Menü

A nevetés egészségre gyakorolt hatásai

Manapság szokták mondani, hogy a nevetés fél egészség! Felemelő érzésként hat ránk és olyankor boldogság járja át szívünket. Nemcsak embereket köt össze, kapcsolatokat teremt, hanem az egészségünkre is pozitív hatást gyakorol.

Csökkenti a stresszt okozó hormonokat a szervezetben

Ez elősegíti az immunrendszer jobb működését és gátolja a szorongást. A nevetés a szervezet feszültségének feloldására szolgál – vélte az emberi gesztustusokat analizáló Sigmund Freud. Továbbá az 1990-es években igazolta William Fry amerikai neurológus, hogy egy kiadós nevetés során a szervezetben stressz hormonok – például a kortizol – bomlanak le.

Többet nevetünk, ha miénk a szó

Érdekes lehet egy tíz évvel ezelőtti kutatás, mely szerint az emberek csak a legritkább esetben nevetnek valami vicces dolgon. Egy marylandi pszichológus, aki egy bevásárlóközpontban figyelte a látogatókat, azt tapasztalta, hogy „össznevetésüknek” csupán 10-20 százaléka van összefüggésben valami humorossal. Sokkal inkább kommunikációs eszközként használták arc- és rekeszizmaikat, amit az is mutat, hogy társalgás közben kétszer annyit nevettek, amikor az övék volt a szó, mint amikor a másikat hallgatták.

Karban tartja a hasizmokat

Amikor nevetünk, a hasizmainkat dolgoztatjuk. Összehúzódnak és kiengednek, hasonlóan, úgy, mint a jól bevált hasprésnél. Nevetés közben ráadásul azok az izmok is munkában vannak, melyeket nem tudunk irányítani.

Endorfint termel

Az endorfin a szervezet természetes fájdalomcsillapítója, amely segíthet a krónikus fájdalom enyhítésében és még öröm érzetet is kelt. Ha a hormonok kellő rendszerességgel, vagy akár állandóan jelen vannak a szervezetben, ez vidám, könnyű és lebegő állapot stimulál. A boldog emberek pedig könnyebben néznek szembe problémáikkal, szívesebben mennek társaságba, jobb az egészségük, sőt a munkájukban is produktívabbnak bizonyulnak.

Hosszú életet biztosít

Azok az emberek, akik rendszeresen és hatékonyan szabadulnak meg az egész élettel járó felgyülemlett feszültségtől, tovább élnek. Szakemberek szerint napi 15 perc nevetés egészségessé teheti a szívünket, és meghosszabbíthatja az életünket. A rosszkedvű személyeket sokkal több egészségügyi gond sújtja, mint akinek az élete kacagásban gazdag.

Segít a vérnyomás alacsonyan tartásában

Azok, akiknek csökkenteni kell a vérnyomását, jobb, ha nem híreket néznek, hanem inkább egy humoros műsorra kapcsolnak. A nevetéstől akár 20 Hgmm- el is csökkenhet a szisztolés vérnyomás.

Javítja az állóképességet

A nevetés mondhatni kardio edzésnek is, különösen azok számára, akik képtelenek más fizikai aktivitásra sérülés vagy betegség miatt. A szívet megdolgoztatja, és hasonló mennyiségű kalóriát éget el óránként, mint egy mérsékelt ütemű séta.

Bárhol a világon éljünk, emberként a legnagyobb örömforrást a tiszta, egymásra figyelő kapcsolatokban leljük meg. Ennek forrása a pozitív megerősítés, a dicséret és a hála is. Úgy érzem, hogy –e területen van még mit fejlődnünk.

Magunk is felelősek vagyunk kedélyállapotunkért, és ha a másikra rámosolygunk, vagy örömtelin közeledünk felé, akkor mi magunk is visszasugárzó derűt, pozitív kapcsolati atmoszférát élhetünk át. Így kölcsönösen biztosítunk egymásnak testi-lelki egészséget.

Szerző: Udvari Fanni

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.