Menü

Érzelmek kezelése

Legtöbbünknek nemcsak a szomorúság, hanem az öröm, a hála, a meglepetés kifejezése is nagyobb problémát okoz a kelleténél. Ilyenkor legtöbbször a világ felé érzett bizonytalanságunk csapdájába esünk. Vagy, ami még rosszabb, az önmagunk felé érzett bizonytalanságunkéba. Szerencsére ez fejleszthető, egyedül is, de szakemberek segítségével is.

Önállóan is, szakemberrel is egész hosszú folyamat a fejlődés. Változás soha nem jön csak úgy, egy csettintésre. Tehát az egyik legfontosabb a türelem. Ha szeretnél otthon, lépésről lépésre haladni, akkor ragadj tollat minden este! Jegyezd fel, milyen meghatározó dolgok történtek veled aznap, mit éreztél közben, és ezt hogyan fejezted ki. Táblázatszerűen is vezetheted így a napjaidat. Amikor pedig már fel tudod ismerni a saját reakcióidat, betoldhatsz egy plusz oszlopot is: ebben azt írd le, hogyan reagálnál most a helyzetre, illetve hogyan reagálhatnál másképp. Így minden esetben végig fogod gondolni, hogy hogyan tudtad kifejezni az örömödet, bánatodat, sértődöttségedet, hogyan tudtad azt magad felé közvetíteni, és mások felé kimutatni.

Ha már ez is megy, gondold végig minden nap azt is, hogy te milyen hatással voltál másokra, és ők hogyan fejezték azt ki feléd. Így nemcsak a saját reakcióidból tanulsz meg következtetéseket levonni, hanem másokéból is. Ebben a gyakorlatban az is nagyon hasznos, hogy pár lapon keresztül látod a saját fejlődési folyamatodat, azt is, ha elakadsz, azt is, ha jó úton haladsz, ami segít, hogy kijelöld magadnak azt a vonalat, ami mentén elképzeled a további napjaidat. Ha igazán bele akarsz mélyülni a dolgokba, színessel megjelölheted a magad és mások által látott kifejezésmódokat, aszerint, hogy helyes, követendő, mások számára is hasznos viselkedés-e, vagy sem.

Érzelmeket kifejezni sohasem könnyű, értelmezni őket pedig még nehezebb. De kellő akarattal megtanulhatjuk kezelni őket.

Az elengedés dinamikája

A szó,, amit nem szívesen mondunk ki manapság (ha egyáltalán kimondjuk), az a „feladom”. A neveltetésünk, egyáltalán a korszellem ellen való a vallomás, hogy én bizony most bedobom a törülközőt, nem küzdök tovább, vagy divatosan, eufemizálva az aktust: „elengedem” a problémát. A gyerekeinknek is azt tanítjuk, tartsanak ki, legyenek szívósak, eltökéltek, és ne veszítsék el soha, de soha a reményt.

Hogyan lehetünk hatékonyak csapatban?

A hatékony csapatmunka előnyeit, jelentőségét, szabályait kutatva arra voltam kíváncsi, hogyan működik a csapatmunka, melyek a szabályai, hogyan lehet hatékonyabbá tenni a munkavállalók közötti együttműködést? Erre kerestem meg a válaszokat!

Stresszkezelés hatékonyan

Teljesen igaza van azoknak, akik szerint a stressz lehet pozitív hatású is, lehet teljesítményfokozó, lehet egy egészséges mértékű izgalom, egy pozitív dopping.

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

A szorongás fajtái

A szorongásról a legtöbb embernek a jövő miatti állandó aggodalom, a látszólag semmiből előtörő pánikrohamok jutnak eszébe, pedig a megnyilvánulása sokszor nem ilyen egyértelmű. Gyakran olyan jelenségek mutatják meg, hogy a társunk szorong, melyek minket is érintenek, frusztrálnak, kellemetlenek és azt gondoljuk róluk, hogy direkt ellenünk irányulnak, miközben a legkevésbé sem.