Szedjünk-e probiotikumot, ha elutazunk?
- Dátum: 2019.03.22., 15:42
- https://www.news-medical.net/health/Should-You-Take-Probiotics-Whilst-Travelling.aspx
- baktérium, bél, bélrendszer, egészség, immunfunkció, immunrendszer, nyaralás, probiotikum, utazás
Elutazni egy új célpontra üdítő élmény lehet. Azonban az utazás egyúttal mindig más ételt, vizet, időzónát és eltérő klímát is jelent. Ezek mind meg is terhelik a szervezetünket, és gyakran akár egészségügyi problémákhoz is vezethetnek, ami főleg az emésztőszervrendszert terheli meg. Az ételmérgezés és az utazók hasmenése két olyan állapot, amelyek egyeseket gyakran megbetegítenek a kirándulás alatt. A felfújódás és a székrekedés pedig két másik dolog, ami esetleg megesik velünk a nyaralás alatt.
Probiotikumok – védelmezőink utazáskor
A probiotikumok segítenek kivédeni ezeket a kellemetlen megbetegedéseket, így akár életmentőkként is tekinthetünk rájuk. A probiotikumok barátságos baktériumokat tartalmaznak, amelyek a beleinkben természetesen is jelen vannak. Ezek segítenek fenntartani a bélrendszer egészséges működését. A probiotikumok szedésével egészséges immunrendszert építhetünk magunknak.

A probiotikumok rendszerint egy baktérium keveréket tartalmaznak, amely többek között Lactobacillusokat és Bifidobaktériumokat tartalmaznak. Számos tanulmány bizonyította már, hogy a probiotikumok hatékonyak az élesztőgombák által okozott fertőzések elleni küzdelemben, ételmérgezések, valamint hasmenés alatt is. Egy meta-analízis szerint a probiotikumok alkalmasak lehetnek az utazók hasmenésének megelőzésére is.
Biztonságosak újszülöttek és gyerekek számára is. Számos formában elérhetőek a piacon, így iható formában is, így kaphatóak iható formában, kapszulában és csepp formában is, ami megkönnyíti a kicsiknek való adagolást.
Hogyan segítenek minket utazás közben?
Féken tartják a székrekedést.
A bélrendszer belső, mukózus borításán egy védőréteget képeznek, amely megakadályozza, hogy az ételből vagy vízből származó kórokozó baktériumok megtámadhassák azt.
Mikor érdemes probiotikumot szedni?
Az utazás előtt két héttel érdemes elkezdeni a szedését, így a jó baktériumok elszaporodhatnak a belekben. Ez optimalizálni fogja szervezetünk immunfunkcióit, és biztosítja, hogy az egészségünk utazás közben is megmaradjon. Fontos, hogy a probiotikum szedését a nyaralás alatt is folytassuk, valamint ha hazaértünk, még két hétig ajánlott bevinni őket.

Melyek az utazáskor legalkalmasabb probiotikumok?
A következő pontokat érdemes figyelembe venni a megfelelő probiotikum kiválasztásánál:
Fontos, hogy olyan készítményt válasszunk, amely szobahőmérsékleten is stabil. A fagyasztott verziókat utazáskor mellőzzük.
Ellenőrizzük a lejárati időt!
Nézzük meg a készítmény baktériumtartalmát! (30 milliárd CFU az utazáskor ajánlott mennyiség.)
Olyan probiotikumot válasszunk, amely többféle baktériumot tartalmaz.
Annak ellenére, hogy a probiotikumok egy fenntartható opciónak tűnnek a biztonságos utazáshoz, mindig tegyünk plusz intézkedéseket is. Ha nem muszáj, ne igyunk, együnk a helyi vízből, jégből és gyümölcsökből. Az utazók hasmenése ellen pedig védőoltást is javasolt felvenni, ha magas rizikójú területre tervezzük utunkat.
Hiperhidrózis, amikor az izzadás már nem áll meg
Az izzadás szervezetünk természetes és fontos folyamata, de van az az eset, amikor szervezetünk túlzásba esik, ez a hiperhidrózis.
Nyugodt pihenés a forró éjszakákon is
A nyári kánikula nemcsak nappal, hanem éjszaka is megterhelheti a szervezetet. A túl meleg hálószoba és a nyugtalan alvás miatt sokan érzik magukat fáradtabbnak a nyári hónapokban. Néhány egyszerű szokás azonban segíthet abban, hogy a forró éjszakák ellenére is pihentetőbb legyen az alvás.
Minden, amit a naptejekről tudni kell
A nyári időszak elengedhetetlen kelléke a naptej, amely ma már szinte minden háztartásban megtalálható. Sokan csak annyit tudnak róla, hogy megvéd a leégéstől, nézzük, hogyan is működik.
Amit a hőségriadóról tudni érdemes
Itt a nyár, tombol a meleg, jönnek a hőségriadók sorban, de mit is jelentenek ezek pontosan?
Praktikák lábizzadás ellen nyáron
Őszintén szólva, a lábizzadás számomra is visszatérő probléma minden nyáron. Amikor beköszönt a kánikula, elég néhány óra egy zárt cipőben, és máris kellemetlenül nedvesnek érzem a zoknimat. Nemcsak a komfortérzetet rontja, hanem az ember önbizalmára is hatással lehet, főleg, ha le kell vennie a cipőjét valahol.