Menü

Búcsúzz el a jojó-effektustól!

Mi is valójában a jojó-effektus?

A jojó felfelé és lefelé történő mozgása a testsúlyunknál is megmutatkozik. Az éhezés alatt a szervezet raktározó üzemmódra kapcsol, magyarul a fogyókúra alatt zsírból alig, izomból viszont többet fogyunk, emiatt pedig tovább lassul az anyagcsere. Amikor a kúra végén újra normálisan eszünk, a szervezet elkezdi feltölteni a raktárait: így hízásnak indulunk, ami sajnos a leadott kilók dupláját is jelentheti. Patkányokkal végzett kísérletben megfigyelték, hogy a négy napon át éheztetett állatok még akkor is többet ettek a kelleténél, amikor már a normál súlyukat is visszanyerték - így hiába koplaltak, végül kövérebbre híztak. Ráadásul ebből kifolyólag a hízás lelki traumát is okozhat, ami a sportoláshoz való motivációt is csökkentheti.

Milyen veszélyekkel jár?

A jojó effektus miatti súlytöbblet veszélyesebb, mint a tartós túlsúly. A testzsír százalék rosszabb lesz, mint előtte, ezáltal a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kockázata is nő. Ha valaki a diéta alatt egészségtelenül táplálkozik, és nem sportol rendszeresen, az izomtömegéből is veszít. Így, ha a kúra abbahagyása után visszahízik, a plusz kilókkal csak zsírréteget fog magára pakolni. Tisztában kell lenned azzal, hogy tested nem gép, így nem gombnyomásra működik! A táplálkozásra és a mozgásra is oda kell figyelned egyaránt, ha tartós fogyásra és jobb közérzetre vágysz!

Elkerülés módszerei:

A Testsúlycsökkentés céljából jól átgondolt, ésszerű diétát válassz! Az egészséges életmódra való áttérés legyen fokozatos, mind az étkezési szokásokat, mind a rendszeres sportolás beiktatását illetően! A diéta alatt célszerű heti két alkalommal erősítő edzést végezni és csak fokozatosan, lépésenként emelni az intenzitást. Azért is fontos sporttal kiegészíteni, hogy zsírtól, ne pedig izomtól szabadulj meg. Ráadásul klinikai megfigyelések is igazolják, hogy csupán kevesebb kalória bevitelével a szervezet anyagcseréje a már említett raktározásra áll át, így inkább visszatartja a kilókat. Mozgással viszont normális ütemben le tudunk fogyni és segíthet az álomsúly megtartásában is.

Nézzünk néhány alapelvet, amelyek fontosak a diéta és a diéta utáni időszak során is:

figyeljünk a megfelelő zsírbevitelre, halolajjal, lenmagolajjal, esetleg tökmaggal, fontos az anyagcsere megfelelő működése szempontjából

ügyeljünk a vitamin és az ásványi anyag bevitelre is

fehérje forrásokból a zsírmenteseket részesítsük előnyben

kerüljük a cukros, lisztes ételeket

ne tűzz ki irreális célokat, heti fél-1 kg fogyás a megfelelő és tartható mérték, tehát a varázsszó: nyugalom

a fehérjék fogyasztása elengedhetetlen, például a túróból ínycsiklandozó édességeket készíthetünk

napi minimum 8 óra alvás kell a megfelelő fittséghez, pihentséghez és az anyagcsere megfelelő működéséhez

a reggelit ne hagyd ki az étrendedből

Szerző: Udvari Fanni

A tél csodaszere!

Sokan ismerik a gyömbért, mint fűszert, a téli időszak kedvelt alapanyagát, azt is tudják, hogy mennyi jótékony hatása van az emberi szervezetre. A gyömbér az egyik legnagyszerűbb gyógyító hatású fűszernövény. Lássuk, milyen pozitív egészségügyi hatásai lehetnek.

Laktóz intoleranciáról fontos tudnivalók

A laktóz intolerancia genetikai tesztje egy hasznos eszköz a tejcukor emésztésére való képesség felmérésére. A teszt segítségével meg lehet állapítani, hogy egy személy genetikailag hajlamos-e laktóz intoleranciára, és hogy várhatóan meg fog-e jelenni ez az állapot az életkor előrehaladtával

Mi a biorezonancia vizsgálat, hogyan működik?

Az egészség sajnos nem egy állandó és stabil állapot, időnként még a legegészségesebb embereket is ledönti a lábáról egy-egy betegség, amikor érdemes utánanézni az alternatív megoldásoknak is. Az alternatív gyógymódok egyik legnépszerűbb ágazata a biorezonancia.

Fiatalkori demencia

A demencia szót sokan ismerik, legtöbbször az idősebb korosztállyal hozzák összefüggésbe, ami nem helytelen, de nem csak az időseket érinti, előfordulhat fiatalabbaknál is.

Hideg terápiával az egészség megőrzéséért

Nem is gondolnánk, hogy a hideg mennyi mindenre megoldás lehet, pedig a szervezetünknek időnket, vagy akár minimális dózisokban a mindennapjaink részeként igenis jót tehet a hideg víz, vagy az extrém hőmérsékletek jótékony hatásait kihasználó terápiás módszerek.