Meddőség kialakulásának okai
- Dátum: 2019.03.11., 13:36
- Udvari Fanni
- család, életmód, fogantatás, gyermek, meddőség, nő, petesejt, test
Tünetei
Ha 12 hónapja próbálkozik egy pár, hogy gyermekük legyen, és mégsem sikerül, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Több meddőségi centrum közül választhatnak, ahol mindekttőjüket kivizsgálják. Fontos tudni, hogy 34 éves kortól a petesejtek minősége csökken. Magyarországon körülbelül 120 ezer meddő házaspár van. Az esetek 40 százalékában a nő, ugyanilyen arányban a férfi nem termékeny, 20 százalékban pedig mindkét félnél problémák merülhetnek fel.
A pár mindkét tagját kivizsgálják: nőgyógyászati vizsgálatot, ultrahang-, illetve laborvizsgálatokat (a fertőzések kizárására), valamint különböző teszteket végeznek, megvizsgálják az ondót és feltérképezik a teljes peteérési ciklust. A nők meddőségéért a méh betegségei, a petevezeték-elzáródás, a petefészek éretlensége, az endometriózis, az ovulációs problémák, illetve egyes fertőzések okozta károsodások (például chlamydia) lehetnek a felelősek. Az életkor mellett a túlsúly vagy a kóros soványság is rontja a fogamzó képességet, emellett a dohányzás és a stressz is ennek lehet az okozója. A férfiak meddősége hátterében pedig a spermiumok alacsony száma, illetve nem megfelelő minősége áll.
Megelőzése
Az egészséges életmód, tudatos táplálkozás segíthet megelőzni a meddőséget. Fontos, hogy a már ismert betegségeinket kezeljük. Ha valaki nem vár 35-40 éves koráig a gyermekvállalással, akkor nagyobb esélye van teherbe esni. Ráadásul, ha fiatalabb valaki, akkor hamarabb felismerik a meddőséget, és eredményesebben lehet gyógyítani. A gyermek után vágyó párok majdnem 90%-ában a meddőség kezelhető gyógyszeresen, a reproduktív rendszer funkciójának sebészi helyreállításával, valamint a lombik bébi program segítségével.
Lehetséges okok
- Gyógyszerek. Bizonyos gyógyszerek használata meddőség alakulhat ki. Az esetek többségében a meddőség a gyógyszer abbahagyásával rendeződik.
- Pajzsmirigy problémák. A pajzsmirigy betegségei - akár alul-, akár túlműködése, felboríthatja a menstruációs ciklust és meddőséghez vezetve.
- A kemoterápia mind a nőknél, mind a férfiaknál károsíthatja a szaporodást és a termékenységet.
- A késői ivaréréssel járó, illetve a menstruáció elmaradását okozó betegségek, pl. a Cushing kór, a sarlósejtes anémia, a HIV/AIDS betegség, vesebetegségek és a cukorbetegség szintén befolyásolhatják a nők fogamzóképességét.
- A lisztérzékenység következtében fellépő hiánybetegségek szintén nehezítik a teherbe esést.
- A túlzott mennyiségű koffeinfogyasztás csökkenti a nők termékenységét.
- A petevezető károsodása vagy elzáródása. A petevezető károsodását elsősorban a petevezeték gyulladásos megbetegedése eredményezi (salpingitis). A legtöbb eset hátterében egy szexuális úton terjedő betegség a Chlamydia fertőzés áll.
A meddő nők esetében alapvető a normális testsúly elérése. Minden párt arra kell ösztönözni, hogy szokjanak le a dohányzásról, korlátozzák alkoholfogyasztásukat, és testtömegindexüket vigyék 30 kg/m2 alá, ezzel is javítva a természetes fogantatás esélyét.
Szerző: Udvari Fanni
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.