetően nagy a különbség a forró melegből hazaérve, szeretem, mikor a hűvös félhomály fogad. Igaz ez a kellemes érzés néhány perc után elmúlik és újra érzem, hogy mennyire melegem van. Lefekvéshez mindenképp könnyű anyagú hálóruhát válasszunk, de az igazság az, hogy egy kisgatyában alszanak a törpéim és én is egy kiegyezek egy trikó-bugyi szettel...
Nyári melegben javasolt kerülni a tejtermékeket, különösen a zsíros tejtermékeket, sokakat puffaszt, vizesít ami nem hiányzik ilyen hőségben, a nehéz, zsíros ételek is megterhelőek, a fűszeres-csípős ízeket se ilyenkor válasszuk, sokkal jobban izzadunk tőlük. Barátunk a legnagyobb melegben egy vizes törülköző, ám sokszor elég csak bizonyos pontokat hűsíteni, például ilyen a csukló, a boka, a combok belső oldala és a nyak.
Végezetül hoztam egy nagyon jó trükköt a meleg ellen, mely segítség lehet elalváshoz: reggel dobjuk be a friss lepedőt a hűtőszekrénybe (zacskóba vagy szatyorba téve), majd lefekvés előtt vegyük ki, tegyük az ágyra, és hűsítsük vele testünket.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!