Menü

A véradással kapcsolatos tudnivalók

Ha úgy döntöttél, hogy szeretnél segíteni másokon véradással, akkor először is meg kell tudnod, hogy a lakóhelyedhez legközelebbi kórházban mikor van véradás. Általában elég gyakran szokott lenni, de sokszor kihelyezett véradások is vannak egy sportközpontban, iskolában. Sőt, mostanában elég sok az irányított véradás is, amely során egy adott személynek adott vércsoportú ember adhat vért.

A véradás is egyfajta donáció, amely során bizonyos feltételeknek meg kell felelni. Az egyik a kor: 18 év feletti, 65 év alatti személynek kell lenni. Az 50 kg-os súlyt meg kell haladni vagy legalább elérni. Fontos, hogy a véradó a véradáskor egészséges legyen, de ha ezt nem tudod saját magadról megállapítani, akkor a kitöltött teszt és a vérvizsgálat úgyis kideríti.

Ha testékszerrel vagy tetoválással rendelkezel, akkor vannak bizonyos kikötések: ha azt fél éven belül szerezted, nem adhatsz vért. Vigyáznod kell továbbá annak elfertőződésére is. Fontos, hogy a véradás előtt egyél, és kellő mennyiségű folyadékot fogyassz, így könnyebb lesz a vért levenni.

Ha először jelensz meg a véradáson, mindenképpen eredeti TAJ- kártyát kell vinned, vagy annak fénymásolatát, később elég lesz csak a Taj számod. Ezen kívül személyi igazolványra és lakcímkártyára lesz még szükséged. A vérvétel tényleges időtartama nagyjából 5-10 perc, de előtte még ki kell töltened egy tesztet, valamint megvizsgálják a véredet, hogy vírusoktól mentes-e, illetve, hogy nem vagy-e vérszegény. A vér levétele után pedig még 5 percig pihenned kell.

Ha megfelelsz a feltételeknek, ne habozz, adj vért! Ha férfi vagy, évente ötször, ha nő vagy, évente négyszer megteheted.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?