Menü

A véradással kapcsolatos tudnivalók

Ha úgy döntöttél, hogy szeretnél segíteni másokon véradással, akkor először is meg kell tudnod, hogy a lakóhelyedhez legközelebbi kórházban mikor van véradás. Általában elég gyakran szokott lenni, de sokszor kihelyezett véradások is vannak egy sportközpontban, iskolában. Sőt, mostanában elég sok az irányított véradás is, amely során egy adott személynek adott vércsoportú ember adhat vért.

A véradás is egyfajta donáció, amely során bizonyos feltételeknek meg kell felelni. Az egyik a kor: 18 év feletti, 65 év alatti személynek kell lenni. Az 50 kg-os súlyt meg kell haladni vagy legalább elérni. Fontos, hogy a véradó a véradáskor egészséges legyen, de ha ezt nem tudod saját magadról megállapítani, akkor a kitöltött teszt és a vérvizsgálat úgyis kideríti.

Ha testékszerrel vagy tetoválással rendelkezel, akkor vannak bizonyos kikötések: ha azt fél éven belül szerezted, nem adhatsz vért. Vigyáznod kell továbbá annak elfertőződésére is. Fontos, hogy a véradás előtt egyél, és kellő mennyiségű folyadékot fogyassz, így könnyebb lesz a vért levenni.

Ha először jelensz meg a véradáson, mindenképpen eredeti TAJ- kártyát kell vinned, vagy annak fénymásolatát, később elég lesz csak a Taj számod. Ezen kívül személyi igazolványra és lakcímkártyára lesz még szükséged. A vérvétel tényleges időtartama nagyjából 5-10 perc, de előtte még ki kell töltened egy tesztet, valamint megvizsgálják a véredet, hogy vírusoktól mentes-e, illetve, hogy nem vagy-e vérszegény. A vér levétele után pedig még 5 percig pihenned kell.

Ha megfelelsz a feltételeknek, ne habozz, adj vért! Ha férfi vagy, évente ötször, ha nő vagy, évente négyszer megteheted.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.