Menü

Olvasunk még könyveket?

Egy barátunk lakásában jártunk nemrég. Vendégeskedésünk alkalmával körbejártuk csodaszép otthonát, megcsodáltuk a legújabb berendezést, a modern színeket, a dizájnos lakberendezést és trendi stílusát. Csak egy volt, amit furcsának éreztem: nem volt sehol könyvespolc. Mert nem voltak könyvek sem. A mai világban a legfontosabb, ha érvényesülni szeretnénk, hogy minél gyorsabban jussunk információkhoz. Erre tökéletesen elég az internet. A hírkereső oldalak, a közösségi felület. A televízió és a rádió is kiszolgálja az információéhségünket, szórakoztat, tájékoztat, mi kell még? Könyvek. De hol maradnak a könyvek?

Mikor volt utoljára, hogy elolvastál magadtól egy könyvet?

Sokan azért nem olvasnak, mert mint mondják, nincs rá idejük, s valahol igazuk is lenne, ha közben nem lógnának órákat a chaten. Sajnos a fiatalok már egyáltalán nem olvasnak. Az én fiam 9 éves lesz, de a nyári kötelező olvasmányokat is gyűlöli, előre sírás van, ha le kell ülnie elolvasni három oldalt, s azt is képes végig zokogni. (vagy lehet, hogy valami különösen szomorú történetről van szó?)

Hogyan tudom rávenni az olvasásra? Hiszen esélyt sem ad sokszor, hogy könyvet keressünk, pedig biztosan lenne, ami esetleg érdekelné. Legalább újságot, vagy folyóiratot lapozgatnának a fiatalok, de már azokat sem, pedig nagyon jó hatással van a kognitív képességekre. Egy tanulmány szerint bárminemű olvasás növeli az agysejtek közötti kapcsolatokat. Léteznek ma már online könyvek, E-book olvasók, de a fiatalok körében továbbra sem a leggyakoribb szabadidős tevékenység az olvasás. Pedig a könyvek minden életkori szakaszban fontos szereplői a gyerekek fejlődésének, már babakorban el kellene kezdeni!

Ha egy ember soha nem olvas, számtalan dolog kimarad az életéből. A könyvek böngészése jónéhány előnnyel jár:

Mentálisan stimulál. Képes akár megakadályozni az időskori demencia kialakulását, hiszen az agy az olvasással elkötelezetten dolgozik, edzésben van.

Csökkenti a stresszt, mert egy jó könyv teljesen kikapcsol.

Okosabbá, tájékozottabbá tesz, szélesíti a látókörünket, gazdagítja a szókincsünket. A gazdag szókincs minden élethelyzetben előnyös, önbizalmat ad, és növeli az önbecsülést is.

Javítja a memóriát, ami segít a későbbiekben a tanulásban. Megtanít koncentrálni, odafigyelni.

Javítja az íráskészséget! Nagy igazság. Az olvasás kéz a kézben jár a szókincsünk bővülésével.

Próbáld ki például, hogy minden nap csak 15-20 percet olvasol (akár amíg megsül a vacsora a sütőben, vagy utazás közben a buszon). Meg fogsz lepődni! Nézz be még ma a helyi könyvtárba!

Növények, melyek elűzik a kullancsokat

Egyre több embert fertőz meg a kullancs terjesztette halálos kór hazánkban. Tavaly az év első felében még jóval kevesebb esetet regisztráltak. A Lyme-kórt, amelyet egyes kullancsfajok terjesztenek, egyre több embernél mutatták ki hazánkban.

Fiókát találtam! – Mikor mentsünk, mikor ne?

Áprilistól augusztusig tart a fiókaszezon, ilyenkor rengeteg bejelentést kapnak a madármentők a segítségre szoruló madarakról. A legtöbbjük nem árvult el, ezért a legnagyobb segítség számukra az, ha nem fogjuk be, ha pedig már megtettük, a megtalálás helyén mielőbb elengedjük őket!

Mi mindenre jó egy mosogatógéptabletta?

A mosogatógép tablettáit köztudottan arra tervezték, hogy eltávolítsák a makacs foltokat és feloldják a zsírt a mosogatógépben, ám kevesen tudják, hogy nemcsak mosogatáskor érdemes őket használni. Még akkor sem árt beszerezni néhány tablettát, ha nincs is mosogatógépünk.

A Mecsek kincsei

Ha belföldön szeretnél eltölteni valahol egy kellemes hétvégét, akkor a Mecsek egy kiváló hely lehet erre. Rengeteg természeti csoda vár felfedezésre itt, és a sok erdős terület még a nyári melegben is hűvös kirándulóhelyet biztosíthat az idelátogatók számára. Hogyha ez nem lenne elég, az egyik legnagyobb vidéki város, Pécs is számtalan programmal várja a belföldi turistákat.

Hogyan legyen a medence vize kristálytiszta?

Ha úgy döntünk, beruházunk egy medencére, akkor fontos utánanézni annak is, hogyan érhető el a víz tisztán tartása. Hogyan érjük el, hogy a medence vize ne legyen a baktériumok táptalaja?