Menü

A foltos hajhullás kezelése

A foltos hajhullással járó alopecia areata egy gyakori autoimmun betegség, amely bármely életkorban előfordulhat. Bár legtöbbször a hajas fejbőrt érinti, a betegek egy részénél az arc-és testszőrzet hiánya is megfigyelhető. Jelenleg nem létezik tökéletes eredményt biztosító kezelés, ráadásul a foltos hajhullás sok esetben komoly pszichés stresszt, valamint érzelmi problémákat is okoz. A kutatók már régóta tudták, hogy a foltos hajhullás akkor jelentkezik, amikor az immunsejtek megtámadják a szőrtüszőket, majd meggátolják a haj ismételt kinövését. A hajhullás mértéke egyénenként változó: vannak, akik csak nagyon kis területről veszítenek hajszálakat, míg másoknál a hajhullás nagy felületekre terjed ki, sőt, akár a teljes testet érintheti, beleértve a szempillákat, szemöldököket, a hónalj- és a szeméremszőrzetet is. Az alopecia areata főleg gyermek- és fiatalkorban fordul elő, de bármely életkorban jelentkezhet, családi halmozódást mutat, és férfiaknál valamivel gyakoribb, mint nőknél. Három, foltos hajhullástól szenvedő személy közül kettő, 30 évesnél fiatalabb.

A hajhullás kiterjedtsége alapján a foltos hajhullást a következő típusokra osztják:

Alopecia areata unilocularis: csak egyetlen foltban hullik ki a haj
Alopecia areata multilocularis: több tar folt is kialakul
Alopecia areata subtotalis: a haj majdnem a fejbőr egészéről kihullik
Alopecia areata totalis: az összes hajszál kihullik a fejbőrből
Alopecia areata universalis: a haj-, illetve szőrhullás a fejbőrt és az egész testet érinti
Ophiasis típus: az alopecia areata egy külön formája, melyre az jellemző, hogy a haj elsősorban a hajas fejbőr szélső területeiről hullik ki, általában a tarkóról, néha a halántékról vagy a homlokról.

Lelki hatások

A hajhullás külső megjelenésre gyakorolt hatását az érintettek egy része lelkileg is megterhelőnek érezheti. Az egészségügyi ellátás mellett ezért a lelki támogatásnak is fontos szerepe van, melyben sokat tudnak segíteni a szülők, a családtagok, a barátok és a sorstársak is. Lelki szinten való feldolgozása: a régi szabályok megkérdőjelezése, engedjük el a régi és idejétmúlt dolgokat, csináljunk helyet az újnak; vegyünk búcsút bizonyos gondolkodási mintáktól, melyek lehúznak.

Foltos hajhullás kezelésére jelenleg még nincs oki terápia. Tüneti kezeléssel azonban elő lehet segíteni a tar foltokon a hajnövekedést. A kezelést a hajhullás stádiuma, előrehaladottsága határozza meg, e szerint szóba jöhet: helyileg alkalmazott (külsőleges) vagy tablettás kezelés (szisztémás terápia), illetve fény- (PUVA) és fotodinámiás (PDT) terápia.

Alkalmazható hatóanyagok:

Cink (tabletta formában)
Kortikoszteroidok helyileg alkalmazva (krémek, oldatok)
Helyi immunterápia, kontakt szenzibilizáció (érzékenyítés) diphenycypron (DCP), nikkel: a bőrfelületre viszik fel

A panasz kialakulását minden esetben belső okok indították el, nem elég az általa létrejött jelző tünetet megszüntetni: az egész embert kell gyógyítani, ez vezet igazi gyógyuláshoz. Célszerű növényi hatóanyagok felhasználásával stimulálni a vérkeringést, aktiválni a hajtüszőt, elősegítve ezzel a normál hajtermelést.

Szerző: Udvari Fanni

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.

Naptej kisokos

A naptej nem csupán a strandon hasznos – egész évben érdemes odafigyelni a fényvédelemre. Tudod, mit jelent az SPF, hogyan kell helyesen alkalmazni a naptejet, és milyen típust válassz a bőrtípusodhoz? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy biztonságosan élvezhesd a napsütést.

Miért érint egyre több fiatalt a frontérzékenység?

A klímaváltozás hatásai egyre több területen érezhetők, és az időjárási frontokhoz kapcsolódó panaszok – amelyek korábban főként az idősebb generációkat érintették – egyre gyakrabban jelennek meg már fiatalabb korban is. Melyek ezek a tényezők, és milyen panaszokat okozhatnak?