Menü

A vérszegénység és fajtái

A vérszegénység egy hiánybetegség, melynek több fajtája is lehet. Sokan a vashiánnyal azonosítják, noha a vashiány csupán az egyik alcsoportját képezi a vérszegénységnek. Kialakulása sokakat veszélyeztet, de a gyakorlat azt mutatja, hogy több nőt érint ez az állapot, mint férfit. Sikan pedig nem is tudják, hogy fáradtságuknak, sápadt bőrüknek és az egyéb tüneteiknek is vérszegénység az oka, amelyen egész könnyen változtatni lehetne. Lássuk akkor a fajtáit!

A vashiányos vérszegénység úgy alakul ki, hogy kevesebb a vas a szervezetben, ezért a vörösvértestek száma is csökken. Ez amiatt lehet, hogy valaki vasszegény étrendet követ, vagyis nem visz be elég vasat a szervezetébe. Ha valaki ezen változtatni szeretne, akkor étrend kiegészítőt is szedhet kúraszerűen, de egy kis változtatás a táplálkozásán szintén segíthet elérni a kívánt eredményt. A spenót, a máj, a mazsola csak néhány azok közül az ételek közül, amelyekben sok vas található. Ebben az esetben az internet és a háziorvosunk is a segítségünkre lehet.

A vitaminhiányos vérszegénység ezzel szemben valamivel súlyosabb. Vészes vérszegénységnek is szokták hívni, mivel a kialakító tényezők komolyabb problémák is lehetnek. A betegség oka, hogy a B12 vitamin nem szívódik fel a gyomorban kellő mértékben. Ezt akár gyomordaganat is okozhatja, ezért érdemes kivizsgáltatni a problémát. A tünetek között idegi panaszok szerepelnek, valamint érzékszervi funkciók csökkenése, például a tapintás terén. A vérvétel során kimutatható ez a vitaminhiány, amelyet szintén lehet a vitamin rendszeres szedésével kúrálni.

A vérszegénység kevésbé ismert fajtája a sarlósejtes anaemia, amely sokkal ritkább is, mint a másik kettő. Ez egy pontmutációval létrejövő, tehát genetikával kapcsolatos betegség. Ez a fajta anaemia örökletes. Maga a betegség azt eredményezi, hogy a vörösvérsejtek idő előtt lebomlanak. Ezt úgy lehet észrevenni, hogy az illető bőre sápadt vagy sárga színű, a lépe valamivel megnagyobbodik, és ez hasi fájdalmat okoz. Mindemellett a veséket és a májat is érinti ez a vérszegénység. Szerencsére, ha valaki nem örökli, nem is alakulhat ki nála, de ha örökölte két szülőtől is, akkor azt már a család kórtörténete is előfeltételezi. Kezelni őssejt-beültetéssel lehet, de akiknél erre nem kerülhet sor, azoknál is fennáll a tüneti kezelés lehetősége. Fájdalomcsillapítóval a fájdalmat lehet megszüntetni, oxigénterápiával pedig a vérszegénység okozta légszomj és elégtelen véráramlás is megsegíthető. Súlyos esetekben vérátömlesztést is alkalmazhatnak.

A vérszegénységnek a legfőbb tünetei tehát a fáradékonyság, sápadt bőr, terhelhetetlenség, kisebb mozgások utáni légszomj. Ha ezeket valaki időben észreveszi, akkor egy egyszerű laborvizsgálat is választ adhat a kérdéseire, a háziorvosa pedig javasolhat neki megoldást. A szűrés fontossága vitathatatlan.

szerző: Varga Ágnes Kata

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.