Menü

Perifériás befolyásolás

A felismerés nem olyan bonyolult. Aki ismeri saját magát, ismeri az emberi természetet, az könnyen kiszűri a befolyásolást. De mi van akkor, ha nem szavakon, hanem érzelmeken keresztül próbálnak meg irányítani minket?

Ezt olykor nehezebb kiszűrni, de vannak sémák, amelyek ebben az esetben is alkalmazhatóak. Reklámcégek, marketingesek, eladók szeretik olykor ugyanazokat a módszereket használni. Minden korosztálynak, társadalmi csoportnak megvan a maga „nyelve”, amelyen érdemes hozzá szólni. És nem is olyan nehéz ezeket a nyelveket megtalálni. Mindemellett vannak univerzális megoldások. Azokkal pedig nem árt, ha mindenki tisztában van.

Először is, ha perifériás befolyásolásról beszélünk, érdemes tisztázni, hogy ez mit jelent. A perifériás manipuláció a szövegen keresztüli befolyásolás helyett az érzelmekre, hirtelen keltett benyomásokra támaszkodik. Nem feltétlenül állít valótlanságot, de az igazságot egy sokkal vonzóbb formában tünteti fel. Ez természetesen nem illegális, a figyelemfelkeltés eszköze a jó ízlés határai között bármi lehet. De vannak olyan képek, szituációk, melyek már eleve gyanút kelthetnek bennünk.

Legelőször is az irányított asszociációt érdemes keresni. Egy terméket, cselekvést, feladatot összekötnek egy számunkra szépnek, kedvesnek, vonzónak tartott dologgal, és így a fejünkben hamis érzésekkel párosítanak egy egyébként semleges területet. Így van ez akkor, amikor kutyával, babával, boldog családdal, idilli karácsonyi képpel próbálnak meggyőzni minket. Nem kerülhetjük el a hatását, de szétválaszthatjuk azt a valódi mondanivalótól. Ha valaki túlórázásra szeretne rávenni minket, vagy egy nem tervezett vásárlásra, mindig látnunk kell a tényeket a felvillantott képek mögött.

Vannak ennél kevésbé összetett trükkök is. Az ember a nagyobb dolgokat először veszi észre. Ezért a számunkra vonzóbb dolgokat nagyobb betűkkel írják, hangosabban és hangsúlyosabban mondják, szebben kivilágítják, míg a részleteket, vagy a kevésbé kívánatos dolgokat nehezebben észrevehetővé teszik. Ez biológiai jelenségen alapszik, amelynek neve szupernormális inger. Rendkívül okos húzás, mert kontrollálhatatlan. Persze, ha valaki részletesen, figyelmesen olvas és hallgat információkat, akkor sokkal nehezebb így hatni rá.

A lista végére egy listával kapcsolatos felismerést hagytam: a listáknak, szövegeknek az elejét és a végét a legkönnyebb megjegyezni, így a rafináltak a fontos dolgokat mondandójuk elején vagy legvégén mondják el. Ez az írott szövegeknél is így van. Így, ha turpisságot keresel, azt feltétlenül az elhangzottak elején és végén tedd, hiszen ez a keret foglalja magába a legkönnyebben manipulálható részt.

A befolyásolás nem az ördögtől való, és nem is feltétlen hazugság. Az, ami rosszá teszi a szemünkben, hogy kiveszi az irányítást a kezünkből. Hogy a kontroll mégis nálunk maradjon, tanuljunk meg felismerni bizonyos ingereket, így tiszta fejjel dönthetünk a bennünket érintő kérdésekben.

Varga Ágnes Kata

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.