Menü

Önismerettel a stressz ellen

Tény, hogy a lelki problémáink idővel kihathatnak testünk egészségére is, nem egy és nem kettő betegségnek lehetnek lelki eredetű okai. A mai rohanó világban talán az egyik legnagyobb kihívás, amivel szembe kell néznünk, a stressz. Azonban ez nem egy egzakt dolog, ráadásul emberenként változik, hogy kinek milyen a teherbírás. Van, akinek már az is stresszforrás, hogy határidőre kell elvégezni valamit, van, aki pedig könnyen veszi a mindennapi akadályokat. Ez teljesen változó, ezen kívül pedig sokszor nem tudjuk kikerülni a stressz okát. Muszáj tehát valahogy kezelnünk a helyzetet, hiszen a későbbiekben akár tényleges egészségügyi problémáink is származhatnak abból, ha nem tesszük.

Sokan úgy gondolják, felesleges pszichológushoz járni, hacsak nem ért minket valamilyen komoly lelki trauma, aminek a feldolgozásához orvosi segítségre van szükségünk. Mások talán szégyenként élik meg, vagy azt mondják, nincs is szükségük erre. Talán így van, talán nem, de ha megkérdezünk egy pszichológust, kinek ajánlja, hogy legalább egyszer próbálja ki, azt a választ fogjuk kapni, hogy mindenkinek. A pszichológus nem oldja meg helyettünk a problémáinkat, azonban segít beszélni róluk és segít felismerni az adott helyzet megoldását.

Tulajdonképpen egy kis önismereti túrán vehetünk részt, ahol megtanuljuk saját magunknak bevallani az érzéseinket, félelmeinket és kételyeinket. Persze nem mindenki egyforma, van, akinek inkább az egyedüllét, az önálló önismeret gyakorlása segít, de egy biztos: fontos, hogy szánjunk magunkra minden nap egy kis időt, amikor kizárólag a saját belső békénkkel törődünk.

Boldog az az ember, aki önmagával őszinte. Önmagunkkal őszintének lenni nehezebb, mint ahogy első hallásra tűnik. Kimondani hangosan, hogyan érzünk és aszerint is cselekedni nem egyszerű, azonban célravezető és kifizetődő. Az önismeret viszont nem egy cél, amit ha elérünk, nincs tovább. Ez egy életen át tartó folyamat, hiszen mindig rájöhetünk magunkkal kapcsolatban újabb és újabb dolgokra. Viszont, ha a saját lelki egészségünket szem előtt tartva próbáljuk élni a mindennapjainkat, hosszú távon szívességet teszünk magunkat is és a környezetünknek is, hiszen, ha valaki stresszes és feszült, az a körülötte lévőkre is ugyan úgy kihathat és máris egy ördögi körbe kerültünk.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

Kötődési típusok bemutatása

A kötődés kérdése évszázadok óta foglalkoztatja az embereket, hiszen alapvető szerepet játszik személyes jólétünkben, kapcsolati mintázatainkban és társas életünkben. A pszichológiában a kötődési stílusok befolyásolják, hogyan érezzük, viselkedésünket és reagálunk másokkal való kapcsolatainkban. A különböző kötődési típusok egymással való kölcsönhatása jelentős hatással lehet párkapcsolataink sikerességére és dinamikájára.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?