Menü

Migrén? Időjárás? Stressz? – Mit tegyek a fejfájás ellen?

„Nagy fejfájást okozol te nekem.” – hangzik a szánkból néha, ha problémás alakokba ütközünk. De bármilyen idegesítő vagy megoldhatatlannak tűnő helyzettel is álljunk szemben, sosem az jut először eszünkbe, hogy az izgalomtól valóban fájni kezd majd a fejünk. A napjaink telnek-múlnak, és mit sem törődünk azzal, hogy a szinte naponta jelentkező fájdalmat mi okozza. Csakhogy néha már hátráltató tényezővé, sőt, elviselhetetlenné válik ez az érzés, mi pedig mélyen gondolkodóba esünk, hogy a több víz, az Aspirin, a fejmasszázs vagy a friss levegő segítene jobban? Végül mindet bevetjük, és ha pár órán belül elmúlik, tanácstalanul állunk a kérdés felett, hogy rendben, elmúlt, de mitől? És ez a folyamat folyton lejátszódik.

A fejfájás csillapításának hatásossága abban gyökerezik, hogy a kialakító tényezőt felismerjük. E nélkül minden gyógyító módszer egyszerű kuruzslás marad. Ha tudjuk magunkról, hogy a szélsőséges időjárási viszonyokra, esetleg az időjárás változásaira érzékenyek vagyunk, akkor érdemes figyelni az előrejelzéseket. Ha frontokban gazdag időszak köszönt ránk, felkészülten is várhatjuk azt: azokra a napokra úgy készülünk, hogy több sétát iktatunk be a friss levegőn, kevesebb stressznek próbáljuk kitenni magunkat, több vizet iszunk, és több pihenőt tervezünk be. Ezzel csökkentjük az elviselhetetlen fájdalom kialakulásának valószínűségét.

A migrén már sokkal bonyolultabb kérdés. Gyógyír nincs igazán erre a problémára, ugyanakkor szinte képtelenség egy erős migrén mellett bármi hasznos tevékenységet is végezni. A legtöbbeknek az használ, ha sötét, vagy félig világos helyiségben tartózkodnak, és viszonylagosan nagy csendet tartanak maguk körül. Van, akinek ennyi is elég, de van, akinek nem. Néhányan a fekvésre esküsznek, amivel az a probléma, hogy a hétköznapokban néha kivitelezhetetlen. A fájdalomcsillapító és a sok víz általában nekik is segít átvészelni egy ilyen napot. A fejmasszázs az ő esetükben nem sokat használ, inkább a pihenés és a kímélő életmód folytatása javaslott.

Míg a migrén a koponya elülső részében, főképp a szemüregben és a homloküregben támad, addig a magas vérnyomással vagy vérnyomás-ingadozással járó fejfájás a tarkót és a fej hátsó részét érinti. Ebben az esetben a legjobb magát a magas vérnyomást megszüntetni, akár gyógyszeres, akár természetes úton. A pihenés és a víz fogyasztása itt sem elhanyagolható.

A maradék eset a stressz, feszültség által okozott izomgörcs következtében kialakuló fejfájás. Erre sokféle módszer létezik: légző gyakorlatok, melyek a feszültséget oldják; nyugtató zenék és meditáció, mely szintén a stressz csökkentését segíti elő; masszázs a nyaknak és a fejnek, különös tekintettel a tarkóra és a lapockák tövénél lévő izmokra. A fej gyengéd masszírozása javítja a vérellátást és csökkenti az izomgörcsöket. Sokszor tehát a stressz által kialakult fejfájást mechanikai úton lehet legkönnyebben csillapítani.

Bármi is okozza a fejfájásunkat, a fő kialakító tényező orvosolásával csökkenthetjük vagy el is mulaszthatjuk azt. Persze, ha gyakran előfordul velünk, és semmiféle módszer nem használ, akkor érdemes orvoshoz fordulnunk, hogy az esetleges nagyobb bajt elkerüljük.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?