Perifériás befolyásolás
- Dátum: 2018.11.23., 10:51
- Varga Ágnes Kata
- befolyásolás, biológia, csoport, eladó, érzelem, felismerés, hamis, helyzet, igazság, információ, inger, irányít, kép, kontroll, legnagyobb, lista, manipuláció, marketing, nyelv, perifériás, pszichológia, reklám, szituáció
A felismerés nem olyan bonyolult. Aki ismeri saját magát, ismeri az emberi természetet, az könnyen kiszűri a befolyásolást. De mi van akkor, ha nem szavakon, hanem érzelmeken keresztül próbálnak meg irányítani minket?
Ezt olykor nehezebb kiszűrni, de vannak sémák, amelyek ebben az esetben is alkalmazhatóak. Reklámcégek, marketingesek, eladók szeretik olykor ugyanazokat a módszereket használni. Minden korosztálynak, társadalmi csoportnak megvan a maga „nyelve”, amelyen érdemes hozzá szólni. És nem is olyan nehéz ezeket a nyelveket megtalálni. Mindemellett vannak univerzális megoldások. Azokkal pedig nem árt, ha mindenki tisztában van.
Először is, ha perifériás befolyásolásról beszélünk, érdemes tisztázni, hogy ez mit jelent. A perifériás manipuláció a szövegen keresztüli befolyásolás helyett az érzelmekre, hirtelen keltett benyomásokra támaszkodik. Nem feltétlenül állít valótlanságot, de az igazságot egy sokkal vonzóbb formában tünteti fel. Ez természetesen nem illegális, a figyelemfelkeltés eszköze a jó ízlés határai között bármi lehet. De vannak olyan képek, szituációk, melyek már eleve gyanút kelthetnek bennünk.
Legelőször is az irányított asszociációt érdemes keresni. Egy terméket, cselekvést, feladatot összekötnek egy számunkra szépnek, kedvesnek, vonzónak tartott dologgal, és így a fejünkben hamis érzésekkel párosítanak egy egyébként semleges területet. Így van ez akkor, amikor kutyával, babával, boldog családdal, idilli karácsonyi képpel próbálnak meggyőzni minket. Nem kerülhetjük el a hatását, de szétválaszthatjuk azt a valódi mondanivalótól. Ha valaki túlórázásra szeretne rávenni minket, vagy egy nem tervezett vásárlásra, mindig látnunk kell a tényeket a felvillantott képek mögött.
Vannak ennél kevésbé összetett trükkök is. Az ember a nagyobb dolgokat először veszi észre. Ezért a számunkra vonzóbb dolgokat nagyobb betűkkel írják, hangosabban és hangsúlyosabban mondják, szebben kivilágítják, míg a részleteket, vagy a kevésbé kívánatos dolgokat nehezebben észrevehetővé teszik. Ez biológiai jelenségen alapszik, amelynek neve szupernormális inger. Rendkívül okos húzás, mert kontrollálhatatlan. Persze, ha valaki részletesen, figyelmesen olvas és hallgat információkat, akkor sokkal nehezebb így hatni rá.
A lista végére egy listával kapcsolatos felismerést hagytam: a listáknak, szövegeknek az elejét és a végét a legkönnyebb megjegyezni, így a rafináltak a fontos dolgokat mondandójuk elején vagy legvégén mondják el. Ez az írott szövegeknél is így van. Így, ha turpisságot keresel, azt feltétlenül az elhangzottak elején és végén tedd, hiszen ez a keret foglalja magába a legkönnyebben manipulálható részt.
A befolyásolás nem az ördögtől való, és nem is feltétlen hazugság. Az, ami rosszá teszi a szemünkben, hogy kiveszi az irányítást a kezünkből. Hogy a kontroll mégis nálunk maradjon, tanuljunk meg felismerni bizonyos ingereket, így tiszta fejjel dönthetünk a bennünket érintő kérdésekben.
Varga Ágnes Kata
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Melyek a verbális bántalmazás jelei?
Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?