Menü

Okos holmik, jó vagy nem?

Jön a százezer forintos hihetetlen okos cipő. Olvasom ma reggel egy internetes portálon. Potom százezer forintért lehet majd megvásárolni és egy csomó információt, funkciót tud majd. De jó. Okos telefon. Okos mosógép. Okos takarítógép, robot porszívó, okos óra, okos személyi mérleg mindenféle kijelzővel, okos tablet, okos mérleg, intelligens lázmérő.

Okos telefonunk emlékeztet arra, hogy nem húztuk ki a vasalót, vagy, hogy munkahelyünkről elindítsunk egy mosást. Tudja a teendőinket, pittyeg, csipog, riaszt, ébreszt, figyelmeztet, jelez, zenél, kattog, füttyent. Mindent megjegyez helyettünk. Nem is kell gondolkodni.

Okos készülékünkről lecsekkolhatjuk ismerőseinket, nem is kell beszélgetni velük. Ha a chaten az integetésre megyek, az bőven elég, nem kell köszönni az utcán. Elég, ha lájkolom a képeit. Jaj, már okos tányér is van! Megmondja, mennyit kellene enni. De ha netán túlettük magunkat, akkor megkeressük az okos telefonon az okos alkalmazásokat és akár el is mehetünk futni az okos cipőnkben, hogy aztán megoszthassuk „fészen” és „instán”, hogy mindenki lássa, mert, hanem írom ki, nem is hiszik el, hogy edzettem. Okos pulzusmérő óra is kell hozzá és már indulhatunk is.

Nem is tudom régen enélkül, hogyan voltak képesek sportolni az emberek. Vagy élni. Van okos persely is, hogy megtanuljunk spórolni, igaz az árát is meg lehetne spórolni, ha egyszerűen átgondolnánk a kiadásainkat, s a bevételeinket, spórolási céljainkat. Okos tévé, okos lámpa, Tv-okosító adapter, okos eszközök az autónkban és még folytathatnám, s íme, pár okos-kütyü, ami újdonságként nemrég látott napvilágot:

Például fülünkre helyezett kütyü, mely figyeli, hogy evés közben hogyan rágunk. Fitness karperecek, számos funkcióval. Tányér nélküli okos-mikró, mely azonnali fagyasztásra is használható és egyéb olyan új okos mobiltelefonok, összecsukható kijelzővel és egyebekkel, melyeknek egyelőre a nevét sem értem.

Ezek mind nagyon trendi eszközök és biztos vagyok benne, hogy használatuk megkönnyíti a mindennapjainkat, sokkal kényelmesebbé, modernebbé teszi az életünket. Tök jó chatelni valakivel, nem kell odamenni hozzá és könnyű „barátokat” szerezni a közösségi oldalon, milyen egyszerű ismerkedés. Nagyon jó okos telefonokkal kommunikálni és hagyni, hogy más gondolkodjon helyettünk. A telefonunk már több, mint személyes tárgy, lassan a legjobb barátunkká válik. Szorongunk miatta. Ha lemerül vagy nincs nálunk és nem vagyunk online, attól félünk, lemaradunk egy csomó mindenről. Állandó inger-éhségben élünk.

A folyamatos telefonhasználat elsődleges jelei a baráti, családi kapcsolatok leépülése, az iskolai, munkahelyi teljesítményromlás. Telefonozó párok egymás mellett egy étteremben (csak nézzünk körül!), tabletező gyerekek, tanórán mobilozó diákok. Azonnal kérjük mindenhol a wifi-kódot. Online függőségben élünk.

Vitathatatlan a technikai fejlődés sok pozitívuma, csak az a baj, hogy közben elveszik sok más fontos érték az életünkből. Meggondolandó a mondás: „A mobil segít, ha távol vagyunk egymástól. De eltávolít, ha közel.”

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.