Menü

Olvasunk még könyveket?

Egy barátunk lakásában jártunk nemrég. Vendégeskedésünk alkalmával körbejártuk csodaszép otthonát, megcsodáltuk a legújabb berendezést, a modern színeket, a dizájnos lakberendezést és trendi stílusát. Csak egy volt, amit furcsának éreztem: nem volt sehol könyvespolc. Mert nem voltak könyvek sem. A mai világban a legfontosabb, ha érvényesülni szeretnénk, hogy minél gyorsabban jussunk információkhoz. Erre tökéletesen elég az internet. A hírkereső oldalak, a közösségi felület. A televízió és a rádió is kiszolgálja az információéhségünket, szórakoztat, tájékoztat, mi kell még? Könyvek. De hol maradnak a könyvek?

Mikor volt utoljára, hogy elolvastál magadtól egy könyvet?

Sokan azért nem olvasnak, mert mint mondják, nincs rá idejük, s valahol igazuk is lenne, ha közben nem lógnának órákat a chaten. Sajnos a fiatalok már egyáltalán nem olvasnak. Az én fiam 9 éves lesz, de a nyári kötelező olvasmányokat is gyűlöli, előre sírás van, ha le kell ülnie elolvasni három oldalt, s azt is képes végig zokogni. (vagy lehet, hogy valami különösen szomorú történetről van szó?)

Hogyan tudom rávenni az olvasásra? Hiszen esélyt sem ad sokszor, hogy könyvet keressünk, pedig biztosan lenne, ami esetleg érdekelné. Legalább újságot, vagy folyóiratot lapozgatnának a fiatalok, de már azokat sem, pedig nagyon jó hatással van a kognitív képességekre. Egy tanulmány szerint bárminemű olvasás növeli az agysejtek közötti kapcsolatokat. Léteznek ma már online könyvek, E-book olvasók, de a fiatalok körében továbbra sem a leggyakoribb szabadidős tevékenység az olvasás. Pedig a könyvek minden életkori szakaszban fontos szereplői a gyerekek fejlődésének, már babakorban el kellene kezdeni!

Ha egy ember soha nem olvas, számtalan dolog kimarad az életéből. A könyvek böngészése jónéhány előnnyel jár:

Mentálisan stimulál. Képes akár megakadályozni az időskori demencia kialakulását, hiszen az agy az olvasással elkötelezetten dolgozik, edzésben van.

Csökkenti a stresszt, mert egy jó könyv teljesen kikapcsol.

Okosabbá, tájékozottabbá tesz, szélesíti a látókörünket, gazdagítja a szókincsünket. A gazdag szókincs minden élethelyzetben előnyös, önbizalmat ad, és növeli az önbecsülést is.

Javítja a memóriát, ami segít a későbbiekben a tanulásban. Megtanít koncentrálni, odafigyelni.

Javítja az íráskészséget! Nagy igazság. Az olvasás kéz a kézben jár a szókincsünk bővülésével.

Próbáld ki például, hogy minden nap csak 15-20 percet olvasol (akár amíg megsül a vacsora a sütőben, vagy utazás közben a buszon). Meg fogsz lepődni! Nézz be még ma a helyi könyvtárba!

Karácsonyi szimbólumok

Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?

Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?

Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.

Ehető vadnövények nyomában

Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.