Menü

Az érintés varázslatos ereje

Gyógyító simogatás

Az érintési ingerek hatására hormonok egész sora választódik ki. Közéjük tartozik például a kötődés hormonjaként is nevezett oxitocin, amely csökkenti szívünk percenkénti összehúzódásainak számát, serkenti a növekedési folyamatot, ellazítja az izomzatot, sőt még depresszióellenes tulajdonsága is van. Nem csoda, hogy olyan népszerűek manapság a különféle masszázstechnikák, amelyek gyógyító erővel rendelkeznek. Beteg gyerekeket nem véletlenül visznek állatsimogató programokra. Ez segíthet konkrét betegségekből való felépülésben is, de mindenképpen hasznos eszköz lehet akkor is, ha az illető nehezen barátkozik, és teremt kapcsolatot. Az állatok simogatása feloldja ezeket a feszültségeket és segít lebontani a gátakat. Továbbá, ha egy kapcsolatban a párok sokat és sokáig ölelkeznek, az kifejezetten pozitív hatást gyakorolhat rájuk.

Erősíti ugyanis a „MI” tudatot, mivel összefonódva egy összetartozó egységnek érzik magukat. Megszűnik ilyenkor a különálló ő és én, és erősödik az összefogás. Az ölelést gyakran alkalmazó párok összetartóbbak, a férfinél erős az óvó-védő hozzáállás, de egyben megnyugvást is keres a nő karjaiban. Ezért aztán ajánljuk, hogy mindenki tegyen egy próbát: figyelje meg a körülötte lévő párokat. Ha gyakran érintik meg egymást, az azt jelenti, hogy harmonikus a kapcsolatuk. Viszont Ha az egyik néha ösztönösen elhúzódik az érintéstől, akkor az valamilyen problémára utalhat, például elidegenedtek egymástól. Manapság gyakran elfeledkezünk az érintés fontosságáról. Pedig ezek az apró interperszonális visszajelzések nem helyettesíthetők gifekkel, matricákkal vagy emotikonokkal. Boldog házasságban élő nőknél azt mutatták ki, hogy kevesebb neurális választ adnak fenyegető helyzetben, ha férjük kezét fogják, mint ha egy idegenét, vagy senkiét.

Napi négy ölelés

"Az egyszerű túléléshez napi négy ölelésre van szükségünk, nyolcra a szinten tartáshoz, viszont a fejlődéshez napi 12 kell." - állította Virginia Satir pszichoterapeuta.

Az ölelés tudatosítja bennünk, hogy nem vagyunk egyedül, összetartozunk, mindig van kire támaszkodnunk, ha szükségünk van rá. A gyerekek számára ez talán még fontosabb! Az ölelés erősíti a gyerek-szülő kapcsolatot, és a gyerekek közötti féltékenykedés lecsillapításában is segít. A pennsylvaniai Carnegie Mellon University kutatói nemrégiben azt vizsgálták, hogyan hat a vita utáni ölelés a felek hangulatára, és kiderült, hogy nagyon is pozitívan. Azok, akik az összezördülés után ölelkeztek, jóval derűsebben tekintettek vissza a korábbi konfliktusra. Kultúránkban intim dolognak számít, ha megölelünk valakit, és ezért nem is szívesen beszélünk róla. Az ölelés terápia azonban már régóta létező dolog, amit már csecsemőkorban kellene elkezdenünk tanulni.

A legkevésbé hatékony ölelés, meglepő módon, a szexuális töltetű, éppen ezért lehet a válás oka, mert az ölelések száma lecsökkent csak erre a formára, és automatikussá válik a mozdulat. Fejezzük ki szeretetünket minél többször egymás iránt! Mint, ahogy a címben említettem, napi négy ölelés kell a túléléshez. Ez sem egy kipipálandó feladat, amelyben számolni kellene az öleléseket, de minél többször fejezzük ki a szeretetünket nemcsak gyermekünknek, hanem a számunkra fontos személyeknek is” – részlet Kádár Annamária Mesepszichológia című könyvéből.

Feladatod a következő:

Írd össze, hogy mi akadályoz abban, hogy kitárd a karjaid
Naponta legalább kétszer finoman érintsd meg a hozzád közelállókat, munkatársaidat, barátaidat! (pl. érj a kezéhez, miközben beszélsz hozzá)
Hetente legalább kétszer adj ölelést!
Minden este gondold végig a napodat és adj hálát minden pozitívumért és a negatívumoktól ints búcsút!

Tehát sose szégyellj ölelni, tedd meg bátran, hiszen ezzel nem csak magadnak, de másnak is jót teszel!

Szerző: Udvari Fanni

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.