A sírás biológiája – 2. rész - Tippek
- Dátum: 2018.11.09., 09:15
- biológia, egészség, elterelés, fizikális megoldás, kontroll, könny, megelőzés, megismerés, megkönnyebbülés, mentális megközelítés, mozgás, praktika, sírás, támasz, tanács, tipp
Habár a sírás sokaknak egy elkeserítő, esetleg szégyellnivaló téma, mégis léteznek olyan aspektusok, amelyek felől ezt is érdemes megközelíteni. Például, hogy hogyan érdemes kontrollálni. Tippek következnek.
A sírás kordában tartására léteznek mentális, illetve fizikális síkon kivitelezhető praktikák. Nézzük, mik ezek
Mentális megközelítés
Sétálj el! Ha elsétálsz egy sírást kiváltó helyzetből, sokat segíthetsz magadon. Nem fogsz könnyekben kitörni. Ha túl mérges, szomorú vagy frusztrált vagy, könnyen sírásra görbülhet a szád, tehát ha elkerülöd ezeket a szituációkat, és akkor térsz vissza, ha már lenyugodtál, az segíthet, hogy visszanyerd az önkontrollt.
Használj szavakat! Ha nem tudsz kielégítően kommunikálni, ingerültté válhatsz, ami sírási reakciót indíthat be. Ha megtanulod, hogyan fejezd ki tisztán az érzelmeidet, hogyan maradj nyugodj, és ezt szavakba tudod önteni, az segíteni fog sarokba szorítani az „ellenséget”.
Legyen támaszod és elterelő hadműveleteid! Szerezz valamit, amire támaszkodhatsz (vizuálisan), például egy stressz labdát, és tudatosan nézz rá, mielőtt belelépsz a helyzetbe, amiről sejted, hogy sírást válthat ki belőled. Az elterelés egy másik népszerű technika. Koncentrálj egy tevékenységre vagy egy feladatra: hallgass felemelő zenét, vagy kezdeményezz beszélgetést!
Gondolj valami pozitívra vagy viccesre! A negatív gondolatokat helyettesítsd pozitív megfelelőkkel, vagy gondolj valami viccesre, netalán hülyeségre, ostobaságra. Ha egy stresszel teli szituáció mulatságosabb oldalát nézzük, mindig könnyebbé tudjuk azt tenni saját magunk számára, és a sírásmegelőzésben is aktív szerepünk lehet.
Fizikális megközelítés
Koncentrálj a légzésedre! Ha mély levegőt veszel, és a légzésedre figyelsz, könnyebben visszanyerheted a kontrollt.
Pislogj és mozgasd a szemeidet! Ha mozgatod a szemeidet, és közben pislogsz is, az segíthet megelőzni, hogy a könnyeid a külvilágon kössenek ki.
Lazítsd el az arcizmaidat! Ha sírsz, az arcizmaid megfeszülnek. Viszont ha arra fókuszálsz, hogy az arcizmaid relaxált állapotban legyenek, megelőzheted a sírást.
Szabadulj meg a torkodban lévő csomótól! Az érzelmeken alapuló sírás az idegrendszerre is hatással van. Egyrészt a torok hátsó részén lévő izmokat felnyitja, ezért érezzük olykor azt a bizonyos csomót a torkunkban. Kortyolgassunk vizet, nyeljünk és ásítsunk, mert ezek mind segíthetnek az érzés megszűnésében.
Mozogjunk! A mozgás endorfint szabadít fel a testben, amitől jól fogjuk magunkat érezni, és ez egy remek mód arra, hogy eltereljük a figyelmünket a letörtségről.
Forrás: www.medicalnewstoday.com
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.