Nem olvasunk (eleget)
- Dátum: 2019.01.07., 14:35
- Martinka Dia
- agy, anyuka, diák, fejlődik, formál, hasznos, hétvége, időtöltés, íráskészség, kikapcsolódás, koncentráció, koncentráló képesség, könyv, könyvtár, könyvtárlátogatás, kötelező olvasmány, luxus, magyar-kommunikáció, memória, mikor, művelt, olvas, önfejlesztés, sport, stresszoldó, szabadidő, szellemi edzés, szókincs, szünet, tanár, utazás, utoljára, városi könyvtár
Te mit olvastál utoljára és mikor? Én bevallom, kábé 8 éve nem olvasok könyveket. Ennyi idős a nagyfiam. Amióta anyuka lettem, az olvasásra szánt idő szinte luxussá vált, ha mégis volt napi egy óra szabadidőm, az elment a sportra és itt véget is ért az „én-időm”. Pedig mindenre van időnk, amire akarjuk, ezért újévkor fogadalmat tettem, hogy többet olvasok ezután. Nos, eddig 5 könyvet sikerült „kivégeznem”, elég jól nyomom. Igaz így meg az esti elalvási idő tolódik el, s másnap nehezebb a felkelés, de némely könyv letehetetlenül jónak bizonyul. Olvassunk!
Sajnos tanárként is azt látom, hogy középiskolás diákjaim jó, ha a kötelező olvasmányokat elsajátítják, (gyakran azt sem), de hogy ezen kívül esetleg a könyvtárba tévedjenek, és ott válogassanak olvasnivalót maguknak szünetre, hétvégére… felejtős. Nagy tisztelet a kevés kivételnek. Meg sem mertem kérdezni tőlük, hogy hol a városi könyvtár, hátha nem tudták volna, ezért magyar-kommunikáció órán szépen elsétáltam velük könyvtárlátogatásra. Mit mondjak, nem volt nekik otthonos közeg. Sajnos…
(Most jön a „pedig”!) Pedig! Az olvasás javítja a koncentrációt, fejleszti a memóriát, gazdagítja a szókincset, intelligensebbé tesz és még számos más haszna van, amiről oldalakat írhatnék. A szürkeállománynak is szüksége van a szellemi edzésre! Akár kikapcsolódásként olvasunk, akár unalomból, akár önfejlesztés miatt, mindenképp hasznos időtöltés!
A fiatalok sajnos nem igazán szeretnek olvasni. Nem köti le őket (pedig van annyi letehetetlen könyv!), nincs rá idejük (nem igaz), drágának találják (a könyvtár erre remek lehetőség).
Néhány ok, amiért megéri könyvet venni a kezünkbe, s lehuppanni egy kényelmes kanapéra, s egy bögre tea mellett elmerülni egy jó történetben:
Bővíti a szókincset, műveltté tesz! Csupa új információ, számtalan új történet, fejleszd magad! Tájékozottabb leszel! Emellett az olvasás aktivizálja az agyi területeket. Az agyunk is olyan, mint bármely más izom: megfelelő gyakorlatokkal aktívan tartható. Természetesen a rejtvényfejtés, a sakk, a társasjátékok mind ilyen kitűnő agyfejlesztő tevékenység.
Az olvasás stresszoldó. Kiváló módszer a sport is, de az olvasás is segít megszabadulni a felgyülemlett stressztől. Másik világba repít, egy izgalmas utazás! Próbáld csak ki!
Fejleszti a memóriát! Olvasás közben több mindent észben kell tartani, ha a cselekmény több szálon fut, mindent meg kell jegyezni, így javítja a memóriát! Növeli a koncentráló képességet!
Javítja az íráskészséget! Azzal nem mondok újat, hogy minél többet olvasunk, annál gazdagabb szókinccsel rendelkezünk, s annál tájékozottabbak leszünk, így az íráskészségünk is formálódik, fejlődik.
Ha kézbe veszel egy könyvet, ha beiratkozol a könyvtárba, akkor tulajdonképpen saját magadba fektetsz be. A tudásodat fejleszted, s az összes többi kompetenciádat. Keress estére egy jó könyvet. Én ma viszek vissza négyet a könyvtárba (tegnapelőtt lejártak, bocsi), s ugyanennyit hozok is ki, az biztos.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.