Olvasunk még könyveket?
- Dátum: 2019.05.30., 12:12
- Martinka Dia
- agysejt, barát, chat, demencia, E-book, életkor, elolvas, fejlődés, fiatalok, folyóirat, gyerekek, hírkereső, idő, információ, információéhség, internet, kognitív képesség, koncentrál, könyv, könyvespolc, könyvtár., kötelező olvasmány, közösségi felület, lakás, látókör, odafigyel, oldal, olvasás, online, stressz, szókincs, tájékozott, újság
Egy barátunk lakásában jártunk nemrég. Vendégeskedésünk alkalmával körbejártuk csodaszép otthonát, megcsodáltuk a legújabb berendezést, a modern színeket, a dizájnos lakberendezést és trendi stílusát. Csak egy volt, amit furcsának éreztem: nem volt sehol könyvespolc. Mert nem voltak könyvek sem. A mai világban a legfontosabb, ha érvényesülni szeretnénk, hogy minél gyorsabban jussunk információkhoz. Erre tökéletesen elég az internet. A hírkereső oldalak, a közösségi felület. A televízió és a rádió is kiszolgálja az információéhségünket, szórakoztat, tájékoztat, mi kell még? Könyvek. De hol maradnak a könyvek?
Mikor volt utoljára, hogy elolvastál magadtól egy könyvet?
Sokan azért nem olvasnak, mert mint mondják, nincs rá idejük, s valahol igazuk is lenne, ha közben nem lógnának órákat a chaten. Sajnos a fiatalok már egyáltalán nem olvasnak. Az én fiam 9 éves lesz, de a nyári kötelező olvasmányokat is gyűlöli, előre sírás van, ha le kell ülnie elolvasni három oldalt, s azt is képes végig zokogni. (vagy lehet, hogy valami különösen szomorú történetről van szó?)
Hogyan tudom rávenni az olvasásra? Hiszen esélyt sem ad sokszor, hogy könyvet keressünk, pedig biztosan lenne, ami esetleg érdekelné. Legalább újságot, vagy folyóiratot lapozgatnának a fiatalok, de már azokat sem, pedig nagyon jó hatással van a kognitív képességekre. Egy tanulmány szerint bárminemű olvasás növeli az agysejtek közötti kapcsolatokat. Léteznek ma már online könyvek, E-book olvasók, de a fiatalok körében továbbra sem a leggyakoribb szabadidős tevékenység az olvasás. Pedig a könyvek minden életkori szakaszban fontos szereplői a gyerekek fejlődésének, már babakorban el kellene kezdeni!
Ha egy ember soha nem olvas, számtalan dolog kimarad az életéből. A könyvek böngészése jónéhány előnnyel jár:
Mentálisan stimulál. Képes akár megakadályozni az időskori demencia kialakulását, hiszen az agy az olvasással elkötelezetten dolgozik, edzésben van.
Csökkenti a stresszt, mert egy jó könyv teljesen kikapcsol.
Okosabbá, tájékozottabbá tesz, szélesíti a látókörünket, gazdagítja a szókincsünket. A gazdag szókincs minden élethelyzetben előnyös, önbizalmat ad, és növeli az önbecsülést is.
Javítja a memóriát, ami segít a későbbiekben a tanulásban. Megtanít koncentrálni, odafigyelni.
Javítja az íráskészséget! Nagy igazság. Az olvasás kéz a kézben jár a szókincsünk bővülésével.
Próbáld ki például, hogy minden nap csak 15-20 percet olvasol (akár amíg megsül a vacsora a sütőben, vagy utazás közben a buszon). Meg fogsz lepődni! Nézz be még ma a helyi könyvtárba!
Őszi lakástrendek és lakásdekorációk
Ahogy minden évnek, úgy minden évszaknak is megvannak a maga trendjei. Hamarosan közeleg az ősz, ami magával hozza egyedi stílusjegyeit, és színeit. Az alábbi cikkben néhány nyár végi beltéri stílust, lakberendezési tippet nézhetünk meg, amellyel otthonosabbá tehetjük környezetünket.
A kapor, mint gyógyhatású növény
A kapor mindenki számára ismerős, hiszen a magyar konyhában elengedhetetlen fűszer. Pedig nem csak fűszernövény, hanem számos gyógyhatással bíró zöldellő.
A zene hatással van a növényekre
Bár a növények nem rendelkeznek kifejezetten a hangok érzékelésére alkalmas szervvel, a hanghullámokat tökéletesen érzékelik. A hanghullámok rezgései pedig a megfigyelések szerint felgyorsítják az úgynevezett protoplazmatikus mozgást, amely fokozza a növények sejtalkotását. Ez pedig hatással van a növények egész rendszerére, így az ásványi anyag tartalom is megnövekedhet a stimuláció hatására, így erősebb és nagyobb lesz a zenehallgató növény.
Hova vihetjük a megunt könyveinket, ha kell a hely az újaknak?
Ha úgy gondoljuk, hogy mi már nem fogjuk elolvasni a régi könyveinket, attól még ne dobjuk ki ezeket, hiszen más örülni fog nekik.
Mi mindenre jó a körömvirág?
A körömvirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. A középkorban gyógyító csodanövénynek tartották, amely télen-nyáron, kívül-belül szolgálja egészségünket.