Menü

7 mód, hogy krízisben lelkesíts egy barátot (vagy magadat)

Amikor Sheryl Sandberg (írónő) elveszítette a férjét, azt mondta, senki nem tudta, hogyan szóljon hozzá. Az emberek furán érezték magunkat körülötte, és nem tudták, mit mondjanak. Új könyvének (angolul Option B) célja az volt, hogy ne csak arról írjon, hogyan legyünk ellenállóak, amikor kihívásokkal kell szembenéznünk, de hogyan tudjuk támogatni a barátainkat szükséghelyzetekben. Sandberg felvet egy jó pontot: Hányszor találjuk magunkat egy baráttal, aki éppen keresztül megy egy szakításon, egy veszteségen, munkanélküliségen vagy bármilyen más nehéz életszakaszon, és nem találunk szavakat, amelyekkel biztathatnánk? Íme néhány kutatással igazolt mód, ahogyan támogatást nyújthatunk másoknak a lehető legkedvesebb és leghatékonyabb módon.

Légy 100%-ban jelen! Tedd el a telefonodat, a számítógépedet, a munkádat, és legyél ott nekik! Hallgasd meg őket, és támogasd őket bíráskodás nélkül. Ne javasolj, csak ha kérnek, inkább csak legyél ott velük. Úgy fogják érezni, valaki meghallgatta és megértette őket, és egy kis megkönnyebbülést fognak érezni. Kísérletek igazolják, hogy a pozitív társadalmi kapcsolatok segítenek minket abban, hogy jobban érezzük magunkat, de ettől még sok ember érzi magát valóban magányosnak – ha aktívan hallgatunk, elérhetjük, hogy a másik fél támogatva érezze magát.

Hívd meg őket egy egészséges vacsorára! Egy új kutatás azt mutatja, hogy szimplán azzal, ha a friss gyümölcsök és zöldségek bevitelét növeljük, drámai mértékben növekedhet boldogságunk és jólétünk mértéke. Vidd el a barátodat egy vegetáriánus étterembe, és próbáljátok ki!

Vidd el őket sétálni! A természetes fény javítja a hangulatot, a természet pedig csökkenti a szorongás és a depresszió mértékét.

Vidd el őket jóga vagy meditáció órára! Ha megsérültünk, a jóga vagy a meditáció segíthet a stressz csökkentésében, illetve a nyugodtság szintjének növelésében. Következésképpen a dolgokat egy szélesebb perspektívából láthatjuk, és még megoldások is felbukkanhatnak, amelyekre korábban sosem gondoltunk volna.

Kérd meg őket, hogy válasszák ki a legpozitívabb dolgot, ami éppen most történik velük! Ha problémájuk adódott a munkában, a társukkal vagy a gyerekeikkel, kérd meg őket, hogy gondolják át, miért lehetnek egyébként hálásak. Hajlamosak vagyunk a negatív dolgokra fókuszálni, pedig a valóságban háromszor annyi pozitív dolog történik velünk, mint negatív. Gyengéden elvezetni egy barátot abba az irányba, ahol a dolgai jól mennek, segíthet a látóköre kiszélesítésében, és vigaszt nyújthat nekik.

Hívd el őket, hogy támogassanak egy nemes célt vagy segítsenek valaki mást veled együtt! Ezt talán ösztönökkel ellenkezőnek tűnhet az adott helyzetben, de ha segítünk másoknak, automatikusan jobban fogjuk érezni magunkat. Ha megkérünk egy nehéz helyzetben lévő barátot, hogy csatlakozzon hozzánk, lehetőséget adunk neki, amivel növelheti a boldogságát.

Bókoljunk nekik! Az emberek nagyon önkritikusak, annak ellenére, hogy a kutatások is azt bizonyítják, ez szorongást, illetve depressziót okozhat. Lógatjuk a fejünket, ha szembesülünk a bukásainkkal, vagy éppen hibát vétettünk. Emlékeztessük őket erősségeikre, tehetségükre, pozitív tulajdonságaikra! Ez segíteni fog abban, hogy felhúzzuk őket a mélyből.

A fent említett pontok után pedig jön a ráadás: ezek mind segítenek önmagadat is felemelni! A cikk írójának könyvében (The Happiness Track – magyarul még nem jelent meg!) számos lenyűgöző adatot talált, amelyek azt mutatják, hogy minél többet teszünk másokért, annál boldogabbak, egészségesebbek, sikeresebbek leszünk mi magunk is, ráadásul növeljük az életkorunkat is.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.