Menü

Elvágom, megégetem, beütöm… Háztartási balesetek

Háztartási balesetek. Vajon miért is pont én akarok pont erről témázgatni…

Mert velem ez történik, elég gyakran. Elvágom, leejtem, kiejtem, összetöröm, megégetem, beütöm. Mert persze benyúlok a forró sütőbe kézzel megfordítani a fasírtot. A háztartási balesteknek és sérüléseknek megszámlálhatatlan formája van. Mit tehetünk?

Aki süt-főz, azzal bármi megtörténhet, emiatt nagyon fontos a konyhában is az elővigyázatosság. Számtalan veszély leselkedhet ránk a saját otthonunkban is, ezeket pedig legtöbbször egy kis odafigyeléssel megelőzhetnénk, persze így is előfordulnak apróbb balesetek, sérülések, megjegyzem, nemcsak velünk, nőkkel történhet ilyen a konyhában, hanem akár férfiakkal is, barkácsolás, szerelés közben is. Mit tehetünk, ha megtörtént a baj?

A vágás nagyon gyakori, akár ollóval, akár késsel, bizony benne van a pakliban. Megjegyzem, a tompa kés sokkal veszélyesebb, mint az éles, hamarabb megcsúszhat a felületen, és így könnyen megvághatjuk vele magunkat, fontos, hogy legyen otthon megfelelő kötszer, ragtapasz.

Az égési sérülés is kellemetlen, azonnal megpirul, felhólyagzik a bőr, hiába tartom hideg víz alá, vagy fújom be hűsítő spray-vel. A főzőlap letörölgetésénél is figyelni kell, mert a felület sokáig forró maradhat, de vasalás közben is hagytam már magamon sebesedő foltokat, amelyek bizony sokáig fájnak és nehezen, lassan gyógyulnak.

Az eséses is csúnyán tudnak végződni, velem futás közben fordult elő pár hónapja, de egy egyszerű ablakpucolás is rejt ilyen veszélyt magában, vagy szekrény törölgetése. (ezért inkább nem is törlöm le, vigyáznom kell magamra, nem igaz?) Az is sajnos gyakori, s nemcsak idősebbeknél, hogy a fürdőkádból kilépve elcsúszunk, kádkilépővel, csúszásgátlóval ezt könnyen elkerülhetjük.

A vegyszerrel kapcsolatos balesetek a legkomolyabbak, a vegyszermérgezés nagyon veszélyes dolog, s sajnos a gyerekek nagyok kíváncsiak. Ráadásul nincs veszélyérzetük, nekünk felnőtteknek kell kiemelt gondot fordítani arra, hogy otthon kulccsal zárható szekrényben tároljuk a vegyszereinket, tisztító-, takarító-és mosószerekeinket, vagy a színes cukorkákra emlékeztető gyógyszereinket. Nálunk eredetileg nem volt zár a szekrényen, de azonnal tetettem rá, mikor a pici gyerekeink hirtelen felfedező üzemmódba kapcsoltak.

A kisgyermekeknek nem lehet elégszer elmondani, hogy mire vigyázzanak, s vannak alapdolgok, amikre nekünk kell figyelnünk. Alapkérdés például, hogy a dugaljakat le kell fedni, s az éles eszközöket el kell tenni a gyerekek közeléből. Akinek kisgyereke van, annak bizony az egész lakását át kell alakítania. A kerti medence pedig jó móka, de soha nem hagyhatjuk őrizetlenül kisgyerekekkel.

Kellő odafigyelés segít megelőzni a bajt, az egyszerűbb sérülésekre pedig segítség lehet a borogatás, a krémezés, pihentetés, vagy egy kötszer, ragtapasz, mely megoldás lehet otthoni sérülések esetén, de súlyosabb esetben, vagy ha nem leszünk jobban, mindenképp orvost kell felkeresni. Természetesen a biztonság kulcsa az elővigyázatosság, de azért egy elsősegély doboz, vagy legalábbis kötszer, fertőtlenítő, ragtapasz, gélek és hűsítőzselé nem árt, ha van otthon. A háztartási balesetek nagy része azonban megelőzhető, és egy kis odafigyeléssel megúszhatóak a komolyabb sérülések. Vigyázzunk magunkra!

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.