A műveltséghez társított gondolatok
- Dátum: 2018.08.15., 08:22
- Varga Ágnes Kata
- bölcsészettudomány, elismerés, feldolgozás, gondolkodás, humán, információ, ismeret, képesség, kultúra, lexikális tudás, műveltség, reál, tájékozottság, találékonyság, tananyag, tanulás, természettudomány, tudomány
A műveltség kérdése igen összetett. Értelmesnek lenni nem jelent automatikusan műveltséget is. Inkább a tájékozottság, olvasottság, kulturáltság a meghatározó. Nyilván maga a fogalom megfoghatatlan, de mégis mindenki érti, miről van szó. A férfiak körében talán nagyobbra tartott tulajdonság az okosság, amely inkább egy területre irányul. Általánosan elterjedt, hogy a reáltudományok terén a férfiak, míg a humán tudományok terén a nők az erősebbek. Éppen emiatt találják olyan vonzónak az emberek, ha ez fordítva működik valakinél.
Csakhogy a műveltség megszerzése és szinten tartása, habár akárki által birtokolható, mégsem mindenki számára vonzó. Sokan úgy gondolják, egyes tudományok feleslegesek. Ebbe a körbe általában a bölcsésztudományok esnek bele, mint például a nyelvészet, irodalom, történelem, egyes idegen nyelvek tudományai. Sok vicc is születik ezekről. De valóban haszontalan mindezek ismerete?
Az, hogy mi hasznos és mi nem, személyenként eltérő. Nem kérdés, hogy a reáltudományok, mint a fizika, informatika, matematika, nem mindenki számára könnyen tanulhatóak, ahogyan nem mindenki tud verset elemezni sem. Ezért bármilyen tudományok nehézsége is relatív. De az mindenképpen biztos, hogy egyiket a másik elé helyezni, esetleg bármelyik tudományt leminősíteni nem túl bölcs dolog. Hiszen aki tanul valamit, azt nyilván azért teszi, hogy hasznosítsa. És ez a hasznosítás, történjen egy baráti beszélgetés során, egy kvíz során, munkában, egyértelműen hasznossá is teszi a megtanultakat. Persze az ember nem tudja mindig felhasználni a kapott információkat, de ha többel rendelkezik, az sohasem akkora baj, mint ha kevesebbel. Hiszen azért kapunk többféle és nagyobb mennyiségű ismeretet, hogy ne érhessen annyi váratlan helyzet minket.
A legjobb természetesen, ha az információ és ismeret megszerzésének képességét sajátítjuk el, így a memóriánk kopásával is hozzájuthatunk azokhoz. Ezért érdemes magolás helyett értve tanulni, hiszen a gondolatok mentén felfűzött információk felidézése könnyebb, mint a lexikális információké. Ha pedig fel tudjuk idézni, vissza tudjuk mondani, fel tudjuk használni, építeni tudunk rá, akkor intenzíven haladunk a műveltség irányába.
Műveltnek lenni tehát egyfajta tájékozottságot jelent több téren. Ez a tulajdonság az emberek megítélése szempontjából mindenképp fontos, és szükségességének praktikus okai is vannak. Hogy valaki milyen területen tesz könnyen szert rá, azt saját magának kell felismernie. Mások műveltségét pedig nem bírálnunk, hanem elismernünk kell.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.